Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków

tekst: Alicja Gawryś, Katarzyna Jodłowska

Storczyki uchodzą za kwiaty tajemnicze. Potrafią kwitnąć całymi miesiącami, a różnorodność ich kształtów i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Warto znać podstawowe zasady opieki nad nimi, bo pięknie się odwdzięczają.

Storczyki odmiany

Storczyki można kupić w każdej kwiaciarni i w wielu sieciowych marketach, mają przy tym całkiem przystępne ceny. Najbardziej popularne, ale zarazem najłatwiejsze w pielęgnacji są falenopsisy (Phalaenopsis), ale dostępne są także inne rodzaje storczyków np. storczyk dendrobium.
 

Storczyki cena

Storczyki można kupić w każdej kwiaciarni i w wielu sieciowych marketach, mają przy tym całkiem przystępne ceny. Najbardziej popularne, ale zarazem najłatwiejsze w pielęgnacji są falenopsisy (Phalaenopsis), ale dostępne są także inne rodzaje storczyków np. storczyk dendrobium. Ceny wahają się od 20 do 80 zł

Storczyki sklep. Na co zwrócić uwagę kupując storczyki

Wybierzmy okaz zdrowy, tj. bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Łatwo je obejrzeć, bo wiele tych roślin sprzedawanych jest w przezroczystych doniczkach. Zwróćmy uwagę na pąki kwiatowe - nie mogą być zwiędnięte, bo to świadczy o znacznym przesuszeniu rośliny, albo o jej złej kondycji. Jeśli mamy do wyboru okaz ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami, bądź tylko z jednym kwiatem i wieloma pąkami, wybierzmy ten drugi.
 

Pielęgnacja storczyków w domu

Przeznaczamy dla storczyka miejsce dobrze oświetlone, ale światłem rozproszonym. Jeśli chcemy go uprawiać na parapecie - najlepszy będzie na oknie wschodnim. Latem chrońmy roślinę przed ostrymi promieniami, lekko przysłaniając okno, np. firanką lub ustawiając doniczkę w głębi pokoju.

Storczyki podlewanie - wysoka wilgotność powietrza

Jest niezbędna do tego, by storczyki rozwijały się prawidłowo. Dla łatwych w uprawie falenopsisów wystarczy wilgotność względna na poziomie ok. 60%. Bardziej wymagające (jak np. obuwiki, miltoniie i katleje) dobrze się czują przy 70-80 %. Wart je wstawić do dużego szklanego pojemnika, gdzie takie nawilgocenie atmosfery wokół roślin będzie możliwe. Zamiast tego, można przy roślinach zainstalować nawilżacz powietrza.

Storczyki jak podlewać

Orchidei brzmi: rzadko, ale dużo na raz. Co 7-10 dni pojemniki z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy rośliny wodą o temperaturze pokojowej. Następnie czekamy, aż nadmiar wody wycieknie z doniczek, po czym umieszczamy je ponownie w osłonkach, czy na podstawkach. Chodzi bowiem o to, by korzenie zbyt długo się nie moczyły. Woda powinna być miękka - np. deszczówka lub przegotowana.

Temperatura w jakiej najlepiej czują się storczyki

Można przyjąć, że latem storczyki (np. falenopsis czy ludizja) najlepiej się czują w temperaturze ok. 24(C, a zimą ok. 18(C. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, ze na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras. Zima warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym stoi orchidea.

Storczyki w naturze

Żyją najczęściej w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Uprawiając je w domu stosujemy nawozy przeznaczone specjalnie dla tej grupy roślin, stosując się do zaleceń na etykiecie. Jeśli korzystamy z innych odżywek (np. nawozu dla roślin kwitnących), wówczas sporządzamy roztwór o połowę słabszy, niż zaleca producent.

Jak przesadzać storczyki

Dopiero wtedy, gdy dolna część nie mieści się w obecnej doniczce. Wybieramy nowy pojemnik o podobnym charakterze, jak dotychczasowy - jeśli storczyk rósł w doniczce z plastiku, o przezroczystych ściankach, to nowy powinien być też taki, choć nieco większy, jeśli rósł w drewnianej skrzyneczce, kupujemy podobna, ale nieco większą.

Storczyki wymagają specjalnego podłoża

Powinno być lekkie, przewiewne i bardzo przepuszczalne. Można je kupić w niewielkich paczkach, bądź sporządzić z pokruszonej, rozłożonej kory sosnowej, kawałków styropianu, mchu torfowca (lub torfu wysokiego) i kawałów węgla drzewnego. Przy przesadzaniu roślin część młodych korzeni pozostawiamy na zewnątrz pojemnika.

Storczyki powinny przejść krótszy lub dłuższy okres spoczynku.

W tym czasie nie podlewamy ich i ustawiamy w chłodniejszym miejscu. Najczęściej przypada on zaraz po kwitnieniu roślin - roślina nie rośnie i nie wydaje kwiatów. Pożółkły pęd kwiatowy wycinamy. Jeśli nadal jest zielony, skracamy nad 2-3 oczkiem od dołu.

Rozmnażanie storczyków

Najlepiej przeprowadzić przy okazji przesadzania rozrośniętego egzemplarza, od którego oddzielamy odrost - nowa roślinę z kilkoma liśćmi i wiązka korzeni. Czasem taki właśnie odrost tworzy się na przyciętym po kwitnieniu pędzie. Wystarczy go odciąć i posadzić w doniczce z podłożem dla storczyka.
 
    Więcej o:

Skomentuj:

Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków