Platan klonolistny [Prezentacja drzewa]
Piękna przez cały rok kora o deseniu polowego munduru to główny, ale nie jedyny walor platana klonolistnego.
Platan klonolistny (Platanus × acerifolia)
Platan nie musi być olbrzymem, bo można go przycinać. Platan klonolistny (Platanus × acerifolia, inaczej P. ×hispanica) znany jest głównie z parków i szerokich ulic. Mówi się o nim często "drzewo wojownik", bo ze względu na korę z deseniem moro zdaje się odziany w żołnierski mundur. Ten imponujący olbrzym budzi podziw zwłaszcza zimą, gdy nie tylko jego pień, ale i konary są dobrze widoczne, a z bezlistnych gałązek zwisają pomponiki owocostanów. Wiosną korona okrywa się zielenią sztywnych i błyszczących liści, jesienią zaś drzewo odziewa się w żółtobrązową szatę.
Na zdjęciu powyżej: Liście są nieco większe od klonowych (szer. ok. 20 cm)
Na zdjęciu powyżej: Szarawy pień ładnie kontrastuje z jesiennymi liśćmi
Skąd pochodzi platan?
Pierwsze egzemplarze platana klonolistnego prawdopodobnie pojawiły się po 1700 r. w Anglii, gdzie obok od dawna uprawianych platanów wschodnich (P. orientalis), przybyszy z południowo-wschodniej Europy, wyrosły okazy platana zachodniego (P. occidentalis), uzyskane z nasion sprowadzonych zza oceanu po odkryciu Ameryki. Wyróżniały się wzorem kory i klonowym kształtem liści. Zapewne były to mieszańce międzygatunkowe, ale przekazywały swe cechy potomstwu. A ponieważ świetnie rosły w zanieczyszczonym londyńskim powietrzu, Anglicy nazwali drzewo "London plane".
Na zdjęciu powyżej: Rekord wysokości platana klonolistnego to 49 m. Olbrzym ten rośnie w Anglii. W Polsce jest kilka blisko 300-letnich 30-metrowych gigantów. Okaz w Dobrzycy (woj. wielkopolskie) ma koronę o śr. 44 m
Jak kwitnie platan?
Platan klonolistny kwitnie w kwietniu i maju. Jego kuliste kwiatostany zwisają zwykle po dwa na długich szypułkach. Żeńskie (o średnicy 2 cm) mają purpurowy odcień. Męskie - drobniejsze, żółtawe - tworzą pyłek, który jest przenoszony przez wiatr, i rozpadają się po przekwitnięciu. Owocostany z czasem brunatnieją; wiele utrzymuje się niemal w całości aż do wiosny. Platanom często przycina się korony, zajmują wtedy mniej miejsca i wyglądają bardzo elegancko. Aby miały smukły pień, trzeba im usuwać dolne gałęzie. Najlepiej czują się w zacisznych miejscach (młode okazy bywają wrażliwe na mrozy), w żyznym wilgotnym podłożu (np. w pobliżu naturalnego stawu).
Na zdjęciu powyżej: Kwiatostany żeńskie rozwijają się wraz z liśćmi.
Na zdjęciu powyżej: Owocostany mają średnicę ok. 2 cm. Stopniowo rozpadają się na drobne owłosione orzeszki
Kora platanu
Pień i konary platana klonolistnego są bardziej kolorowe niż u spokrewnionych z nim gatunków. Mają gładką korę, która łuszczy się cienkimi płatami, ukazując głębsze warstwy. Młoda kora ma barwę żywozieloną, a nieco starsza - oliwkową lub zielonkawoszarą. Jej warstwy dłużej utrzymujące się na drzewie zmieniają kolor na brązowy lub szary.
Na zdjęciu powyżej: Starsze pnie brązowieją
Na zdjęciu powyżej: Kora na młodych pniach
Platan - drzewo do małego ogrodu
Platan nadaje się do małych ogrodów, bowiem doskonale znosi przycinanie. Jeśli nie stronimy od pracy z sekatorem, bez trudu utrzymamy mały rozmiar drzewa. Warto jednak wybrać niską, szczepioną na pniu odmianę 'Alphen's Globe' i co kilka lat przy pniu ogławiać jej koronę.
Na zdjęciu powyżej: Korona mocno przycinanych ma cienkie gałęzie o jednolitej korze, ale za to zwisa z nich mnóstwo pomponów
Skomentuj:
Platan klonolistny [Prezentacja drzewa]