Kalina - krzew piękny cały rok
Kalina koralowa opiewana w wielu wierszach i ludowych piosenkach kalina koralowa stroi się w różne szaty. I zawsze wygląda pięknie.
Kalina koralowa jesienią i zimą
Jesienią i zimą czerwone korale możemy podziwiać na różnych krzewach i drzewach. Ale tylko u kaliny koralowej (Viburnum opulus) owoce są przezroczyste, jakby ze szkła. Nie tracąc urody, utrzymują się na gałęziach aż do czasu kwitnienia innego krzewu - forsycji (dla wiosennego efektu warto gatunki te sadzić razem). Od kwietnia do końca maja kalinę zdobią ładnie powcinane liście. Później na szczytach pędów rozwijają się kwiatostany o średnicy ok. 10 cm. Wyglądają jak białe koronkowe serwetki - ich środek stanowią drobne kwiatki płodne, a obrzeżenie - większe płonne służące do wabienia owadów. Szkoda tylko, że nie pachną. Środkowe kwiatki przeobrażają się w owoce, które dojrzewają w sierpniu. Jesienią błyszczą wśród purpurowych liści, a zimą na nagich gałęziach.
Kalina koralowa - uprawa
Kalina lubi słoneczne miejsca (w lekko ocienionych słabiej kwitnie) oraz żyzną i wilgotną, a jednocześnie przepuszczalną ziemię. Na słabej glebie powinno się nawozić ją kompostem, a w czasie suszy obficie nawadniać, tak by woda docierała do dolnych korzeni. Warto o kalinę dbać, bo osłabioną częściej atakują mszyce i żarłoczny chrząszcz - szarynka kalinówka.
Kalina koralowa - cięcie
Krzew ten najładniej wygląda w naturalnej formie. Gdy jednak jest za duży, w lipcu lub sierpniu można go odmłodzić, przycinając pędy 30 cm nad ziemią.
Kalina koralowa - rozmnażanie
Odmiany rozmnaża się z sadzonek zielnych, przez odkłady i szczepienie, a nieuszlachetnione krzewy także z nasion lub odrostów.
Kalina koralowa - owoce
Świeże owoce typowej kaliny koralowej są słodko-cierpko-gorzkie, ale przemrożone lub mocno podgrzane tracą gorycz. Niektórzy robią z nich konfitury i galaretki, ale w większych ilościach (zwłaszcza u osób wrażliwych i dzieci) mogą wywołać mdłości lub biegunkę. Lepiej na przetwory nadają się odmiany jadalne, np. 'Tajożnyje Rubiny'. Ptaki za owocami kaliny nie przepadają - zjadają je dopiero wtedy, gdy brakuje innego pokarmu. Kalina koralowa 'Roseum', inaczej buldeneż lub śnieżna kula, (o wys. ok. 4 m) nie owocuje, bo jej kuliste kwiatostany złożone są wyłącznie z dużych kwiatów płonnych. Kwitnie dosyć wcześnie, bo pod koniec maja.
Kalina koralowa - odmiany
Kalina koralowa osiąga zwykle 4 m wysokości i szerokości. Rozmiarami dorównuje jej odmiana 'Xanthocarpum', o żółtych owocach. Do małych ogrodów lepsze są mniejsze kaliny, np. 2-metrowa (o złocistych liściach), 'Compactum' (1,5-metrowy kulisty krzew obficie kwitnący i owocujący) oraz dobra na żywopłoty półmetrowa miniaturka 'Nanum' (niedająca kwiatów). Okazy rosnące dziko są pod ochroną.
- 'Harvest Gold' - jasnozielone liście, żółtej barwy owoce, białe kwiaty. Dorasta do 2-3 m wysokości. Kwitnie na biało.
- 'Roseum' - piękne okrągłe kwiatostany o białych kwiatach
- 'Pink Sensation' o kwiatach różowych
Kalina koralowa - jak szybko rośnie?
Kalina koralowa (Viburnum opulus) należy do krzewów, które szybko rosną - rocznie nawet 40 cm. Na dziko rośnie w Polsce w miejscach wilgotnych, ale jej odmiany uprawowe można sadzić w ogrodach.
Kalina koralowa na pniu
Karłowa odmiana 'Compactum' doskonale nadaje się do prowadzenia na pniu. Miłośnicy ogrodów cenią ją za gęstą koronę liści pięknie przebarwiających się na zimę, trwałe kwiaty w maju i piękne jadalne czerwone owoce.
Kalina koralowa - cena
Najbardziej popularna jest odmiana z białymi kulami kwiatów 'Roseum' (buldeneż) i jej cena za sadzonkę to ok 10 zł.
- Więcej o:
Winobluszcz [Uprawa i Pielęgnacja]
Werbena [Uprawa i Pielęgnacja]
Podwyższona podgrzewana rabata - krok po kroku
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?