Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze w lutym
Kalendarz ogrodnika na luty....Luty to czas przygotowań do zbliżającego się sezonu. Cięcie, grabienie - prace porządkowe czas rozpocząć!
Kalendarz ogrodnika na luty w ogrodzie
Na zdjęciu powyżej: Dokarmiajmy ptaki, dopóki zaglądają do karmnika. Gdy będą już mogły same znaleźć pożywienie, przestaną go odwiedzać.
Drzewa i krzewy
W dni bez mrozu zaczynamy przycinać rośliny. Usuwamy zbędne stare pędy, a także uszkodzone, chore i takie, które się krzyżują lub kierują do środka korony. Przynajmniej o 1/3 skracamy gałęzie, aby korony zbytnio nie rosły. Powtarzamy bielenie pni drzew, aby opóźnić wiosenne ruszenie soków. Ograniczymy w ten sposób ryzyko powstania głębokich spękań kory.
Rabaty
Kiedy ziemia lekko rozmarznie, delikatnie zgrabiamy z grządek butwiejące liście, aby nie utrudniały młodym pędom wzrostu, a na ich miejscu rozsypujemy dojrzały kompost. Usuwając je w późniejszym terminie, możemy uszkodzić wschodzące rośliny. Zagłębiamy w podłożu korzenie lub cebule, które zostały wypchnięte z ziemi przez mróz, a rośliny lekko obsypujemy kompostem.
Trawnik
Odprowadzamy zalegającą na darni wodę z roztopów, aby nie powodowała gnicia trawy. Nakłuwamy podłoże widłami, by woda spłynęła w głębsze warstwy gleby lub wykopujemy wąskie rowki odprowadzające ją np. pod krzewy. Zagłębienia w darni zasypujemy np. ziemią z kretowisk.
Kalendarz ogrodnika: Prace porządkowe na balkonie i tarasie w lutym
Na zdjęciu powyżej: Na wietrznych balkonach rośliny narażone są na silne wiatry, które przyczyniają się do szybkiego wysychania podłoża w skrzynkach.
Osłaniamy
Zanim w pojemnikach ziemia nie odtaje, w czasie słonecznej pogody chronimy zimozielone gatunki przed nadmiernym wysychaniem, np. cieniując je włókniną. Gdy nie ma mrozu, a ziemia jest sucha, podlewamy ją z wyczuciem, by nie zalać korzeni (zamarznięta warstwa podłoża na spodzie doniczki może utrudniać odpływ wody).
Dekorujemy
Gdy temperatura w dzień jest dodatnia, a w nocy nieco poniżej zera, można zadołować w skrzynce wiosenne kwiaty, np. pierwiosnki i bratki. Jeśli wraca mróz - wstawiamy je do chłodnego jasnego pomieszczenia.
Kalendarz ogrodnika na luty :pielęgnacja roślin doniczkowych
Na zdjęciu powyżej: Z liści usuwajmy kurz, bo jego warstwa nie tylko szpeci, ale też zmniejsza ilość światła docierającego do rośliny.
Przycinamy, przesadzamy
Usuwamy wątłe i blade zimowe przyrosty, nadając przy tym koronie regularny kształt. Dzięki temu rośliny ładnie rozkrzewią się i wytworzą silniejsze pędy. Mniejsze, szybko rosnące okazy przesadzamy do pojemników o dwa lub trzy numery większych. Dużym roślinom wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Dobrze jest też najpierw nieco przyciąć im korzenie, by mogły wytworzyć nowe przyrosty. Po tym zabiegu konieczne jest także zmniejszenie ich korony.
Dokarmiamy
Kwiaty doniczkowe zaczynamy zasilać dopiero po 2 tygodniach po przesadzeniu. Jeśli chcemy, by szybko rosły, wybierzmy nawóz dla roślin zielonych, natomiast nawóz dla roślin kwitnących przyspieszy zawiązywanie się pąków kwiatowych.
Podlewamy
Rośliny budzące się ze spoczynku podlewamy nieco obficiej niż dotąd, ale ostrożnie, by nadmiernie nie moczyć ziemi. Kaktusy przenosimy z zimowego chłodnego lokum w jasne, ciepłe (18°C) miejsce. Na początek wystarczy spryskać je letnią wodą.
Doświetlamy
Okazy, których młode pędy wyginają się do okna, co tydzień nieco przekręcajmy, pamiętając, by robić to zawsze w tę samą stronę. Jeśli będziemy obracać je rzadziej, łodygi powyginają się w różnych kierunkach.
Rozmnażamy
Przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji i innych kwiatów wieloletnich przechowywanych w pomieszczeniach. Odcinki pędów o długości 6-8 cm umieszczamy w mieszance ziemi uniwersalnej, piasku oraz torfu i ustawiamy w jasnym, ciepłym (18°C) miejscu pod lekkim okryciem z folii. Po 2-3 tygodniach, gdy się ukorzenią, sadzimy je do ziemi uniwersalnej, a po 2 tygodniach zaczynamy dokarmiać nawozem z azotem.
Kalendarz prac ogrodowych Luty i marzec - przygotowujemy się na przyjście wiosny.
Kalendarz ogrodnika na luty: choroby i szkodniki
Na zdjęciu powyżej:
1. Objaw braku potasu
2. Objaw braku magnezu
3. Objaw braku żelaza
4. Objaw braku azotu
W domu
U roślin, które nie przechodzą głębokiego zimowego spoczynku, mogą wystąpić choroby fizjologiczne wywołane niedoborem składników pokarmowych. Ich objawem są zmiany zabarwienia liści. Rośliny te trzeba dokarmiać co miesiąc, najlepiej nawozami przeznaczonymi dla poszczególnych gatunków, stosując dawki ściśle według instrukcji na opakowaniu.
W ogrodzie
- Na drzewach owocowych w fazie nabrzmiewania pąków zwalczamy kędzierzawość liści brzoskwiń i torbiel śliw (Syllit/Carpene 65 WP) oraz chronimy czereśnie, wiśnie i morele przed rakiem bakteryjnym (Miedzian Extra 50 WP, Nordox 75 WG).
- Z krzewów porzeczek wycinamy i palimy pędy z objawami wielkopąkowca porzeczkowego, a z malin ? z galasowatymi naroślami.
- Do czasu rozwinięcia się pąków drzewa oraz krzewy owocowe i ozdobne opryskujemy preparatem olejowym (Promanal 60 EC) likwidującym stadia zimujące wielu szkodników.
- Przycinając gałęzie (najlepiej podczas słonecznej pogody) kolejnego drzewa czy krzewu, najpierw dokładnie odkażamy narzędzia (np. denaturatem). Rany zasmarowujemy pastą Funaben Plus 03 PA.
Skomentuj:
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze w lutym