Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Wierzba Iwa (Salix caprea) uprawa

Małgorzata Wójcik, KJ

Wierzba Iwa kwitnie najwcześniej ze wszystkich krajowych wierzb. Już w marcu na jej gałązkach ukazują się duże puszyste kotki.

wierzba iwa - Fot. Paweł Słomczyński

Wierzba Iwa (Salix caprea)

To pełne wdzięku drzewo można spotkać na naturalnych stanowiskach - podmokłych łąkach, skrajach lasów i polanach w Europie oraz Azji. Wierzba iwa (Salix caprea), bo o niej mowa, osiąga 10-12 m wysokości. W sprzyjających warunkach, np. w Puszczy Białowieskiej, zdarzają się jednak okazy nawet 25-metrowe.

Wierzba Iwa liście

Iwę łatwo odróżnimy od innych wierzb dzięki szerokim liściom, od spodu białym i owłosionym.

Wierzba właściwości

Pędy wierzby Iwy są początkowo delikatnie, biało omszone. Charakterystyczna jest także kora, popękana na pniu i grubszych pędach. Już od starożytności wykorzystywano ją jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, podobnie jak inne wierzby zawiera bowiem substancje przeciwzapalne, nazwane od Salix (łacińskiej nazwy rodzaju botanicznego) salicylanami. Otrzymuje się z nich m.in. aspirynę.

To pełne wdzięku drzewo można spotkać na naturalnych stanowiskach - podmokłych łąkach, skrajach lasów i polanach w Europie oraz Azji. Wierzba Iwa (Salix caprea), bo o niej mowa, osiąga 10-12 m wysokości. W sprzyjających warunkach, np. w Puszczy Białowieskiej, zdarzają się jednak okazy nawet 25-metrowe.

Na zdjęciu powyżej: Typowy dla krajobrazu Mazowsza szpaler ogłowionych wierzb wspaniale wygląda na otwartej przestrzeni

Pielęgnacja wierzb

bazie, wierzba - Fot. Corbis

Wierzba iwa kwitnienie- bazie czyli kotki wierzbowe

Na jakim drzewie rosną bazie? Większość wierzb najbardziej atrakcyjna jest wczesną wiosną, jeszcze przed ukazaniem się liści. Wtedy na pędach pojawiają się kwiatostany żeńskie i kwiaty męskie wierzby Iwy , zwane potocznie baziami, a fachowo - kotkami. W polskiej tradycji właśnie z gałązek tej wierzby przygotowuje się wielkanocne palmy. Kotki pojawiają się zwykle na pędach w marcu lub kwietniu, a jeśli pogoda sprzyja, nawet pod koniec lutego. Najpierw są szare, wraz z rozwojem stają się większe i złocistożółte. A że są bardzo miododajne, wabią roje pszczół.

Na zdjęciu powyżej: Kwiaty wierzb na początku są szare lub lekko brunatne

Drzewa do pojemników

W małym ogrodzie sprawdza się niska wierzba 'Kilmarnock' - Fot. Tomasz Ciesielski

Wierzba szczepiona na pniu odmiany

W ogrodach sadzi się zwykle szczepione na pniu iwy o parasolowatej koronie. Są one dużo mniejsze i mało kłopotliwe w uprawie. Zaletą form szczepionych jest powolny wzrost i możliwość sadzenia w małych ogrodach. Wysokość drzewka zależy od wysokości szczepienia, najczęsciej jest to 150 cm Najlepiej prezentują się pojedynczo.

Wierzba 'Kilmarnock' syn. 'Pendula'

Najbardziej rozpowszechniona jest wierzba 'Kilmarnock' (syn. 'Pendula'). Ma wysokość 1-2 m, zależnie od miejsca szczepienia. Korona drzewka jest parasolowata, a gałęzie dekoracyjnie się zwieszają.

Wierzba 'Curly Locks'

Ciekawymi, poskręcanymi pędami wyróżnia się wierzba 'Curly Locks'. I choć jej gałęzie również zwisają, pokrój ma nieregularny. Często bywa szczepiona na wysokości 2,5 m.

Wierzba 'Silberglanz'

Natomiast dorastająca do 4-5 m 'Silberglanz' ma pokrój drzewiasty i szeroką koronę. Kotki tej rośliny są duże, ale nie tak ładne jak złocistożółte odmiany 'Mas'.

Na zdjęciu powyżej: W małym ogrodzie sprawdza się niska wierzba 'Kilmarnock'

Czarnuszka damasceńska, wierzba iwa, jaśminowiec wonny - kwiaty dla pszczół

wierzba iwa - Fot. Flora Press

Wierzba iwa uprawa

Wierzba iwa jako gatunek krajowy jest rośliną mało wymagającą. Ze względu na szybki wzrost warto ją sadzić w nowo zakładanych ogrodach.

Stanowisko: Słoneczne i półcieniste.

Gleba: Najlepsze jest podłoże wilgotne i żyzne, ale roślina daje sobie radę także w ziemi lekkiej i suchej.

Rozmnażanie: Sadzonki wierzby iwy najlepiej sadzić jesienią lub wczesną wiosną. W przypadku sadzenia na większej powierzchni, warto poznać odpowiednie odległości między sadzonkami, które powinny wynosić około 1-1,5 metra.

Nawożenie: Można ją także nawozić co kilka lat, stosując nawozy organiczne.

Mrozoodporność: Całkowita.

Przycinanie: Regularne, coroczne cięcie wczesną wiosną, po przekwitnięciu, lecz przed rozwojem liści.

Podlewanie: Do bujnego rozwoju potrzebuje wody i światła

Na zdjęciu powyżej: Formę krzaczastą można poprowadzić, tworząc zieloną altanę

odmiana wierzby o parasolowatym pokroju - Fot. Flora Press

Wierzba iwa przycinanie

Wierzby lubią cięcie; zabieg ten trzeba przeprowadzać regularnie, by nadmiernie się nie rozrastały. Najlepiej robić to wiosną po kwitnieniu, a przed pojawieniem się liści. Pamiętajmy, że formy nieszczepione, o krzaczastej koronie przycina się dosyć nisko, nieraz nawet kilkanaście centymetrów nad ziemią. Odmiany szczepione na pniu tniemy nad miejscem szczepienia, pozostawiając na pędach po kilka pąków. Wierzby rosną bardzo szybko, więc z pewnością ich gałęzie w czasie sezonu wegetacyjnego sporo przyrosną, nierzadko nawet o 2 m.

Na zdjęciu powyżej: Zimą lub jesienią parasolowata korona wierzby jest dekoracją sama w sobie. Tu zestawiono ją ze strzyżonymi gatunkami zimozielonymi

Rozmnażanie wierzby iwy

Sadzonki wierzby iwy ukorzeniają się bardzo trudno, dlatego odmiany rozmnaża się w szkółkach przez szczepienie, np. na pniu.

Wierzba iwa ma wiele zastosowań, w tym jako roślina ozdobna, drzewo energetyczne, roślina lecznicza oraz źródło materiału do produkcji wikliny i koszyków. Jest także popularna w ogrodach japońskich, gdzie jest stosowana do tworzenia bonsai oraz innych ozdobnych form roślinnych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie to drzewo? Poznaj drzewo po jego owocach lub kwiatach [Quiz]
Żywotniki. Tuje różne odmiany
Drzewa do małego ogrodu

Skomentuj:

Wierzba Iwa (Salix caprea) uprawa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej