Drzewa do pojemników
Żyjąc w mieście, każdy miewa chwile, kiedy chciałby uciec na łono przyrody i znaleźć się bliżej roślin. Pewnym rozwiązaniem jest posadzenie kilku drzew na balkonie lub tarasie i stworzenie tam miłego, zielonego zakątka.
Otaczając się bezpośrednio w pobliżu mieszkania choćby kilkoma małymi drzewami, można sobie poprawić humor, samopoczucie i trochę się zrelaksować. Problemem jest jednak zawsze decyzja, jakie gatunki wybrać. Najważniejszą cechą, którą należy ustalić przy zakupie drzew do naszego "małego ogródka" na balkonie czy tarasie, jest ich tempo wzrostu i osiągana po kilku latach maksymalna wielkość korony, bo w takich miejscach zwykle nie ma zbyt dużej przestrzeni do dyspozycji. Trzeba też starannie wybrać stanowisko oraz tło nasadzenia, a także odpowiednie sąsiedztwo, dzięki któremu rośliny harmonijnie wtopią się w otoczenie.
DRZEWA O KORONACH KULISTYCH
Klon polny (Acer campestre) 'Nanum' tworzy gęste korony osiągające średnicę 1-1,5 m. Jesienią jego liście przebarwiają się na złocisty kolor. Uważany jest za jeden z gatunków najlepiej znoszących trudne warunki.
Platan klonolistny (Platanus ×hispanica) 'Alphen's Globe' ma gęstą koronę, dorasta do wysokości 6 m. Dekoracyjne są też jego owoce zwisające na długich ogonkach i kolorowa, łuszcząca się kora.
Wiśnia osobliwa (Prunus ×eminens) 'Umbraculifera' ma koronę o średnicy 2-2,5 m. Rośnie bardzo wolno. Jej drobne, białe kwiaty ukazują się na przełomie kwietnia i maja.
Kuliste korony mają także: surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana', tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) 'Edward Gursztyn', robinia biała (Robinia pseudoacacia) 'Umbraculifera', wierzba całolistna (Salix integra) 'Hakuro-nishiki'.
DRZEWA O KORONACH KOLUMNOWYCH
Świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) 'Obelisk' dorasta do wysokości 3-5 m. Tworzy wiele równoległych, wyprostowanych pni i bardzo wąską koronę. Kwitnie obficie, ale krótko (pod koniec kwietnia). Zawiązuje purpurowoczarne owoce zjadane przez ptaki. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych.
Podobne są: wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Amanogawa', jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) 'Fastigiata'.
DRZEWA O KORONACH ZWISAJĄCYCH
Morwa biała (Morus alba) 'Pendula' tworzy parasolowatą koronę o średnicy około 3 m. Błyszczące, zielone liście zmieniają jesienią barwę na żółtą. Czarnoczerwone owoce, podobne do tych u jeżyn, po dojrzeniu w sierpniu szybko opadają.
Wierzba iwa (Salix caprea) 'Kilmarnock' to małe drzewo o wysokości 2-2,5 m ze sztywnymi pędami. Atrakcyjnie wygląda wczesną wiosną (w marcu), kiedy na bezlistnych pędach pojawiają się duże, srebrzyste kotki, z czasem przybierające żółtą barwę (kolor pręcików). Pyłek z tych kwiatów stanowi jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół. Ciekawą odmianą wierzby iwy jest również 'Curly Locks' o pokręconych, zwisających do ziemi pędach.
Inne płaczące drzewka to: karagana syberyjska (Caragana arborescens) 'Pendula' i 'Walker' (ta druga wyróżnia się silnie zredukowanymi liśćmi).
DOBRE RADY
Jeżeli drzewa i krzewy w pojemnikach mają zdobić nasz taras lub balkon przez wiele lat, trzeba zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu i starannie pielęgnować. Wybierając pojemniki, trzeba pamiętać o tym, że: muszą odpowiadać rozmiarom, jakie dana roślina i jej system korzeniowy mogą osiągać po latach;
powinny być dostosowane wielkością do przestrzeni, jaką dysponujemy;
dobrze, gdy podkreślają urodę roślin i harmonizują z charakterem otoczenia.
Warto pamiętać, że oprócz zabiegów wykonywanych w okresie wegetacji należy wiosną przeprowadzać pielęgnacyjne cięcie gałęzi (w miarę potrzeb - także formujące) oraz co jakiś czas uzupełniać podłoże.
Na zimę trzeba rośliny zabezpieczyć - późną jesienią obficie podlać, pędy osłonić np. matami słomianymi, zaś donicę owinąć najpierw matą słomianą, a następnie założyć osłonę z grubej tektury, by ochronić korzenie przed mrozem. Drzewa w pojemnikach warto wstawić do nieogrzewanych pomieszczeń lub przesunąć je w zaciszne miejsce.
OZDOBNE JABŁONIE
Jabłonie (Malus) kwitną obficie wiosną, a ich barwne owoce utrzymują się do późnej jesieni. "Rajskie jabłuszka" zimą są pokarmem dla ptaków bądź ozdobą w bukietach. Nadają się na przetwory. Jabłonie ozdobne mają nieduże wymagania klimatyczno-glebowe, są mało podatne na choroby i szkodniki oraz dość odporne na mróz. Polecane odmiany to: 'Courtabri' POM'ZAI - różowe pąki, białe kwiaty, owoce żółtopomarańczowe.
'Evereste' PERPETU - ciemne, fioletoworóżowe pąki, jaśniejsze kwiaty. Owoce (2-2,5 cm) pomarańczowe z rumieńcem.
'Golden Hornet' - pąki ciemnoróżowe, kwiaty jasnoróżowe lub białe, owoce duże, złocistożółte.
'John Downie' - pąki różowe, kwiaty białe, wydłużone i drobne owoce, w cieniu pomarańczowe, w słońcu czerwone.
'Ola' - polska odmiana o luźnej koronie. Miododajne białe kwiaty, purpurowoczerwone jabłuszka o średnicy 3 cm.
'Red Jade' - zwieszające się gałęzie, różowe pąki, kwiaty białe, małe (1-1,5 cm), pomarańczowoczerwone owoce.
'Royal Beauty' - korona parasolowata, purpurowobrązowe liście, rubinowoczerwone kwiaty. Owoce ciemnopurpurowe. 'Royalty' - kwiaty rubinowoczerwone, pędy i liście ciemnoczerwone, owoce błyszczące, niewielkie, ciemnopurpurowe.
- Więcej o:
Iglaki na balkonie - dobry wybór. Krzewy iglaste
Odmiany iglaków na balkon i taras. Krzewy iglaste
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?