Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Hiacynt [Prezentacja odmian]

Małgorzata Wójcik
Fot. Shutterstock

Hiacynt zaraz po tulipanie jest niekwestionowanym królem wiosny. Ta roślina cebulowa zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. Hiacyntów nie może zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy balkonie.

Fot. Shutterstock

Gdzie naturalnie występuje hiacynt?

Według mitologii greckiej Hiacynt był wielce urodziwym synem Amyklasa, króla Sparty. Kiedyś podczas ćwiczeń rzutu dyskiem z Apollem Hiacynt został zraniony w głowę, do czego ponoć przyczynił się Zefir, zazdrosny o młodzieńca. Hiacynt zmarł, ale zrozpaczony Apollo, chcąc zatrzymać ukochanego, wyczarował kwiat przypominający piękną głowę z bujnymi lokami. W starożytności, na pamiątkę tej tragedii, co roku odbywały się trzydniowe uroczystości, podczas których świętowano jego śmierć i odrodzenie.

Na zdjęciu powyżej: Najpiękniejsze rabaty hiacyntów można podziwiać każdego roku wiosną w ogrodach Keukenhof w Holandii

Fot. Ibulb

Na zdjęciu powyżej: Mały ogródek zdobią pojemniki stojące na murkach. Dzięki temu można z bliska podziwiać urodę kwiatów

Na naturalnych stanowiskach hiacynt wschodni (Hyacynthus orientalis) występuje w Azji Mniejszej, od Turcji po Palestynę, i ma niebieskie kwiaty. Należy do rodziny szparagowatych. Natomiast w uprawie spotyka się głównie odmiany - to jedne z najbardziej popularnych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Ich niezwykle okazałe kwiatostany, wysokości nawet 30 cm, składające się z kilkudziesięciu dzwonkowatych kwiatków, wydzielają intensywny, oryginalny zapach. Kwitną długo, od kwietnia do maja, i to zdecydowanie obficiej od dzikich roślin tego gatunku. Dostępne w sprzedaży egzemplarze bywają białe, różowe, fioletowe, łososiowe, żółte i czerwone. Zdarzają się też okazy o pełnych kwiatach.

Zobacz inne rośliny, które kwitną wczesną wiosną

Fot. Shutterstock

Hiacynty 'Midnight Mystique' w towarzystwie bratków. - Fot. Flora Press

Jak sadzić hiacynty?

Najlepsze efekty można uzyskać, sadząc cebule hiacyntów w grupach, tak aby tworzyły widoczną z daleka barwną plamę. Rośliny te doskonale prezentują się pod koronami drzew i krzewów liściastych, na brzegach rabat i w ogrodach skalnych. Ale można je również z powodzeniem sadzić w dużych pojemnikach - najładniej wyglądają w glinianych, drewnianych i wiklinowych - i ozdabiać nimi tarasy, ciepłe balkony lub schody prowadzące do domu. Hiacynty warto także łączyć z innymi gatunkami roślin cebulowych. Doskonale komponują się z tulipanami, narcyzami i szafirkami, które kwitną w tym samym czasie. Ciekawy efekt daje również połączenie hiacyntów z roślinami sezonowymi, takimi jak bratki i stokrotki, oraz bylinami (niezapominajki, przylaszczki, pierwiosnki).

Na zdjęciu powyżej: Hiacynty 'Midnight Mystique' w towarzystwie bratków

Fot. Ibulb

Na zdjęciu powyżej: Żółta odmiana 'City of haarlem' w kompozycji z tulipanami, narcyzami i funkiami

Zobacz kwiatowe aranżacje z wiosennych roślin w doniczkach

Fot. Shutterstock/Ibulb.ogr/Flora Press

hiacynt w doniczce - Fot. Ibulb

Hiacynty w doniczce

Jeżeli chcemy, aby hiacynty zakwitły w mieszkaniu zimą, trzeba o to zadbać jesienią. W tym celu w październiku sadzimy pojedyncze cebule w doniczkach wypełnionych czystym i przepuszczalnym podłożem, przykrywamy je centymetrową warstwą piasku, podlewamy i przenosimy do chłodnego miejsca na 6-8 tygodni, by cebule się ukorzeniły. Jeżeli wykiełkują, należy je okryć papierowym stożkiem i trzymać pod przykryciem do momentu pojawienia się pąków kwiatowych, regularnie podlewając. Gdy pąki kwiatowe będą widoczne, przenosimy rośliny do pokoju. Żeby kwiaty w pomieszczeniu utrzymały się jak najdłużej, trzymajmy je z dala od kaloryferów, w temp. do 20°C. Po przekwitnięciu kwiaty ścinamy i przenosimy w suche, chłodne miejsce. Wiosną można je posadzić do gruntu.

?pink pearl?

Na zdjęciu powyżej: 'Pink Pearl'

Fot. Ibulb

Na zdjęciu powyżej: Stara komódka posłużyła za niebanalny kwietnik dla odmiany 'City of Haarlem'

Zobacz najpiękniejsze kwiaty doniczkowe [Na każdy miesiąc]

Fot. Flora Dania

Wiosną na trawniku kwitną posadzone koliście hiacynty. Latem można zastąpić je roślinami sezonowymi. - Fot. Shutterstock

Jak pielęgnować hiacynty?

Hiacynty sadzimy w zacisznych miejscach, by wiatr nie łamał ich ciężkich kwiatów.

Stanowisko: Słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru.

Gleba: Przepuszczalna, z dobrym drenażem, żyzna, niezbyt wilgotna.

Pielęgnacja: Usuwanie przekwitłych kwiatostanów, wykopywanie cebul w lipcu (przynajmniej co 4 lata), przechowywanie ich w ciepłym, suchym i zacienionym pomieszczeniu do jesieni.

Uwaga, niewykopywane cebule z roku na rok kwitną coraz słabiej.

Nawożenie: Preparatami mineralnymi wiosną. Gdy pojawią się liście, rośliny wymagają nawozów azotowych, a gdy zakwitną - wieloskładnikowych.

Na zdjęciu powyżej:Wiosną na trawniku kwitną posadzone koliście hiacynty. Latem można zastąpić je roślinami sezonowymi

Fot. Ibulb

?splendid cornelia

Na zdjęciu powyżej: 'Splendid Cornelia'

Zobacz długo kwitnące jednoroczne, które warto posadzić na balkonie i w ogrodzie

Fot.Wikimedia commons/Shutterstock

hiacynt, sadzenie cebuli - Fot. Ibulb

Jak sadzić hiacynta?

Najważniejszą zasadą przy sadzeniu wszystkich roślin cebulowych jest umieszczanie cebul na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. W przypadku hiacyntów może się zdarzyć, że jedne cebule będą większe, a inne mniejsze (zależnie od odmiany). Te, które mają średnicę większą niż 14 cm, sadzimy, zachowując odstępy 18-20 cm. Nieco mniejsze, o średnicy 12-14 cm, umieszczamy w podłożu co 15 cm. Natomiast cebule, które są mniejsze, można posadzić nawet w odległości 4 cm od siebie. Jeżeli w ogrodzie podłoże jest ciężkie i gliniaste, trzeba je rozluźnić, dodając torf i piasek. Rabatę zakładaną na piasku wzbogacamy próchnicą lub przygotowanym w ogrodzie kompostem. Cebule sadzone w doniczkach musimy regularnie podlewać, a zimą osłonić od spodu i po bokach, żeby rośliny nie przemarzły. Pojemniki warto na ten okres przenieść w zaciszny kąt ogrodu.

Na zdjęciu powyżej: Sadzenie cebul to zadanie, z którym poradzą sobie nawet najmłodsi

IBULB

Na zdjęciu powyżej: Doniczki z hiacyntami 'Gipsy Queen'. Ustawione na szerokiej drabinie, zdobiąc niezbyt efektowny zakątek

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?
Wiosenne wysiewy. Kiedy wysiewamy pomidory i inne warzywa?
Ogród w bieli

Skomentuj:

Hiacynt [Prezentacja odmian]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej