Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz prac ogrodowych [Czerwiec]

Red.
Trzmielinie Fortune' a przyda się korekcja kształtu. Zwykle wystarcza przyciąć jej nadmiernie długie pędy. - Fot. Shutterstock

Pogoda w maju nas nie rozpieszczała. Za to nasze rośliny po takiej ilości deszczu rosną jak oszalałe. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w czerwcu.

Trzmielinie Fortune' a przyda się korekcja kształtu. Zwykle wystarcza przyciąć jej nadmiernie długie pędy. - Fot. Shutterstock

Czerwiec w ogrodzie

Drzewa i krzewy

Pod koniec miesiąca krzewy przestają intensywnie rosnąć. To dobra pora na przycinanie formowanych żywopłotów (liściastych i iglastych). Zwykle używamy do tego celu nożyc. Jedynie kalinę sztywnolistną i inne krzewy o dużych liściach, by ich nie ranić, lepiej skracać sekatorem gałązka po gałązce. Wielkokwiatowym różanecznikom usuwamy przekwitłe kwiatostany. Można po prostu je wyłamać, starając się nie uszkodzić zawiązanych już pod nimi pąków na przyszły sezon. Jest to szczególnie korzystne w przypadku młodych krzewów, bo przyspiesza ich wzrost. Odstraszamy ptaki, które chętnie zjadają pierwsze dojrzewające owoce. Skuteczne będą np. strach na wróble lub zawieszone na gałęziach połyskujące w słońcu płyty kompaktowe i długie paski folii.

Rabaty i grządki

Ziemię regularnie podlewamy, i spulchniamy. W warzywniku przykrywamy ją warstwą trawnikowych ścinków, by szybko nie wysychała.

Palikujemy pomidory

Zapewniamy podpórki także wysokim roślinom rabatowym. Wykopujemy zasychające tulipany oraz inne rośliny cebulowe, które chcemy przesadzić na nowe miejsce. Przechowujemy je do jesieni w suchym pomieszczeniu. Tylko szafirki i przebiśniegi od razu sadzimy na przeznaczonej dla nich rabacie. Zbieramy wczesne odmiany warzyw, siejemy m.in. fasolę szparagową, ogórki na zimowe kiszenie i maciejkę.

Na zdjęciu powyżej: Trzmielinie Fortune' a przyda się korekcja kształtu. Zwykle wystarcza przyciąć jej nadmiernie długie pędy.

Fot. Shutterstock

Czerwiec w domu

Chronimy

Przy południowym oknie jest teraz bardzo gorąco. Najbardziej wrażliwe rośliny osłońmy gęstą firanką, a sukulenty odsuńmy od szyby, bo ostre słońce może poparzyć ich skórkę, która skorkowacieje. Zasilamy Jeśli wiosną nie zastosowaliśmy długo działających nawozów doglebowych, to przynajmniej raz na 10 dni dokarmiajmy rośliny płynną pożywką wieloskładnikową. W czerwcu coraz bardziej maleje ich zapotrzebowanie na azot, a wzrasta na potas i fosfor. Odpowiednie stają się więc teraz tzw. nawozy dla roślin kwitnących lub jesiennych, a starszym okazom szczególnie dobrze służą mineralno-organiczne uzyskiwane na bazie biohumusu.

Podlewamy

Ilość dostarczonej wody uzależniamy od temperatury powietrza i nasłonecznienia. W upały w słonecznych miejscach zapotrzebowanie roślin zwiększa się kilkakrotnie w stosunku do deszczowych dni - podlewajmy więc rośliny obficie, by nasiąkła cała bryła korzeniowa. Po godzinie warto sprawdzić, czy w podstawkach pod doniczkami nie zalega woda. Trzeba ją wtedy usunąć, bo tylko nieliczne gatunki lubią mieć przez długi czas mokre podłoże.

Dekorujemy

Wykorzystajmy obfitość ogrodowych kwiatów do upiększania domu. Tuż przed wstawieniem do wazonu skróćmy im łodygi i usuńmy większość liści. Wazon ustawmy w cienistym miejscu. Codziennie zmieniajmy wodę i podcinajmy pędy. Wystawiamy na balkon Przenosimy na dwór niektóre kwiaty doniczkowe, np. cytrusy, mirt, oleander i fuksje oraz kaktusy i inne sukulenty. Najpierw 4-6 dni je hartujemy - wystawiamy codziennie na kilka godzin na zewnątrz, stopniowo wydłużając czas ich pobytu na powietrzu. Duże okazy, które trudno udźwignąć, wystawiamy od razu, ale przez kilka dni osłaniamy je agrowłókniną.

Na zdjęciu powyżej: Rośliny doniczkowe najlepiej dokarmiać nawozem płynnym. Jego rodzaj dobieramy do aktualnych potrzeb rośliny.

Przekwitłe kwiatki pelargonii zasychające na roślinach obrywamy wraz z szypułkami. U tzw. samoczyszczących się odmian opadają one same. - Fot. Shutterstock

Balkon w czerwcu

Podlewamy

Ziemia w skrzynkach nie powinna wysychać. Rośliny pozbawione choćby przez dzień wilgoci mogą przestać rosnąć i nie wrócić już do dobrej formy lub zaschnąć. Mniej narażone na suszę są kwiaty posadzone w skrzynkach z podwójnym dnem, w którym zbiera się zapas wody. Z typowych skrzynek woda, jeśli nie wsiąknie szybko w ziemię, od razu wypływa. Natomiast w czasie długotrwałych deszczów w pojemnikach podwójnych roślinom może być zbyt wilgotno i nadmiar wody trzeba wylewać.

Zasilamy

Roślinom balkonowym najlepiej służy częste dokarmianie małymi dawkami płynnego nawozu wieloskładnikowego dostosowanego do ich potrzeb, np. nawóz do surfinii powinien zawierać żelazo. Najskuteczniej działają nawozy tzw. interwencyjne, które składają się z łatwo przyswajalnych substancji.

Obserwujemy

Starannie oglądamy rośliny, zwłaszcza wierzchołki ich pędów i młode liście (te także od spodu), aby w porę wykryć i zwalczyć szkodniki. Osłaniamy Rośliny chronimy przed wiatrem, stawiając je w zacisznych miejscach lub za parawanami.

Na zdjęciu powyżej: Przekwitłe kwiatki pelargonii zasychające na roślinach obrywamy wraz z szypułkami. U tzw. samoczyszczących się odmian opadają one same

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Trawnik po zimie. Plamy na trawniku
Kiedy można wynosić rośliny z domu na balkon
Najlepsze rośliny do warzywnika. Sprawdzone odmiany ogórków, pomidorów, papryki, cebuli...

Skomentuj:

Kalendarz prac ogrodowych [Czerwiec]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej