Trawnik po zimie. Plamy na trawniku
Z nadejściem wiosny nasz zielony dywan ożywa. Co jednak począć, gdy pojawiły się na nim dziwne plamy, nierówności czy puste miejsca?
Regeneracja trawnika
Jeśli po stopnieniu resztek śniegu okaże się, że tu i ówdzie nasz trawnik stracił piękny wygląd, trzeba jak najszybciej poddać go gruntownej regeneracji. O tej porze roku rośliny mają dużo sił witalnych i po odpowiednich zabiegach mogą szybko wrócić do dawnej formy. Teraz także rozpoczynamy regularne zasilanie trawnika. Najlepiej stosować nawozy przeznaczone specjalnie do tego celu, w dawkach zalecanych przez producenta. Jeśli na wiosnę rozsypiemy środek o długotrwałym działaniu, taka ilość wystarczy na cały sezon. Wzmocniona w ten sposób murawa szybko odzyska ładny odcień zieleni.
Fot. Katarzyna Dyrska
Na zdjęciu powyżej: Gdy trawnik wrośnie pomiędzy płytki na ścieżce, trzeba go starannie przyciąć nożycami
Zbita trawa i mech
Ubiegłoroczna martwa trawa żółknie i zbija się w filc, który utrudnia wzrost liści, ogranicza dostęp powietrza, a do tego szpeci trawnik. Ratunek: Wiosną dokładnie wygrabiamy z murawy stare źdźbła; na dużych powierzchniach używamy do tego celu wertykulatora, który nacina pionowo trawę i usuwa filc oraz mech. Zbitej murawie przyda się też napowietrzanie polegające na nakłuwaniu podłoża (aeracji). Zapewnia ono także lepsze wsiąkanie wody i wnikanie nawozów. Mech pośród trawy pojawia się często na zacienionych fragmentach trawnika i na ciężkiej glebie. Ratunek: Najpierw trawnik kosimy na wys. 3-4 cm i wygrabiamy. Następnie zasilamy go jednym z nawozów, które są oznaczone jako zwalczające mech.
Na zdjęciu powyżej: Mech często wyrasta na zakwaszonej glebie. Zastosujmy wtedy specjalne wapno do trawników
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Praca aeratorem polega na dość gęstym nakłuwaniu ziemi jego ostrymi końcówkami
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Grabie o długich zębach pozwalają na usunięcie z murawy starych źdźbeł oraz części mchu
Nierówności i chwasty
Czasem po zimie na murawie ukazują się wybrzuszenia, a kępki trawy są wypchnięte. Przyczyną jest zamarzanie i rozmarzanie gruntu. Ratunek: Wałujemy cały trawnik. Krecie kopczyki szpecą zielony dywan i utrudniają jego koszenie. Ratunek: Ziemię z kopców rozgrabiamy lub zbieramy i wynosimy. Sprawcę wypłaszamy, używając np. odstraszacza dźwiękowego. Chwasty stają się problemem, gdy występują licznie. Ratunek: Stosujemy nawozy z dodatkiem odchwaszczacza.
Na zdjęciu powyżej: Ziemię z krecich kopców równomiernie rozgrabiamy
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Gdy chwasty porastają cały trawnik, opryskujemy go preparatami Starane lub Mniszek
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Pojedyncze chwasty można powyrywać
Plamy na trawniku
W miejscach, gdzie długo zalegał śnieg, mogą pojawić się choroby grzybowe trawy, np. pleśń śniegowa, której objawem są charakterystyczne plamy (na zdjęciu powyżej). Ratunek: Jesienią uprzątamy z murawy wszystkie liście i nawozimy ją odżywką bogatą w potas. Wiosną wygrabiamy filc, a murawę opryskujemy preparatem Polyversum WP lub Sarfun T 450 FS. Wyłysiałe miejsca na trawie powstają np. przez wydeptywanie. Ratunek: Usuwamy suche źdźbła, a następnie wysiewamy tzw. dosiewkę (mieszaninę nasion traw, torfu i nawozu) i podlewamy.
Na zdjęciu powyżej: W pustych miejscach rozsypujemy dosiewkę
Fot. Anna Kulikowska
Na zdjęciu powyżej: Objawy pleśni śniegowej na trawniku
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Żółknięcie trawy ma różne przyczyny
- Więcej o:
- wiosna
Ziemia w ogrodzie. Jak uprawiać glebę. Jak poprawić glebę w ogrodzie
Suche murki
Detale ogrodowe z pnia
Co porasta drzewa?
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Aukuba ogrodowy kroton. Uprawa i pielęgnacja
Jaki wybrać nawóz?
Sekator do gałęzi: jaki wybrać? Cięcie i przycinanie drzew i krzewów