Renowacja płotu
Wiosna w pełni, coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie. A tu niespodzianka - nasze drewniane ogrodzenie wymaga naprawy!
Naprawa drewnianego ogrodzenia
Po pierwsze, nie panikujmy - nie oznacza to, że od razu trzeba wzywać na pomoc fachowca. Naprawa drewnianego ogrodzenia jest zwykle w zasięgu naszych możliwości. Na remont wybierzmy jednak moment, gdy będzie zdecydowanie ciepło (ale nie za gorąco - do 28°C) i raczej bezwietrznie. Nie planujmy też prac, jeśli zanosi się na deszcz. A dla rannych ptaszków przestroga: o poranku możemy się natknąć na rosę uniemożliwiającą malowanie płotu.
Na zdjęciu powyżej: Drewniane ogrodzenie najszybciej i najdokładniej oczyści mocny strumień wody z myjki ciśnieniowej
Najpierw oczyśćmy całe ogrodzenie ze zbędnych roślin i przygotujmy sobie miejsce do pracy. Pozwoli nam to ocenić uszkodzenia i ilość potrzebnych materiałów (np. lakieru czy szpachli). Następnie usuńmy zanieczyszczenia - najlepsza do tego celu jest myjka ciśnieniowa. Zmyje nie tylko brud, ale także starą, łuszczącą się farbę czy spróchniałe fragmenty drewna. Używając dyszy turbinowej, uzyskamy jeszcze większą skuteczność. Po czyszczeniu ważne jest, aby płot dobrze wysechł przed dalszymi pracami. Małe ubytki w drewnie uzupełniamy szpachlą lub kitem z dodatkiem drewna w kolorze zbliżonym do płotu, a większe - dopasowanymi kawałkami drewna, które wklejamy na specjalny klej.
Szlifowanie płotu
Oczyszczone sztachety oraz inne drewniane elementy płotu trzeba wyrównać i przeszlifować. Najlepiej zrobić to szlifierką oscylacyjną z papierem ściernym lub drobną metalową szczotką nakładaną na wiertarkę. Pamiętajmy przy tym, że tarcza z papierem szybko się zużywa, a szczotka stalowa rysuje powierzchnię drewna, więc trzeba zachować ostrożność.
Na zdjęciu powyżej: Wygodnym narzędziem jest szlifierka oscylacyjna z pojemniczkiem gromadzącym pył powstający w czasie pracy
Jak wzmocnić płot
Po uzupełnieniu ubytków, ewentualnej wymianie zniszczonych fragmentów i przeszlifowaniu sztachet oraz poprzeczek sprawdźmy połączenia drewnianych elementów. Obluzowane mocujemy na wkręty do drewna o dużym skoku gwintu (są dostępne w marketach), wcześniej zanurzając końcówki w smarze stałym (dzięki temu nie skorodują i w razie potrzeby łatwiej dadzą się wykręcić). Nie polecam gwoździ - słabiej trzymają, zwykle szybko rdzewieją i trudno je wyjąć, nie niszcząc drewna.
Na zdjęciu powyżej: Wiertarka znacznie ułatwia mocowanie wkrętów zapewniających stabilność
Malowanie płotu
Na koniec ogrodzenie trzeba solidnie zaimpregnować i pomalować na wybrany kolor. Do tego celu najlepiej nadają się preparaty ochronno-dekoracyjne do jednokrotnego malowania, które nie tylko zabezpieczają drewno przed szkodnikami i pleśnią, ale także już po pierwszym nałożeniu ładnie się prezentują. Można je nanosić wałkiem lub natryskowo ? za pomocą pistoletu elektrycznego. Przyspieszy to znacznie pracę, chociaż może zaszkodzić okolicznym roślinom. Do malowania płotów o skomplikowanych kształtach używajmy pędzla o długim gęstym włosiu, aby preparat wszędzie dotarł.
Skomentuj:
Renowacja płotu