Kalendarz prac w warzywniku
Jeśli zostałeś właśnie właścicielem własnego ogrodu i marzą Ci się świeżutkie warzywa z własnej grządki, zacznij od tych najprostszych w uprawie, a w miarę zdobywania praktyki ogrodniczej, spróbujesz i bardziej wymagających - z sukcesem.
Prace w warzywniku- marzec, kwiecień
Na początek powinniśmy się orientować kiedy i gdzie wykonujemy poszczególne czynności.
W marcu
W ogrodzie wysiewamy rzodkiewkę, zielony groszek, marchew i pietruszkę, sadzimy cebulę dymkę. Pod koniec miesiąca siejemy sałatę.
Na zdjęciu powyżej: Groszek zielony cukrowy,należy do warzyw wysiewanych wcześnie - już w marcu. Najlepsze odmiany amatorskie, to: 'Sześciotygodniowy', 'Cud Kelvedonu', 'Telefon'
W mieszkaniu (lub pod ogrzewanymi osłonami) wysiewamy nasiona pomidorów i papryki. Pikujemy siewki warzyw wysianych w lutym (np. sałaty, porów i selerów), umieszczając je pojedynczych doniczkach lub w tzw. w paletach (złożonych z wielu małych doniczek).
W kwietniu
Do gruntu siejemy buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, koperek, a pod koniec miesiąca - fasolkę szparagową oraz zioła jednoroczne (bazylię, kminek, majeranek).
W gruncie sadzimy rozsadę sałaty i selerów. Siewki uprawiane w mieszkaniu (pomidory, papryka) zaczynamy hartować. Pod koniec miesiąca wysiewamy w domu ogórki, cukinie, kabaczki. Nasiona umieszczamy pojedynczo w małych doniczkach.
Roczny kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc. Zaplanuj wszystko już dziś!>>>
Rzodkiewka
Na zdjęciu powyżej: Aby rzodkiewka dobrze wyrosła, jej siewki trzeba przerywać, pozostawiając pomiędzy roślinami ok. 2 -3 cm odległości
Prace w warzywniku - maj, czerwiec
W maju
Pielimy wszystkie zagonki z siewkami i rozsadą. Przerywamy zbyt gęsto wschodzące siewki. Po tych zabiegach rośliny podlewamy.
Sadzimy w gruncie rozsadę kapusty i selerów, a w drugiej połowie miesiąca (po ostatnich przymrozkach) także pomidorów, papryki, ogórków, cukinii i innych warzyw dyniowatych. Dotyczy to zarówno rozsady przygotowanej w domu, jak i zakupionej i wcześniej zahartowanej.
Na zdjęciu powyżej: Cukinia - warzywo dyniowate, które można uprawiać np. na pryzmie kompostowej. Najlepsze odmiany cukinii, to np.: 'Astra Polka', 'Atena Polka' F1, 'Nimba', 'Soraya'
W połowie maja wysiewamy ogórki w gruncie, a pod koniec tego miesiąca sadzimy ich rozsadę, przygotowaną wcześniej w domu lub kupioną. Zbieramy rzodkiewkę i sałatę.
W czerwcu
Pielimy grządki i podlewamy rośliny (w zależności od pogody i stanu wilgoci w glebie).
Gatunkom wysoko rosnącym (fasola, groszek, pomidory) zapewniamy podpory, w postaci palików lub płotków.
Nawozimy te warzywa, które w podłożu nie miały domieszki nawozu o przedłużonym działaniu. Stosujemy odżywki przeznaczone dla warzyw, bądź dla poszczególnych gatunków (np. dla pomidorów)
Na początku czerwca dosiewamy jeszcze dynie i patisony, a także buraki i kalarepkę na późniejsze zbiory. Zbieramy jeszcze rzodkiewkę i sałatę oraz koperek.
Prace w warzywniku - lipiec, sierpnień
W lipcu
Kontynuujemy pielenie, podlewanie, nawożenie. Walczymy z chorobami , najlepiej metodami naturalnymi, tzn. stosując np. gnojówkę z pokrzywy, wrotycza, itp.
Zbieramy kolejne dorastające lub dojrzewające plony warzyw.
Nadal podlewamy te, które jeszcze rosną, lub dojrzewają do zbioru.
Na zdjęciu powyżej: Wysokie odmiany pomidorów wymagają palikowania. Obok nich w rządkach posadzono tu zioła
W sierpniu
Siejemy rzodkiewkę i sałatę na jesienne zbiory.
Zbieramy pomidory, paprykę, fasolkę szparagową, ogórki, cebulę, kapustę, cukinie i kabaczki oraz patisony.
Sałatę kruchą (lodową)
Na zdjęciu powyżej: Sałatę kruchą (lodową) można uprawiać przez cały sezon wegetacyjny. Polecane odmiany:
- 'Królowa Lata', '
- Grate Lakes',
- 'Samba'
- Więcej o:
Prosty sposób na rozsadę [Zrób to sam]
Balkon na wiosnę. Sadzimy pierwsze kwiaty [RADZIMY]
Wiosenne wysiewy. Kiedy wysiewamy pomidory i inne warzywa?
Uprawa imbiru w Polsce
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czy aronia jest trująca?
Co siać we wrześniu w ogrodzie?
Kiedy wykopać warzywa: czosnek, marchew, pietruszkę i buraczki?