Jak wykorzystać mikoryzę w ogrodzie?
Chcesz uprawiać rośliny w sposób ekologiczny i mieć z tego pożytek Zatrudnij grzyby mikoryzowe.
Jak działa mikoryza?
Współpraca roślin z grzybami, zwana mikoryzą, występuje w przyrodzie powszechnie. To zjawisko coraz częściej wykorzystuje się w uprawie gatunków ogrodowych, a także domowych - aplikując do ziemi szczepionki mikoryzowe lub stosując zaszczepione podłoża. Dzięki mikoryzie rośliny rozwijają się o wiele lepiej i są zdrowsze.
W naturze poszczególne gatunki roślin same dobierają się w pary z określonymi grzybami. Przykładem jest choćby występowanie maślaków pod sosnami (w wielu wypadkach po zastosowaniu mikoryzy na działce mogą się pojawić grzyby jadalne!). Mechanizm tej współpracy polega na tym, że strzępki grzybów wnikają do korzeni. Następnie mogą przedostać się do wnętrza ich komórek i tam się rozwijać (to tzw. endomikoryza typowa dla roślin zielnych) bądź tylko je oplatać (to tzw. ektomikoryza charakterystyczna dla drzew). W obu tych przypadkach następuje silny wzrost korzeni roślin, które sięgając głębiej, mogą skuteczniej pobierać wodę i sole mineralne z gleby. W rezultacie rośliny stają się odporniejsze na suszę i lepiej rozwijają się ich części nadziemne. Dzięki temu warzywa, krzewy i drzewa owocowe obficiej plonują, a zebrane z nich jabłka czy pomidory mają bogatszy smak. Zaszczepione mikoryzą rośliny są bardziej odporne na mrozy i choroby. Na tej symbiozie korzystają także grzyby, pobierając od roślin produkt fotosyntezy, czyli glukozę.
Najedź na pineskę i przeczytaj więcej o mikoryzie
Mikoryza w ogrodzie przydomowym
Wystarczy raz zaszczepić korzenie żywą grzybnią, by roślina żyła z nią w symbiozie przez całe życie i odnosiła z tego korzyści. Jeśli w późniejszym okresie przesadzamy roślinę, grzybnia jest przenoszona wraz z korzeniami w nowe miejsce.
Oprócz szczepionek można kupić podłoża mikoryzowe przeznaczone dla różnych grup roślin, sprzedawane w paczkach o pojemności 5-50 l. Zawierają one wzbogacony torf ogrodniczy oraz grzyby mikoryzowe w formie przetrwalników, tzw. spor. Można też kupić podłoża zaszczepione jadalnymi gatunkami grzybów i zbierać je potem we własnym ogrodzie.
W handlu dostępne są szczepionki mikoryzowe zawierające żywą grzybnię. Opracowano już takie preparaty dla wielu grup roślin ogrodowych, balkonowych i domowych. Występują one w formie żelu, zawiesiny, w postaci sypkiej (zmieszane ze sproszkowanym torfem) lub granulatu. Preparaty w płynie dozuje się, wstrzykując je do gleby, a sypkie dodaje do podłoża i następnie podlewa.
Na zdjęciu powyżej: Z lewej - pelargonia wyrosła na szczepionce mikoryzowej, z prawej - bez szczepionki
Na zdjęciu powyżej: Storczykom wstrzykujemy do podłoża szczepionkę w formie zawiesiny
Najedź na pineskę i przeczytaj więcej o mikoryzych szczepionkach.
Skomentuj:
Jak wykorzystać mikoryzę w ogrodzie?