Rośliny trujące dla psów
Rośliny trujące dla psa można spotkać nie tylko w domu i na spacerze. Niektórzy nasi pupile podczas prac ogrodowych próbują nam nawet "pomagać" - pogłębiając dołki przy sadzeniu roślin, czy rozkopując świeżo posadzone okazy. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są dla nich szkodliwe. Sprawdźcie, które rośliny mogą poważnie zaszkodzić waszemu psu.
Rośliny trujące dla psa zdjęcia
Owoce kasztanowca, czyli kasztany i pestki jabłek
Większość czworonogów uwielbia zabawę i bieganie za przedmiotami. Uważajmy jednak, by wczesnym latem lub jesienią zamiast piłki nie wybrały pięknie pachnącego kasztana lub okrągłego i smacznego jabłka. Pestki tych ostatnich wywołują niepokój, trudność w oddychaniu a nawet zapaść.
Jabłka, pestki
Rośliny ogrodowe trujące dla psów: Bulwy ziemniaków i cebule krokusów
Szkodliwe dla zwierząt są surowe bulwy ziemniaków. Nawet ich zielone części są toksyczne. Zatem nie pozwólmy, by zwierzę wykopywało je samo z warzywnika. Pamiętajmy, że toksyczne są wszystkie gatunki z rodziny psiankowatych, do których należy ziemniak. Podczas jesiennych prac uważajmy również przy sadzeniu cebul. Niebezpieczne związki zawierają m.in. cebule krokusów.
Cebule krokusów
Jakie rośliny są trujące dla psów: Owoce czarnego bzu i cis
Kolorowe kulki w ogrodzie to niewątpliwie ładna ozdoba. Nie pozwalajmy jednak, by zwierzęta podjadały dojrzewające latem owoce czarnego bzu i cisa. Ten drugi jest jednym z najbardziej szkodliwych roślin ozdobnych w ogrodzie. Jeśli pies lubi obgryzać gałęzie roślin, pamiętajmy, że każda część tego krzewu jest trująca i może poważnie mu zaszkodzić.
Cis
Wykaz roślin trujących dla psów: Winogrona i bluszcz
Pnące się po pergoli pędy bluszczu są w całości trujące, nie tylko dla psów, ale i dla ludzi. Natomiast smaczne dla nas winogrona szkodzą psom i uszkadzają im nerki. Zimozielony bluszcz powoduje podrażnienie żołądka, wymioty, konwulsje i śmierć.
Bluszcz
Pestki brzoskwiń i wiśni
Mało kto wie, że nawet jabłko bądź podgniła brzoskwinia może stać się przyczyną choroby i kłopotów. Nasiona niektórych owoców zawierają bowiem toksyczne dla nich związki. Natomiast zjedzenie przez psa nawet fragmentu trującej rośliny może wywołać biegunkę, wymioty, a nawet doprowadzić do śmierci.
Pestki wiśni
Zawierają cyjanek, który może spowodować śmierć zwierzęcia. Nie pozwalajmy więc, by nasz pupil miał do nich dostęp. Nie pozostawiajmy ich latem na stole na tarasie w przypadku, jeśli zwierzę nie jest nauczone i może samo się poczęstować takim owocem bez naszej wiedzy. Pamiętajmy, że psom szkodzą także zwiędłe liście brzoskwini.
Rośliny doniczkowe trujące dla psa: Szafirki i narcyzy
Chrońmy psy przed dostępem do posadzonych na tarasie narcyzów i szafirków. By uniknąć zatrucia posadźmy je w pojemnikach, których zwierzęta nie będą w stanie przewrócić.
Zakładając rabatę cebulową możemy posadzić cebule w plastikowych koszyczkach, specjalnie do tego celu przeznaczonych. W ten sposób zwierzę będzie miało trudniejszy do niej dostęp.
Rośliny domowe trujące dla psów: narcyzy
Trujące rośliny doniczkowe dla psów: Oleander i cyklamen
Uwaga na oleandry! Wystawione latem donice na tarasie stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili. Mogą spowodować podrażnienie żołądka, nieprawidłową pracę serca a nawet śmierć. Cyklameny zawierają toksyczne saponiny, które wywołują podrażnienie pyska i żołądka, trudności w oddychaniu, wymioty, biegunkę a także śmierć.
Trujące rośliny doniczkowe dla psów: cyklamen
Rośliny ogrodowe trujące dla psów: Konwalia majowa i naparstnica
Wśród bylin znajdziemy także i takie, których warto unikać będąc posiadaczem psa. Konwalia majowa i naparstnica zawierają glikozydy nasercowe wywołujące po spożyciu zaburzenia rytmu serca, podrażnienie żołądka, wymioty, konwulsje i śmierć.
Naparstnica
Rośliny ogrodowe trujące dla zwierząt: Hortensja, azalie i różaneczniki
Wśród ozdobnych krzewów, bardzo popularnych na naszych rabatach groźne są hortensje. Zawierają toksyczne związki glikozydowe powodująca ból żołądka, osłabienie i wymioty oraz różaneczniki i azalie.
- Więcej o: