Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz ogrodnika czyli kalendarz prac ogrodniczych na sierpień

Katarzyna Jodłowska

Kalendarz ogrodnika na sierpień. Pełnia lata to nie tylko wakacje i odpoczynek w ogrodzie. Każdą wolną chwilę warto wykorzystać na opiekę nad roślinami. Zobaczcie o czym nie wolno zapomnieć w sierpniu.

Rudbekie - shutterstock

Jakie rośliny kwitną w sierpniu?

Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta)  pochodzi z Ameryki Północnej, ale doskonale rośnie także w naszych ogrodach. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią (zależnie od odmiany). Ma sztywne, szorstkie pędy dorastające do wysokości 80 cm i koszyczki kwiatowe w żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub brązowawym kolorze.

Odmiana 'Autumn Colors' jest niższa (ma ok. 55 cm). Od lipca do września tworzy podwójne kwiatostany o średnicy do 10 cm. Lubi słoneczne miejsca i średnio urodzajną, niezbyt wilgotną ziemię o obojętnym odczynie. Polecana jest na rabaty oraz do pojemników. Siewki rudbekii owłosionej mogą zakwitnąć, gdy tylko nieco podrosną (ogrodnicy wiosną sprzedają egzemplarze z siewu wczesnojesiennego). Rośliny te często wysiewają się w ogrodzie same.

Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Kukurydzę zbieramy po 3 tygodniach od ukazania się nitek na kolbach - Fot. SHUTTERSTOCK

Kalendarz ogrodnika czyli sierpień w ogrodzie

Drzewa i krzewy, ozdobne i owocowe

  • Na żyznych glebach zaprzestajemy zasilania, a na słabszych stosujemy wyłącznie tzw. nawozy jesienne zawierające związki potasu i fosforu. Brak tych pierwiastków osłabia procesy przygotowujące rośliny do zimy.
  • Od połowy miesiąca nie przycinamy żywopłotów, aby nie pobudzać roślin do tworzenia nowych pędów. Młode przyrosty nie zdążyłyby zdrewnieć przed przymrozkami i zostałyby uszkodzone przez mróz.
  • Przesadzamy iglaki i inne krzewy zimozielone oraz sadzimy ich nowe okazy. Do zimy zdążą się ukorzenić.
  • Po zakończonym zbiorze malin wycinamy pędy, które owocowały.
  • Przygotowujemy miejsce pod nowe grządki truskawek. Glebę pielimy, zasilamy kompostem oraz nawozami fosforowopotasowymi i przekopujemy.
  • Usuwamy liście winogron zacieniające grona, aby owoce były smaczniejsze.

Rabaty i grządki

  • Regularnie usuwamy łodygi z przekwitłymi kwiatami.
  • Zapobiegnie to niekontrolowanemu rozsiewaniu się roślin. Pozostawiamy tylko te, które mają zdobić ogród przez zimę lub posłużyć do suchych bukietów (tojady, miesiącznice, jeżówki, kłosy traw).
  • Sadzimy lilie białe i ziemowity. Nawozimy ziemię pod wiosenne kwiaty cebulowe. W czasie silnej suszy obficie, ale niezbyt często podlewamy byliny.

Fot. SHUTTERSTOCK

  • W pierwszej połowie sierpnia co kilka dni zbieramy sukcesywnie dorastające strąki fasoli szparagowej, którą wysialiśmy na początku czerwca.

Owoce i warzywa w sierpniu

  • Zbieramy cebulę, gdy zaczynają się załamywać jej liście.
  • Na początku miesiąca możemy wysiać szpinak, sałatę masłową, endywię, koper, kapustę pekińską, rzodkiew i rzepę, a nieco później roszponkę i szczaw.
  • Ogławiamy, tzn. uszczykujemy stożki wzrostu papryki, dyni i wysokich odmian pomidorów, pozostawiając nad ostatnim kwitnącym gronem 2 liście. Dzięki temu zawiązane już owoce będą większe i szybciej dojrzeją.
  • Roślinom usuwamy liście porażone przez choroby i szkodniki.

Fot. SHUTTERSTOCK

Na zdjęciu powyżej: Do wazonu ścinamy róże w pąku- na twardej szypułce.

Roczny kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc. Zaplanuj wszystko już dziś!

Truskawki o długich rozłogach ('Albion','Super Star', 'Temptation') mogą plonować do mrozów. - Fot. SHUTTERSTOCK

Kalendarz ogrodnika czyli sierpień na balkonie i tarasie

Podlewamy

Sezonowe rośliny balkonowe regularnie, obficie podlewamy i zasilamy rozcieńczonym roztworem nawozu o małej zawartości azotu. Pod koniec miesiąca przestajemy nawozić okazy, które będą zimować w domu lub na balkonie.

Użyźniamy podłoże

Ziemia w pojemnikach balkonowych staje się z czasem zbita i słabo przepuszczalna. Spulchniamy jej górną warstwę, a jeśli sporo podłoża ubyło, dosypujemy świeżą porcję.

Przycinamy

Zioła, które w doniczkach mocno się rozrosły, warto częściowo ściąć i przeznaczyć na zapasy, np. miętę można zasuszyć, rozmaryn zalać oliwą, a z bazylii zrobić pesto. Przycinanie odmłodzi zioła i spowoduje, że będą lepiej rosły.

Dosadzamy

Rośliny, które zmarniały, trzeba usunąć ze skrzynek. W opustoszałych miejscach posadźmy nowe kwiaty, dokupione lub wykopane z rabat, np. byliny o ozdobnych liściach lub aksamitki, które dobrze znoszą przenoszenie w okresie kwitnienia. Najlepiej to robić w czasie pochmurnej pogody. Ziemię wokół przesadzanych roślin mocno nawilżamy, by oblepiła korzenie.

Sierpień w domu i na balkonie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Pelargonie - Fot. Shutterstock

Kalendarz ogrodnika czyli sierpień w domu

Pielęgnujemy

Po powrocie z urlopu robimy przegląd roślin. Jeśli ziemia jest bardzo sucha, doniczki wstawiamy do wody i czekamy, aż powierzchnia podłoża stanie się wilgotna. Jeśli zaś bryła korzeniowa przesiąkła wodą, wyjmujemy ją i osuszamy gazetami.

Rozmnażamy

Sierpień to najlepszy czas, aby pobrać sadzonki z pełnych wigoru okazów pelargonii. Na półcienistym parapecie szybko wypuszczą korzenie i wzmocnią się przed zimą.

Jak rozmnożyć pelargonie? Poradnik krok po kroku

Mączniak prawdziwy na tawule - Fot. ANNA KULIKOWSKA

Kalendarz ogrodnika: Choroby i szkodniki w sierpniu

Byliny

Atakuje je szara pleśń (Rovral Aquaflo 500 SC lub Teldor 500 SC), mączniak prawdziwy i rdze (Amistar 250 SC, Baymat AE lub Score 250 EC), plamistości liści (Baymat AE, Rovral Aquaflo 500 SC lub Score 250 EC) oraz fytoftoroza (Previcur Energy 840 SL).

Byliny wzmacniamy preparatem Septovital 200 SL.

Groźne są też mszyce (Decis Ogród 015 EW, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Pirimix Nowy AE lub SumiAlpha 050 EC), zmieniki (SumiAlpha 050 EC), miniarki (Karate Zeon 050 CS), gąsienice i larwy zjadające liście (Decis Ogród 015 EW lub Fastac 100 EC) i przędziorki (stosujemy do połowy sierpnia Envidor 240 SC lub Karate Zeon 050 CS).

Warzywa i owoce

Pomidory chronimy przed zarazą ziemniaka (Timorex Gold 24 EC), kapustę przed bielinkiem (Decis Ogród 015 EW lub Mospilan 20 SP), maliny przed szarą pleśnią (Mythos 300 SC, Signum 33 WG, Rovral Aquaflo 500 SC lub Teldor 500 SC), jabłonie, śliwy i grusze przed brunatną zgnilizną (Topsin M 500 SC).

Systematycznie zbieramy spady spod drzew i zwapnowane głęboko zakopujemy. Wiśnie po zbiorze owoców przy deszczowej pogodzie opryskujemy przeciwko drobnej plamistości liści (Carpene/Syllit 65 WP).

Po zbiorze owoców przycinamy czereśnie, wiśnie i śliwy, całe drzewa opryskujemy (Topsin M 500 SC), a duże rany zasmarowujemy pastą (Funaben Plus 03 PA).

Fot. ANNA KULIKOWSKA

Objawy żerowania miniarek na floksie

 

Fot. ANNA KULIKOWSKA

Plamistość liści tawułki

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kalendarz prac na lipiec
Kalendarz prac ogrodowych [Czerwiec]
Kalendarz prac ogrodowych [Maj]

Skomentuj:

Kalendarz ogrodnika czyli kalendarz prac ogrodniczych na sierpień

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej