Borówka amerykańska czyli wysoka. Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Borówka amerykańska dorasta do wysokości 2 m i rodzi owoce o średnicy 2 cm. Leśnie jagody to przy nich mikrusy.
Borówka amerykańska uprawa
Borówka wysoka, albo inaczej amerykańska (Vaccinium corymbosum), pochodzi z północno- -wschodnich obszarów USA. Tworzy dorodne krzewy. W maju i czerwcu urody dodają jej grona białawych kwiatowych dzwoneczków. Jednak krzewy efektowniej wyglądają latem, gdy dojrzewają na nich kiście granatowych lub szaroniebieskich jagód, oraz jesienią, w porze przebarwiania się liści na odcienie czerwieni.
Jagoda kamczacka. Wytrzymały krzew. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce
Borówka wysoka potrzebuje dużo słońca. Mrozu się nie boi, ale wiosenne przymrozki mogą niszczyć kwiaty wczesnych odmian. Dlatego należy sadzić krzewy w zacisznych miejscach.
Zdjęcie powyżej: Krzewy sadzimy tak, by pędy przysypać ziemią do wys. 5 cm.
Wymagania
Borówka wysoka potrzebuje kwaśnej (pH 3,5-4,5), wilgotnej i przewiewnej gleby. Krzewy sadzimy w odstępach co najmniej 1 m, w dołkach o głębokości 60 cm i szerokości 80 cm. Żeby uzdatnić przeciętną ogrodową ziemię, wybraną glebę mieszamy z taką samą ilością kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej.
Borówka amerykańska nawożenie
Borówki mają płytki system korzeniowy, dlatego trzeba dbać, by wierzchnia warstwa podłoża była wilgotna, ale nie mokra. Poza tym ważne jest utrzymanie niskiego pH gleby. Do podlewania najlepiej nadaje się deszczówka (woda wodociągowa zawiera wapń). Dostarczamy ją regularnie zwłaszcza w okresie wzrostu i owocowania krzewów. Ziemię przed wysychaniem i zachwaszczeniem chronimy grubą warstwą rozdrobnionej kory, trocin lub igliwia - materiały te działają również zakwaszająco. Żeby krzewy nie głodowały, wiosną dokarmiamy je nawozem mineralnym przeznaczonym dla borówek lub roślin kwasolubnych, które też zakwaszają ziemię. Nawóz rozsypujemy zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle w 3 dawkach - ostatnią w połowie czerwca. A ponieważ dużo azotu zużywają organizmy rozkładające ściółkę, na jej świeżo rozłożonej warstwie w pierwszym roku ilość nawozu zwiększamy dwukrotnie, a w drugim - o połowę. Obserwujmy też rośliny: jeśli brakuje im azotu, to słabo rosną i owocują, ich dolne liście tracą zieleń, a młode gałązki czerwienieją. Jeśli zaś podłoże jest za mało kwaśne - żółkną najpierw nerwy liści. Wówczas nawozimy je częściej (jednorazowej dawki nie zwiększamy, by nie spalić korzeni).
Borówka amerykańska odmiany
Największe znaczenie ma pora owocowania (u każdej odmiany trwa ona 2-4 tygodni). Pod koniec czerwca dojrzewa 'Earliblue', nieco później 'Duke' i 'Patriot', od końca lipca aż do przymrozków owocuje 'Bluecrop', w sierpniu zaś 'Brigitta' i 'Darrow'. W chłodnych rejonach nie sadźmy odmian późniejszych 'Liberty', 'Elliot', bo nie zdążą dojrzeć.
Zdjęcie powyżej: Brigitta
Zdjęcie powyżej: Patriot
Jak zwiększyć plony borówki wysokiej?
Krzewy borówki wysokiej owocują już w drugim roku po posadzeniu, ale dopiero ze starszych uzyskuje się wysoki plon - do 7 kg jagód z jednej rośliny. Owoce zerwane po kilku dniach po wy-barwieniu są najsmaczniejsze. W chłodzie przez tydzień zachowują świeżość. Aby krzewy się nie starzały, należy im wycinać 3-4-letnie pędy.
Golteria (Gaultheria procumbens). Borówka odporna na mrozy
Borówka amerykańska właściwości
Nieco mniej słodkie owoce od borówki wysokiej rodzi leśna borówka czernica, czyli czarna jagoda (V. myrtillus). Są one drobne (o średnicy ok. 0,7 cm) i mają granatowy sok. Świeże szybko się psują, ale można je suszyć lub zamrażać. Owoce borówki czernicy i wysokiej warto jeść, zwłaszcza gdy dużo czasu spędzamy przy komputerze, bowiem nadające im błękitny kolor antocyjany poprawiają wzrok. Jagody te mają też wiele innych cennych właściwości, z tym że borówki czarnej zawierają więcej związków przeciwzapalnych, a wysokiej - antynowotworowych. Natomiast niezdrowe są owoce borówki bagiennej (V. uliginosum). Wyglądają podobnie, ale ich sok jest zielonkawy.
Zdjęcie powyżej: borówka czernica tworzy białawe lub różowe kwiaty (na zdjęciu obok). Jej początkowo zielone owoce czerwienieją, a dojrzałe stają się granatowe. Zbiera się je, zanim zmiękną.
Borówka przepisy. Ucierane ciasto kokosowe z jagodami
Utrzyj 15 dag masła z 1/2 szklanki cukru i 3 jajkami. Dodawaj porcjami 1,5 szklanki mąki zmieszanej ze szklanką wiórków kokosowych, łyżeczką proszku do pieczenia i szczyptą soli oraz 1/2 szklanki maślanki. Ciasto włóż do formy i posyp szklanką jagód. Piecz 45 min. w temp. 175°C. Gorące posyp świeżymi owocami i cukrem pudrem.
Borówka przepisy. Naleśniki z dżemem borówkowym
Dokładnie opłukane i odsączone 4 l jagód borówki wysokiej lub brusznicy zasyp w garnku o grubym dnie 1 kg cukru i lekko podgrzej. Gdy puszczą sok, podgrzewaj je mocniej ok. 30 min, by sok się zagęścił, nie dopuszczając jednak do wrzenia. Dżemem przełóż naleśniki, a resztę włóż do wyparzonych słoików i pasteryzuj 20 min.
Skomentuj:
Borówka amerykańska czyli wysoka. Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie