Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Nawóz organiczny

Alicja Gawryś, Katarzyna Jodłowska

Zanim zaczęliśmy używać nawozów sztucznych, rośliny zasilano obornikiem lub kompostem. Takie odżywki dostarczają roślinom o wiele więcej niż tylko minerały.

Jedząc warzywa, które wyrosły na kompoście lub oborniku, nie musimy się obawiać, że są przenawożone. - Jedząc warzywa, które wyrosły na kompoście lub oborniku, nie musimy się obawiać, że są przenawożone/fot. Morinka shutterstock

Co to jest nawóz organiczny?

Zasada uzyskiwania nawozów organicznych jest prosta: resztki roślinne i odchody zwierząt gospodarskich składujemy na pryzmie przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Tam, przy pomocy dżdżownic, grzybów i bakterii, stopniowo ulegają one rozkładowi, aż uwolnią się z nich składniki odżywcze w takiej formie, jaka może zostać łatwo przyswojona przez korzenie. W procesie tym dodatkowo powstaje próchnica, nazywana czarnym złotem ogrodników. Rozluźnia ona glebę, poprawia jej napowietrzenie (korzenie muszą oddychać), ale jednocześnie utrzymuje w glebie zapas wody. Próchnica przekopana z glebą poprawia jakość zarówno tej zbyt ciężkiej - gliniastej - jak i bardzo lekkiej - piaszczystej.

BMJ shutterstock - Przekrój kompostownika: na dole kompost gotowy do użytku, na górze świeżo dosypane resztki/fot. BMJ shutterstock

Przekrój kompostownika:

Przekrój kompostownika: na dole kompost gotowy do użytku, na górze świeżo dosypane resztki

Glebę warto zasilić obornikiem przed posadzeniem truskawek. - Glebę warto zasilić obornikiem przed posadzeniem truskawek./fot. lzf shutterstock

Nawóz organiczny - obornik

Przez wieki ogrodnicy uważali obornik za najlepszy nawóz. Również obecnie wykorzystuje się krowiak, nawóz koński, owczy, świński i kurzak. Chociaż różnią się one nieco składem i właściwościami, wszystkie są doskonałym źródłem minerałów oraz próchnicy. Trzeba jednak stosować je z umiarem, najlepiej raz na kilka lat, by nie spowodować zasolenia podłoża. Świeży obornik krowi lub koński można rozłożyć tylko na pustej grządce, najlepiej jesienią. Trzeba go przekopać, ale nie grabić. Już wiosną będzie można w tym miejscu uprawiać rośliny.

Ale uwaga: częste stosowanie świeżego obornika może się przyczynić do zbrylenia gleby. W ogrodach najczęściej używamy obornika w postaci rozłożonej. Suchy obornik bydlęcy (krowiak)
zawiera dużo potasu. Jest on najbardziej wskazany na podłoże piaszczyste. Podsypujemy go pod drzewka owocowe, róże lub inne krzewy kwitnące. Można to zrobić jesienią, albo - lepiej - wczesną wiosną. Suchy obornik koński służy do rozluźniania gleb ciężkich, gliniastych.

Organiczny nawóz - azotowy

Kurzak jest bogaty w potas i fosfor, ale także w azot, który szybko się uwalnia. Nie wolno go stosować w nadmiarze, bo można "spalić" rośliny. Dlatego przekopujemy go z glebą kilka miesięcy przed sadzeniem, najlepiej jesienią.

Dobrze rozłożony obornik musi leżakować przez rok lub dwa lata na pryzmie. - Dobrze rozłożony obornik musi leżakować przez rok lub dwa lata na pryzmie/fot. Iakov Filimonov shutterstock

Nawóz organiczny - granulowany

Najwygodniej stosować oborniki granulowane, sprzedawane w workach foliowych. Odmierzamy dawkę zalecaną przez producenta, a następnie mieszamy ją grabiami z górną warstwą ziemi. Granulki można też wsypać do dołów wykopanych pod roślinami (np. drzewkami i krzewami owocowymi lub różami) i wymieszać z glebą. Okazy zasilone obornikiem obficie podlewamy.
W okresie ich wegetacji nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża.

Dojrzały kompost przesiewamy przez rafę, czyli grubą siatkę naciągniętą na ramę. Nierozłożone odpadki wrzucamy ponownie na pryzmę. - Dojrzały kompost przesiewamy przez rafę, czyli grubą siatkę naciągniętą na ramę. Nierozłożone odpadki wrzucamy ponownie na pryzmę/fot. Marina Lohrbach shutterstock

Nawóz organiczny - kompost

Ten nawóz powstaje z organicznych odpadków z ogrodu i kuchni: zgrabionych liści, ściętej trawy, jednorocznych pędów, wyrwanych chwastów, rozdrobnionych gałązek, obierek z warzyw i owoców itp. (uwaga: nie wrzucamy tu resztek mięsa ani tłuszczów).

Luźno ułożone produkty gromadzimy na pryzmie, w boksie zbitym z desek albo w specjalnym pojemniku, zwanym kompostownikiem. Przesypujemy je cienkimi warstwami ziemi i koniecznie mocno nawadniamy. Warto też każdą kolejną warstwę o grubości 20-25 cm polewać lub posypywać aktywatorem kompostu, dzięki czemu uzyskamy go w ciągu kilku miesięcy, a nie roku czy półtora, jak to następuje w zwykłych warunkach.  Dojrzały kompost ma dość jednorodną konsystencję i zapach próchnicznej ziemi. Jest on bogatym źródłem składników odżywczych dla roślin i źródłem próchnicy. Jego odczyn jest zwykle zbliżony do obojętnego (pH 6-7). Dobrze rozłożony kompost można przekopywać z ziemią przed posadzeniem rozsady lub wysianiem nasion, a także podsypywać pod rośliny w ogrodzie w różnych porach roku, nie obawiając się o ich przenawożenie.

Nawóz organiczny - biohumus

Jeśli do kompostownika lub pryzmy kompostowej zaprosiły dżdżownice kalifornijskie (Eisenia fetida)  to za ich właśnie pomocą nasz kompost zamieni się wermikompost czyli biohumus. Bo to nic innego jak przerobione przez nie resztki roślinne zamieniają się w ten cenny wieloskładnikowy nawóz. Oczywiście jeśli nie mamy kompostu w ogrodzie lub dżdżownic to możemy go zakupić w sklepie. Pamiętajcie jednak że najlepszy jest naturalny biohumus.

Przesiany kompost możemy podsypywać pod rosnące w gruncie warzywa, na przykład pomidory, nawet kilka-krotnie w okresie wegetacji. - Przesiany kompost możemy podsypywać pod rosnące w gruncie warzywa, na przykład pomidory, nawet kilka-krotnie w okresie wegetacji./fot. Alison Hancock shutterstock

Organiczny nawóz na kwitnienie

Jeśli uprawiamy owoce i warzywa nie możemy zapomnieć o ważnym składniki nawozu jakim jest fosfor. To właśnie on wpływa na obfite kwitnienie oraz owocowanie oraz prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i drewnienie pędów. Brak tego składnika ww glebie sparwią że rośliny są rachityczne a na liściach pojawiają się czerwone plamy.

Nawóz organiczny - cena

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Gnojówka z nawłoci – ekologiczny sposób na zdrowe rośliny w ogrodzie
Przenawożenie borówki amerykańskiej - objawy. Jak sobie z nimi radzić?
Podlewanie na balkonie

Skomentuj:

Nawóz organiczny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej