Podlewanie i nawożenie roślin

 • Nowa linia produktów do pielęgnacji roślin doniczkowych Urban Plant Care

  Podlewanie na balkonie

  Podlać kwiatki balkonowe - to niby prosty zabieg, ale jego częstotliwość oraz obfitość zależy od pory roku, wielkości pojemników, rodzaju uprawianych roślin, nasłonecznienia i od kilku innych rzeczy - warto wiedzieć jakich.

 • Pelargonie

  Nawożenie pelargonii fusami z kawy: Czy to skuteczna metoda?

  Fusy z kawy często są polecane jako tani i ekologiczny nawóz dla pelargonii i innych roślin domowych. Czy jednak ta metoda jest efektywna, jeśli zależy nam na bujnym kwitnieniu? Eksperci z moja-pelargonia.pl odradzają stosowanie fusów z kawy z kilku powodów.

 • Mączka bazaltowa

  Naturalne i ekologiczne nawozy

  Stosowanie naturalnych i ekologicznych nawozów staje się coraz bardziej popularne jako krok w stronę zrównoważonego ogrodnictwa. Są one bezpieczne dla środowiska i skutecznie wspierają zdrowy rozwój roślin, wspomagając ich kwitnienie. Nawozy ekologiczne wspierają naturalne procesy biologiczne i są bezpieczne dla owadów zapylających oraz innych zwierząt. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu W.Legutko, wyjaśnia, czym są te nawozy, jak je stosować i jakie korzyści przynoszą ogrodnikom.

 • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

  Gnojówka z pokrzywy - przepis na 10l naturalnego nawozu z pokrzywy

  Gnojówka z pokrzywy to jedna z tajnych broni ogrodnika. Jest bardzo prosta do wykonania, stanowi niezwykle wartościowy naturalny nawóz dla roślin, ale i także potrafi odstraszyć szkodniki.

 • skórka z banana na nawóz ze skórki banana

  Nawóz ze skórki banana - jak zrobić? Jakie rośliny nim podlewać?

  Czy wiedzieliście, że skórki bananów, które często lądują w śmieciach, mogą stanowić wartościowe pożywienie dla Waszych roślin? Nawóz ze skórki banana jest prostym i ekologicznym sposobem na wzbogacenie roślin w składniki odżywcze. W tym artykule pokażemy, jak łatwo można go przygotować i stosować, aby wspierać zdrowie i kwitnienie roślin ogrodowych oraz doniczkowych.

 • Ściółka z szyszek

  Ściółka z szyszek - jak ją zrobić ?

  Ściółka ogrodowa to nie tylko estetyczny element w naszym ogrodzie, ale także niezastąpione narzędzie, które pomaga w utrzymaniu gleby w dobrej kondycji, zatrzymuje wilgoć oraz eliminuje roślinom chwasty. Jednym z ciekawych i ekologicznych materiałów do ściółkowania jest ściółka z szyszek. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto ją wykorzystać, jak ją zrobić oraz jakie są jej zalety.

 • Opróżniony z wody i porządnie zwinięty wąż powinien spędzić zimę w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą.

  Jak spuścić wodę z nawadniania przed zimą?

  Nie tylko początkującym ogrodnikom zdarza się zapomnieć o przygotowaniu systemu nawadniającego do zimy. Tymczasem pozostawienie wody w rurach i wężach kończy się zwykle tym, że rozsadza je mróz. Zawczasu zadbajmy więc o to właśnie teraz, byśmy i w przyszłym roku mieli czym podlewać ogród.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI OGROD KOMPOSTOWNIK NAWOZ FOT. NEUDORFF PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (150) - 6 2007

  Jesienne nawożenie roślin. Nawozy organiczne i wapnowanie

  Wydawałoby się, że już zakończyliśmy jesienne prace w ogrodzie. Tymczasem, zanim nadejdzie śnieżna zima, można jeszcze podsypać nawozy organiczne. Wszystkie oborniki i nawóz ptasi stosujemy raz na kilka lat. Późna jesień to także czas wapnowanie gleby.

 • Jak i kiedy przycinać hortensje? Poradnik praktyczny

  Optymalne nawożenie hortensji: Kiedy, jak i dlaczego?

  Hortensje to piękne i popularne krzewy kwitnące, które mogą dodać uroku i koloru każdemu ogrodowi. Jednym z kluczowych czynników wpływających na ich zdrowie i piękno jest odpowiednie nawożenie. W tym artykule dowiesz się, kiedy, jak i dlaczego należy nawozić hortensje, aby cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

 • Nadmierny deszcz w ogrodzie

  Czy deszcz może zaszkodzić roślinom?

  Deszcz, stanowiący kluczowy element cyklu wodnego i podstawę istnienia wszelkiego życia na Ziemi, ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na rośliny. Jednakże, jak w przypadku wielu innych zjawisk naturalnych, nadmiar może przynieść negatywne konsekwencje, które mogą zaszkodzić zielonym mieszkańcom naszej planety.

 • Bęben z wężem

  Jak podlewać duży ogród?

  Większa powierzchnia ogrodu wcale nie oznacza, że zużyjemy hektolitry wody. Wystarczy, że poznamy rzeczywiste zapotrzebowanie roślin na nią i wybierzemy najlepszy optymalny sposób nawadniania, a także właściwy sprzęt.

 • Nasiona F1

  Nasiona F1 – dlaczego lepiej plonują?

  Jeśli chcesz uzyskać obfite i jednorodne plony warzyw lub kwiatów, warto zainteresować się nasionami F1. To specjalne nasiona, które powstają z krzyżowania dwóch różnych odmian tego samego gatunku. Dzięki temu rośliny z nich wyhodowane mają wiele zalet, które ułatwiają uprawę i zwiększają efektywność. W tym artykule dowiesz się, czym są nasiona F1, jak powstają i dlaczego warto je wybierać.

 • Bęben z wężem S, 15 m-4

  Sztuka podlewania małego ogrodu i balkonu - 5 zasad

  Mały ogród rządzi się swoimi prawami w zakresie pielęgnacji, także nawadniania. Podobnie jest z balkonem lub tarasem. Wystarczy stosować kilka prostych zasad, aby podlewanie roślin na takiej przestrzeni było maksymalnie ekonomiczne.

 • Wapnowanie ziemi

  Wapnowanie ziemi w ogrodzie. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?

  Wapnowanie gleby to metoda chemicznej rekultywacji, która polega na dodaniu do gleby węglanu, tlenku lub wodorotlenku wapnia i/lub magnezu w celu zneutralizowania nadmiaru kwasowości.

 • Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady

  Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady

  Odpowiednie nawodnienie roślin to podstawowy warunek, którego spełnienie zapewnia utrzymanie ogrodu w należytym stanie. Podlewanie roślin bywa czasochłonne - zwłaszcza w przypadku osób, które posiadają ogrody o dużej powierzchni. Znacznym ułatwieniem jest system automatycznego nawadniania, który z barków nie jednej już osoby zdjął ogrom pracy. Czy system ma tylko zalety czy też wady?

 • 15.05.2006 WARSZAWA

  Urlopowe podlewanie kwiatów - sprawdzone sposoby

  Co zrobić, by kwiaty doniczkowe przeżyły nasz urlop? Zobaczcie sprawdzone sposoby na zdalne podlewanie kwiatów podczas urlopu.

 • Nawożenie pomidorów

  Jaki nawóz do pomidorów będzie najlepszy?

  Marzą nam się pyszne pomidory z własnej grządki? By uprawa nam się udała w dużej mierze zależy to od właściwego nawożenia. Do wybory mamy ekologiczne preparaty oraz naturalne, które dostarczają pomidorom odpowiednich składników by warzywa się wybarwiły i nie pękały. Sprawdź czym i kiedy należy nawozić pomidory.

 • Nawadnianie ogrodu

  Nawadnianie ogrodu - jak zrobić to z głową?

  Świadome i oszczędne korzystanie z wody przy podlewaniu naszych ogrodów to ważny aspekt zrównoważonego ogrodnictwa, do czego zachęca firma Fiskars. Odpowiednie produkty do nawadniania ułatwią nam pracę i pomogą uniknąć marnowania wody.

 • Stosując nawozy sypkie pamiętajmy o ochronnych rękawiczkach.

  Jaki wybrać nawóz?

  Rośliny są organizmami samożywnymi, co oznacza, że w procesie fotosyntezy produkują cukry proste (węglowodany). Inne niezbędne do życia składniki pobierają z gleby. Dlatego przynajmniej raz w roku (najlepiej wiosną) należy ją zasilić odpowiednim preparatem. Im staranniej przygotujemy glebę do sezonu wegetacyjnego, tym rośliny będą piękniej kwitły, bujniej rosły i owocowały.

 • 10.09.2008 WARSZAWA ROSLINY OKAZY SYLWETKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY SZKOLKA KRZEWOW I DRZEW OZDOBNYCH SZYMANOWSKI NZ.ROSLINY DRZEWA CHOINA KANADYJSKA ' YEDDELOH ' FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - 1 2009 PUBLIKACJA LADNY DOM NR 11 (145) - 11 2010 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY DRZEWA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - CZASOPISMA

  Jak wiosną nawozimy iglaki

  Niebawem ziemia rozmarznie, wtedy rośliny obudzą się do życia. Gatunki iglaste wypuszczą nowe pędy dopiero w maju, ale z nadejściem pierwszych cieplejszych dni, zaczną w ich tkankach krążyć soki. Będzie to pora na zabiegi pielęgnacyjne, także na nawożenie, które w przypadku iglaków przeprowadzamy od kwietnia do końca czerwca.

 • Sterownik nawadniania

  Jak wybrać sprzęt do nawadniania?

  Jaki sprzęt do nawadniania będzie dla nas odpowiedni? Jak właściwie dopasować jego poszczególne elementy? – to kluczowe pytania, które stawiają sobie właściciele ogródków, gdy na dobre rozpoczyna się sezon wiosenno-letni.

 • Węże ogrodowe

  Nawadnianie. To łatwe. Premiera nowego segmentu Fiskars

  W 2021 roku Fiskars poszerza swoją ofertę o nowy segment sprzętu do nawadniania ogrodu. Właściciele ogrodów i trawników będą mogli nawadniać je korzystając z szerokiej i dobrze dopasowanej do ich potrzeb oferty od kranu do rośliny. Ogrodnicy z pewnością docenią łatwy wybór, komfortowe użytkowanie oraz wygodne przechowywanie nowych produktów.

 • odporne na suszę

  Rośliny odporne na suche powietrze podczas grzania kaloryferów

  Kwiaty które mogą stać kolo kaloryfera? Centralne ogrzewanie wysusza powietrze i nadmiernie je ogrzewa. Są jednak rośliny, którym takie warunki nie szkodzą.

 • Morinka shutterstock

  Nawóz organiczny

  Zanim zaczęliśmy używać nawozów sztucznych, rośliny zasilano obornikiem lub kompostem. Takie odżywki dostarczają roślinom o wiele więcej niż tylko minerały.

 • IGLAKI TUJA THUJA ZYWOTNIK TAWULA JAPONSKA SPIRAEA JAPONICA GOLD FLAME JALOWIEC JUNIPERUS FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - 3.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OGRODY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - CZASOPISMA

  Nawóz do tui - jaki wybrać?

  Tuje od lat są najbardziej popularnymi roślinami wykorzystywanymi do żywopłotów, choć nie są specjalnie wymagające nie można ich zostawić bez opieki. By dobrze się rozwijały niezbędne jest im jest prawidłowe nawożenie.

 • Zraszacz oszczędzający wodę

  Oszczędne nawadnianie – jak to zrobić?

  Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim ciepłe i suche dni. Wraca więc temat nawadniania ogrodu. Dla jednych to sama przyjemność, a dla innych przykry obowiązek. Jakby nie było jest to czynność, którą musimy wykonywać systematycznie, aby nasz ogród wyglądał pięknie i zdrowo. Na rynku dostępnych jest wiele produktów mających ułatwić nam nawadnianie - producenci stawiają coraz częściej na ekonomiczne rozwiązania. Przyjrzyjmy się im!

 • Nawożenie malin

  Nawożenie malin. Czym najlepiej nawozić maliny?

  Maliny nie mają szczególnych wymagań uprawowych. W swoim ogrodzie może je mieć każdy. Jeśli dobierzemy do nich odpowiedni nawóz to będziemy mogli długo cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami prosto z krzaka.

 • Fot.: Bildagentur Zoonar GmbH shutterstock

  Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku

  Jak dbam o swoją ziemię? Często nawożę ją przekompostowanym obornikiem, kompostem i innymi nawozami naturalnymi, ściółkuję, nie ugniatam za mocno i przekopuję widłami, a nie szpadlem.

 • Nowożenie

  Kiedy i jak wykonać pierwsze nawożenie?

  Każdej wiosny sypiemy roślinom dawkę nawozu. Zazwyczaj wybieramy wieloskładnikowe odżywki uniwersalne, które w przybliżeniu odpowiadają potrzebom większości uprawianych gatunków. Zanim posadzisz, lub zaczniesz nawozić, sprawdź skład gleby.

 • Eszeweria

  Rośliny balkonowe na upały i suszę

  W upalne południe na słonecznym balkonie panuje klimat niczym na Saharze. Jak stworzyć tam ukwieconą zieloną oazę?