Podpieranie roślin. Jakie podpory są najlepsze dla roślin?
W czerwcu nowe przyrosty roślin są na tyle duże, że łatwo może je złamać silny wiatr czy deszcz, a łodygi bylin uginają się pod ciężarem kwiatów. W takiej sytuacji nieodzowne są solidne podpory.
Podpory pod rośliny w ogrodzie
Wysokość podpór trzeba dostosować do rozmiarów, jakie osiąga dany gatunek, oraz do charakteru jego wzrostu. Mocnych zabezpieczeń wymagają pnącza - w ich wypadku montujemy je jeszcze przed posadzeniem młodych okazów bądź wysianiem nasion.
Do wykonania podpór możemy użyć różnych materiałów. Dla sezonowych kwiatów i warzyw wystarczą paliki bambusowe lub drewniane, ale młodym drzewom oraz wieloletnim pnączom potrzebne są trwałe wsporniki, np. z impregnowanego drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Zależnie od siły wzrostu rośliny dajemy jedną bądź kilka tyczek albo montujemy kratki, pergole lub altany.
Podpórki powinny podkreślać urodę roślin, a nie dominować nad nimi. Starajmy się, by były utrzymane w tym samym stylu co cały ogród.
Podpory pod kwiaty
Wysokie odmiany dalii (fot. 1) z ciężkimi kwiatostanami wsparto na bambusowych palikach, dodatkowo podwiązano sznurkiem. Groszek pachnący (fot.2) wspina się po kratce z drewna zamontowanej na stałe.
Podpory pod drzewka
Młode okazy zaraz po posadzeniu przywiązujemy szeroką taśmą do kilku solidnych palików wbitych wokół nich. Konstrukcje pozostawiamy na kilka lat, by utrzymywały pnie w pionie, dopóki drzewa się mocno nie zakorzenią.
Podpory pod warzywa
Podparcie potrzebne jest nie tylko zielonemu groszkowi i fasoli (na zdjęciu), które się pną, ale także pomidorom (przywiązujemy je do palików w kilku miejscach), bobowi i karczochowi, by nie pokładały się na ziemi.
Podpory pod pnącza
Dla pnących róż (na zdjęciu), powojników, wisterii i im podobnych podpory muszą być silne i trwałe, na przykład w formie łukowatych bramek, pergoli, trejaży, najlepiej wbudowanych w betonowe podmurówki lub zaimpregnowanych.
Skomentuj:
Podpieranie roślin. Jakie podpory są najlepsze dla roślin?