Wrzesień - czas na sadzenie cebul
Można je umieszczać pośród bylin i roślin sezonowych, a cebulki krokusów także na trawniku. To najlepszy sposób, by powitać wiosnę barwnymi kwiatami. Kwitnące wczesną wiosną rośliny cebulowe sadzimy właśnie teraz. Warto wiedzieć, kiedy przypada termin dla każdego gatunku i jak głęboko umieszczać je w glebie.
Jakie cebulki sadzimy we wrześniu
Gatunki cebulowe, jak tulipany, przebiśniegi, śnieżniki i wiele innych rozwijających wcześnie kwiaty, właśnie zakończyły okres spoczynku i należy je umieścić w glebie, by się w niej dobrze ukorzeniły i bez problemów przetrwały zimę.
Sadzenie przeprowadzamy głównie we wrześniu, a w przypadku np. krokusów, lilii i tulipanów także w październiku. Nie opóźniajmy go, bo cebule nie zdążą się dobrze przygotować do zimy. Pamiętajmy też o podlewaniu i ochronie cebul przed gryzoniami. W tym celu cebulki warto umieszczać w plastikowych ażurowych koszyczkach, które następnie zagłębiamy w podłożu i dodatkowo przysypujemy ziemią.
Podczas mroźnych, a bezśnieżnych zim cebule narażone są na przemarzanie. W takich okolicznościach konieczna jest warstwa kory o grubości 4-5 cm.
Techniki sadzenia cebulek
Przy sadzeniu cebul w glebie pomocna jest sadzarka (fot. powyżej) albo łopatka (fot. poniżej).
Fot. iBulb
Cebule sadzimy na głębokość równą ich trzykrotnej wysokość (patrz ramka poniżej).
Umieszczając je na trawniku, przecinamy murawę np. nożem, a cebule wkładamy do wydrążonych dołków. Następnie przykrywamy je ziemią.
Efektowne kompozycje z cebulek
Rośliny cebulowe możemy sadzić na różne sposoby. Gdy chcemy z nich zrobić obwódkę trawnika, zagłębiamy je w wykopanym rowku i przysypujemy ziemią. Planując kompozycję złożoną tylko z tej grupy roślin, rozkładamy cebulki w płaskim zagłębieniu wykopanym na rabacie. Z różnych gatunków lub odmian utworzymy piękny wzór, jeśli jego plan rozrysujemy wcześniej na powierzchni gruntu, a poszczególne cebulki ułożymy w zaznaczonych poletkach. Pozostaje tylko równomiernie przysypać je ziemią i czekać na efekt wiosną. Kwiaty roślin cebulowych wyglądają interesująco w zestawieniu z innymi. Kompozycja na fot powyżej składa się z tulipanów, pierwiosnków i bratków. Kolejna - fot. poniżej - przedstawia hiacynty wśród bratków, a na fot. na samym dole - tulipany, narcyzy i koronę cesarską.
Fot. Shutterstock/Supavadee butradee
Fot. Shutterstock/Balazovic Lubos
Dbamy o zdrowie cebul
Kupujemy tylko zdrowe cebule - bez plam, nalotów, skaleczeń czy śladów żerowania szkodników. Sprawdzamy też stan cebul wyjętych z przechowalni. Chore wyrzucamy. Pozostałe cebule (również zakupione) zaprawiamy przed sadzeniem mieszanką preparatów:Topsin M 500 SC (roztwór 0,7 %) i Kaptan 50 WP (1%), przez 20 minut. To ochroni je przed infekcją.
Uprawa cebul w pojemnikach
Wybieramy duże pojemniki z otworami i zabezpieczamy je przed mrozem, wykładając dno i ściany styropianem. Wsypujemy drenaż i przepuszczalną ziemię. Na niej układamy dość gęsto cebulki (fot. powyżej). Przysypujemy ziemią, okrywamy korą. Efekt (fot. poniżej) będziemy podziwiać wiosną.
Fot. Shutterstock/Ian Grainger
Skomentuj:
Wrzesień - czas na sadzenie cebul