Jesienią sadzimy rośliny cebulowe na rabacie i w pojemnikach
Nawet w niedużym ogrodzie, gdzie - zdawałoby się - nie ma już na nic miejsca, zawsze można zmieścić drobne gatunki cebulowe. I na pewno znajdą się takie, których jeszcze nie mamy, bo ich świat jest przebogaty. Oczywiście mowa tylko o roślinach, które posadzone w gruncie jesienią (we wrześniu lub w październiku) dobrze przetrwają nawet mroźną zimę
Gdzie najlepiej posadzić cebulki?
Dla cebulek najlepiej wybrać miejsce, gdzie najwięcej słońca pada rano lub po południu, by w południe kwiatom nie było zbyt gorąco (wysoka temperatura przyspiesza ich starzenie się). Drobne gatunki (przebiśniegi, ranniki, zawilce powabne) swój azyl mogą znaleźć np. na trawniku pod koronami drzew liściastych. Większe lepiej czują się na rabatach, gdzie mają pod dostatkiem pokarmu i nieco więcej wilgoci. We wrześniu sadzimy większość gatunków, 2 tygodnie później kosaćce cebulowe i szafirki. By nie zmarzły w bezśnieżne zimy, okryjmy je warstwą (3-5 cm) przekompostowanej kory lub gałęziami iglaków. Lepiej nie używać do tego suchych liści, bo wiosną utrudnią roślinom rozwój.
Sadzimy cebulki na rabatach
Ochrona przed gryzoniami. Posadzone w specjalnych koszyczkach rośliny są trudno dostępne dla gryzoni i łatwiej je pielęgnować. Koszyczki z cebulkami wkopujemy w grunt i przysypujemy ziemią.
fot. iBulb
Ochrona przed wilgocią Zimą cebulki lubią suche podłoże (w mokrym chorują). Ziemię nad cebulami szachownicy cesarskiej warto osłaniać przed opadami, by w zagłębieniu po pędzie nie gromadziła się woda.
Na jakiej głębokości posadzić cebulki? Nie za płytko, nie za głęboko
Roślinom cebulowym najbardziej odpowiada podłoże wilgotne wiosną, a suche latem i zimą. Gleba powinna być przepuszczalna; gliniastą należy zmieszać ze żwirem i kompostem, a piaszczystą wzbogacić w kompost i glinę. Ponieważ większości gatunków służy podłoże o pH 6,5, bardziej kwaśną ziemię rok przed założeniem rabaty trzeba zwapnować kredą nawozową lub dolomitem. Przed sadzeniem miejsce to użyźnijmy zalecaną przez producenta dawką nawozu jesiennego. Cebulki umieszczamy na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich wysokość (na mniejszej łatwo wymarzają, a na większej osłabiają się, więc mogą nie zakwitnąć) i niezbyt gęsto - w odstępach równych co najmniej ich dwukrotnej średnicy, co pozwoli się im rozrastać.
Sadząc cebule różnej wielkości, rozkładamy je na spulchnionej ziemi i tworzymy pod nimi dołki (np. grubym kołkiem) o odpowiedniej głębokości/fot. iBulb
Sadzimy rośliny cebulowe w pojemnikach
W pojemnikach kwiaty zwykle prezentują się znaczniej lepiej niż na rabatach - są przecież bliżej naszych oczu, a ich urodę podkreślają jeszcze osłonki i donice. Możemy przygotować kompozycję jesienią i po zimie od razu użyć jej jako dekoracji. Czasem jednak wygodniej posadzić po kilka cebul w zwykłych małych doniczkach i wiosną zaaranżować z nich np. rabatkę w koszu (łatwo je też połączyć z innymi kwiatami). Po posadzeniu cebulek ziemię lekko podlewamy i dosypujemy jej, jeśli osiadła. Przed nadejściem mrozu pojemniki dołujemy w ogrodzie i osłaniamy suchymi liśćmi. Można też wstawić je do ocieplonych skrzyń na balkonie lub do zimnej piwnicy (temp. ok. 4°C).
Sadzimy cebulki w pojemnikach
Wąska wysoka donica pomieści sporo sadzonych piętrowo roślin. Musi jedynie mieć otwór odpływowy i drenaż z keramzytu. Pierwszą partię cebul (największych) sadzimy na warstwie ziemi o grubości ok. 10 cm.
fot. iBulb
W tych donicach dla większego efektu posadzono dwie lub trzy warstwy cebulek roślin kwitnących jednocześnie, ale różniących się wielkością. Kompozycja będzie bogata i efektowna, ale nie przeładowana.
Kompozycja z roślin cebulowych w donicy na całą wiosnę
Większość wiosennych roślin dość szybko przekwita, zwłaszcza gdy już od marca słońce silnie operuje. W dodatku ziemia w donicach mocno się nagrzewa, a na balkonach jest zawsze cieplej niż w ogrodzie. Pomimo to kompozycja w pojemniku może długo zdobić balkon lub taras. Trzeba tylko posadzić razem gatunki i odmiany różniące się porą kwitnienia. Pojemnik powinien być dość szeroki, by zmieściło się w nim przynajmniej po 5 dużych cebul każdej odmiany i po 10 drobnych. Ziemię warto użyźnić nawozem długo działającym (przez 3 miesiące). W prezentowanej kompozycji na dnie doniczki ułożono kawałki płytek ceramicznych jako drenaż i kolejno wysadzono warstwami: głęboko tulipany i hiacynty, a nad nimi płytko szafirki i zawilce powabne.
Po hiacyntach zaczynają się rozwijać późne tulipany/fot. iBulb
- Więcej o:
Naturalne metody zabezpieczania cebulek przed chorobami
Najczęstsze choroby cebulek?
Jak sadzić tulipany, czyli jesienne sadzenie tulipanów
Wiązanki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych
Jak zrobić mini dynię z cukierkami na Halloween
Jak stworzyć trwały wazon z dyni – 4 proste kroki
Polacy masowo googlują 'wiązanki na Wszystkich Świętych': 5 najlepszych kwiatów na groby
Wino z aronii — sprawdzony przepis na aromatyczny trunek z aronii