Krok 3 - wybór projektu ogrodu
Przed naszą bohaterką stoi nie lada wyzwanie, architektka krajobrazu Pani Patrycja Korczak - Wodnicka przygotowała trzy koncepcje zagospodarowania ogrodu. Który projekt wybierze Marzena?
Projekt z dużym tarasem
W pierwszej koncepcji skupiliśmy się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni tarasowej. Większa ilość miejsca ma sprawić, że będziemy mogli bez przeszkód ustawić na dość dużej przestrzeni elementy wyposażenia takie jak np. stoły czy fotele. Jednocześnie sam taras jest przedłużeniem wnętrza mieszkalnego z którego wchodzimy do ogródka.
Ze względu na małą powierzchnię terenu zastosowaliśmy złudzenie w postaci luster. Jedno z nich zostało ustawione na końcu pasa trawnika, tak aby ogród wydawał nam się dłuższy. Drugie mniejsze lustro pełni również funkcję powiększenia wnętrza ogrodowego, natomiast oba lustra dodatkowo ukazują nam inny fragment kompozycji w zależności od tego, pod jakim kątem na nie spojrzymy.
Po prawej stronie od wejścia ustawione zostały donice z roślinnością, która będzie elementem powtarzalnym z akcentami kolorystycznymi w nasadzeniach.
W miejscu studzienki kanalizacyjnej planowane jest wprowadzenie obiektu małej architektury, który będzie można także bez problemów z niej zdjąć, gdy zajdzie taka potrzeba.
Sam róg ogródka, w którym znajduje się studzienka został obwiedziony ażurowym elementem o zróżnicowanym kształcie i wysokości, która będzie wystarczająca do powstrzymania wzroku przypadkowych przechodniów.
W prawej części ogródka zaplanowano powstanie rabaty z roślinami o atrakcyjnym wyglądzie i o stonowanej kolorystyce.
Projekt z dwoma tarasami
Koncepcja ta uwzględnia wprowadzenie drugiego tarasu, który służyłby jako miejsce spotkań.
Aby podkreślić kształt dodatkowego tarasu, zostały zastosowane powtórzenia jego kształtu z kostki granitowej wtopionej w powierzchnię trawnika.
Sam taras znajduje się na studzience kanalizacyjnej zasłaniając ten nieatrakcyjny element. Dostęp do studzienki został uwzględniony w postaci zakrywanego otworu w tarasie, dzięki któremu studzienka nie jest widoczna.
Cały róg tej części ogródka został obwiedziony ażurową konstrukcją wiklinową po której wspina się pnącze. Konstrukcja jest obłego kształtu i ma za zadanie ograniczenie widoczności wnętrza ogródka i tarasu z zewnątrz.
Na prawo od wejścia, tak samo jak w pierwszej koncepcji zostały zastosowane donice z roślinnością powtarzającą się kolorystycznie w pozostałych nasadzeniach.
Część terenu po prawej stronie od wejścia przeznaczono pod nasadzenia krzewów i innej roślinności w formie piętrowej.
Cały ogródek wydaje się bardzo przestrzenny i jednocześnie nie tak bardzo odizolowany od otoczenia, lecz dającego wrażenie prywatności.
Projekt z zaokrąglonym tarasem
W tej koncepcji tak samo jak w poprzednich zwiększyła się powierzchnia tarasu. Tym razem taras jest zaokrąglony, a jego najobszerniejsza część znajduje się od razu przed wejściem.
Kształt tarasu został podkreślony przez roślinność znajdującą się na obrzeżach ogródka. Przestrzeń pomiędzy tarasem, a roślinnością poprzedza pas trawnika.
Przed niechcianymi spojrzeniami postronnych przechodniów chroni ażurowa konstrukcja z wikliny, pokryta pnączami i usytuowana w rogu, gdzie znajduje się studzienka kanalizacyjna oraz przy granicy tarasu i prawego końca ogródka.
W miejscu studzienki kanalizacyjnej planowane jest umiejscowienie obiektu małej architektury, który ukryje niechciany element a jednocześnie umożliwi dostęp do studzienki w razie potrzeby.
Na lewo od wejścia, na samym końcu długiego tarasu znajdują się donice z roślinnością, której kolorystyka nawiązuje do nasadzeń zastosowanych w pozostałych nasadzeniach.
Wszystkie roślinne nasadzenia to mieszanka krzewów różnej wysokości oraz ozdobnych
Skomentuj:
Krok 3 - wybór projektu ogrodu