Jak zapobiegać glebowej suszy?
Wbrew powszechnej opinii, dbałość o dostarczanie roślinom wilgoci nie polega na ich nieustannym podlewaniu. Lanie wody - to zła metoda. Lepiej wodę chronić niż ją trwonić.
Woda w ziemi
Na rabatach najlepszym sposobem jest ściółkowanie. Roślinom kwaśnolubnym, np. iglakom, wrzosom i różanecznikom, dobrze służy gruboziarnista lub mielona kora. Kilkucentymetrowa warstwa takiej ściółki zacznie ogranicza parowanie ziemi, a stopniowo rozkładając się poprawia jej strukturę i wzbogaca w cenną próchnicę. Przy okazji ogranicza rozwój chwastów. Jeśli jednak gleba jest piaszczysta, uboga i woda przecieka przez nią jak przez sito, warto zastosować Gotowe Podłoże Substral Osmocote, zawierające mieszankę torfu niskiego i wysokiego, która lepiej chłonie wilgoć niż najczęściej oferowany w sprzedaży torf niski. Zawiera też bazową dawkę długodziałającego nawozu, zabezpieczającą rośliny przed zagłodzeniem. Najbardziej narażonym na wysychanie roślinom lepiej pomoże Terra Osmocote do kwiatów balkonowych. Oprócz mieszaniny torfów ma też dodatek Wodnika - substancji stabilizującej wilgotność. Podłoże to wchłania tak dużo wody, że potrafi podwoić swoją objętość. Zgromadzoną wilgoć oddaje sukcesywnie korzeniom w czasie suszy.
Gdy wody jest za dużo
Na ciężkiej gliniastej glebie problemem może być nadmiar wilgoci. Długo utrzymująca się woda uniemożliwia dopływ tlenu do korzeni, i powoduje, że korzenie „duszą się” i zaczynają gnić. Wówczas dla roślin nie ma ratunku. W takich przypadkach Terra Osmocote również będzie korzystnie działać. Dodane do ziemi poprawi jej napowietrzenie i zmniejszy niebezpieczeństwo zalewania korzeni po obfitych opadach deszczu.
- Więcej o: