Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jakie prace należy wykonać wiosną i latem w ogrodzie

Red.
Pielęgnacja trawnika po zimie. Do usuwania wyschniętej sfilcowanej trawy używamy grabi o gęsto ustawionych zębach. - SHUTTERSTOCK

Prace w ogrodzie wyznaczane są przez rytm przyrody. Trzeba ją starannie obserwować i dostosować się do warunków, które ona dyktuje. Sprawdźcie jakie prace należy wykonać w ogrodzie od marca do lipca.

Pielęgnacja trawnika po zimie. Do usuwania wyschniętej sfilcowanej trawy używamy grabi o gęsto ustawionych zębach. - SHUTTERSTOCK

Marzec - prace w ogrodzie

Drzewa i krzewy ozdobne

Jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się temperatura powyżej zera, trzeba zdjąć lub rozchylić okrycie zabezpieczające rośliny, aby nie zaparzyły się pod szczelną osłoną.

Pod koniec miesiąca można silnie przyciąć wrzosy i wrzośce kwitnące latem, budleje oraz te gatunki powojników, które kwitną na młodych pędach. Pięciornikom, tawule japońskiej, hortensji i różom skracamy zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuwamy tylko gałęzie stare i chore.

Porządki na rabacie

Usuwamy zeszłoroczne liście z rabat bylinowych, tak aby nie uszkodzić wybijających się młodych pędów. Gdy tylko wyrosną nad powierzchnię gruntu, dokładnie, ale płytko spulchniamy ziemię wokół roślin.

Sadzenie roślin


Możemy podzielić i posadzić w nowym miejscu rośliny kwitnące latem i jesienią, np. liliowce, ostróżki, dzielżany czy rudbekie. Gdy tylko ziemia rozmarznie, możemy sadzić nowe drzewka i krzewy. Trzeba się z tym spieszyć, aby przyjęły się, zanim nadejdą bardzo ciepłe dni.

Trawnik

Grabimy murawę, aby usunąć resztki zeschłej, zbitej trawy. Następnie wałujemy trawnik, aby zlikwidować nierówności powstałe zimą. Możemy też zwapnować trawniki na którym pojawiło się dużo mchu.

sadzenie róż krok 2 - Fot. Jerzy Woźniak

Kwiecień - prace w ogrodzie

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Zdejmujemy zimowe okrycia z roślin. Gatunki najwrażliwsze (hortensje ogrodowe, budleje i niektóre odmiany rododendronów) odkrywamy dopiero pod koniec miesiąca, a gdy zapowiadane są większe przymrozki, na noc nadal je osłaniamy. 

Sadzimy róże

Po posadzeniu pędy przycinamy na wysokość 25-30 cm. Skracamy też gałęzie róż już rosnących, z wyjątkiem gatunków pnących i okrywowych. Rozmnażamy krzewy przez odkłady. Iglaki. Podlewamy, opłukujemy krzewy. Zakurzonym po zimie roślinom warto zrobić solidny prysznic. Starannie oglądamy igły i łuski, aby nie przeoczyć szkodników lub śladów chorób grzybowych.


Drzewa i krzewy owocowe

Sadzimy drzewa. Tylko na początku miesiąca możemy jeszcze to robić - muszą zdążyć się przyjąć, zanim zaczną wypuszczać liście. Sadzonki z gałązek. Umieszczamy w ziemi przygotowane zimą sadzonki porzeczek i winorośli tak, by tylko jeden pąk znajdował się nad podłożem. Ziemię wokół pędów dobrze uciskamy.

Rośliny cebulowe nawożenie

Rośliny cebulowe, które zasililiśmy nawozem w poprzednim miesiącu, zakwitną lada dzień. To dla nich duży wysiłek, dlatego dwa lub trzy tygodnie po pierwszym nawożeniu powinniśmy zrobić to ponownie. Przed zaaplikowaniem nawozu dokładnie spulchniamy ziemię wokół roślin.

Murawę warto przycinać co kilka dni, by była młoda i delikatna, a po koszeniu pozostawało jej niewiele - Fot. Shutterstock

Maj - prace w ogrodzie

Krzewy ozdobne

Przycinamy te, które kwitły wczesną wiosną, np. forsycje, pigwowce, tawuły.

Kwiaty

Wysadzamy do gruntu rozsadę kwiatów jednorocznych, np. aksamitek, żeniszków, petunii. karpy dalii, kłącza pacioreczników i bulwy begonii oraz letnie rośliny cebulowe, np. lilie i eukomisy. Przekwitającym roślinom cebulowym usuwamy kwiaty, aby nie wysilały się na tworzenie nasion.

Trawnik

Kosimy go przynajmniej raz w tygodniu na wysokość około 4-5 cm. Nie przycinamy przy samej ziemi, bo to zmniejsza witalność i trwałość trawy oraz obniża jej odporność na odwodnienie.

Fot. Katarzyna Bellingham

Czerwiec - prace w ogrodzie

Drzewa i krzewy ozdobne

Wiele krzewów można rozmnożyć z sadzonek (np. pięciorniki, tawuły, wiciokrzewy i forsycje). Wydanie dużej liczby młodych przyrostów mocno osłabiło iglaki, dlatego warto je ponownie zasilić nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla tej grupy roślin Zapobiegnie to żółknięciu igieł i łusek.

Na początku miesiąca warto drugi raz zasilić drzewa i krzewy nawozem azotowym, bo właśnie teraz formują się zawiązki owoców na ten rok i zawiązki pąków kwiatowych na przyszły sezon.
W drugiej połowie miesiąca można strzyc żywopłoty. Cięcie powinno skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów.

Kwiaty w ogrodzie

Kiedy liście tulipanów zaschną, wykopujemy cebule i przez kilka dni suszymy w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Potem czyścimy je i przechowujemy w suchym pomieszczeniu do września. Wysiewamy gatunki dwuletnie: niezapominajki, bratki, stokrotki, malwy i inne, które chcemy mieć w przyszłym roku. Nasiona umieszczamy w pojemnikach z ziemią, lub siejemy wprost do gruntu.

Trawnik

Częstotliwość koszenia należy dostosować do rodzaju trawnika, trzeba jednak pamiętać, że w okresach suszy lepiej zaniechać cięcia trawy.

Oczko wodne. Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin wodnych i przerywamy te, które nadmiernie się rozrosły. - Fot. Shutterstock/StudioSmart

Lipiec - prace w ogrodzie

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Jeżeli chcemy posadzić jeszcze jakieś nowe rośliny, musimy wybrać sprzedawane w pojemnikach, bo tylko one dobrze przyjmą się o tej porze.
Nie sadźmy jednak podczas dużych upałów, bo rośliny spowalniają wtedy znacznie procesy życiowe, co nie sprzyja tworzeniu nowych korzeni. Musimy bardzo starannie obserwować liście róż, bo w czasie upałów i suszy atakowane są przez różne szkodniki, a przy deszczowej pogodzie przez choroby grzybowe. Pod koniec miesiąca ostatni raz zasilamy rośliny nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla danej grupy.

Iglaki

Jeżeli rośliny żółkną, trzeba sprawdzić, czy nie zostały opanowane przez przędziorki lub choroby grzybowe. Jeśli są zdrowe, to istnieje przypuszczenie, że podłoże jest za mało kwaśne. Byliny. Można jeszcze dzielić i przesadzać niektóre byliny (te, które nie kwitną w tej chwili), ale warto to robić w pochmurne dni lub osłonić przesadzone rośliny agrowłókniną lub jutą.

Drzewa i krzewy owocowe

Żeby późne odmiany jabłoni miały ładne duże owoce, w pierwszych dniach lipca warto przerzedzić im zawiązki. Gałęzie, które wytworzyły ich szczególnie dużo, trzeba podeprzeć, aby się nie wyłamały pod ciężarem.

Kwiaty dwuletnie i jednoroczne

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany i przynajmniej raz w miesiącu nawozimy rośliny roztworem mieszanki wieloskładnikowej, aby jak najobficiej i jak najdłużej kwitły.
Trawnik. Murawę kosimy co tydzień, a w razie suszy codziennie podlewamy.
cdn.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Szpaler z hortensji i traw - jak przygotować? Inspiracje i porady
Krzewy kwitnące latem i jesienią - które wybrać do ogrodu? Poradnik
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium). Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Skomentuj:

Jakie prace należy wykonać wiosną i latem w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej