Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sekatora

Red.
Fot. Gundelwein

Prawidłowe przycinanie roślin jest jedną z ważniejszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. W sklepach można znaleźć wiele doskonałej jakości narzędzi. Trzeba jednak zastanowić się nad tym do jakich konkretnych prac będziemy potrzebować sekatora

Fot. Gundelwein

Ostrza

Nie mogą się rozchodzić ani zbyt mocno do siebie przylegać. Większość sekatorów ma ostrza mocowane śrubą, która umożliwia regulację ich docisku.
Warto poprosić sprzedawcę o wyregulowanie sekatora tak, by lekko chodził, a ostrza nie ocierały się o siebie za mocno (bo wtedy szybko się tępią). Najlepsze są ostrza ze stali szlachetnej ze specjalną powłoką antyadhezyjną, która sprawia, że sok czy żywica nie przyklejają się do ich powierzchni.
Najczęściej zużywają się sprężyny i ostrza. Wybierzmy zatem model, w którym te elementy są wymienne. Wymiana ostrzy i śrub jest łatwa i nie trzeba do tego fachowca.

Sekator akumulatorowy, Stihl, ok. 7 tys. zł. - Fot. producent

Kowadełkowe i nożycowe

W zależności od tego, co będziemy ciąć (grube suche pędy czy żywe gałązki), wybieramy jeden z dwóch typów sekatora. W kowadełkowych ostrza nie zachodzą na siebie. Górne opada na dolne, a dolne (zwane stalnicą) jedynie dociska pęd. Stalnica jest szeroka, metalowa, często wyposażona w nakładkę z tworzywa sztucznego albo w całości odlana z plastiku. Sekatory kowadełkowe mają większą siłę cięcia, doskonale sprawdzają się przy usuwaniu martwych twardych pędów.
Do cięcia żywych gałązek lepsze są sekatory nożycowe zwane też dźwigniowymi. Oba ich ostrza są zaokrąglone, a stalnica cienka. Dzięki takiej konstrukcji można nimi usuwać pędy u nasady. Cięcie jest precyzyjne i czyste.

Bez niego nie wyobrażam sobie uprawiania balkonowego ogródka. Nie musimy się specjalnie na niego wykosztować, gdyż balkon nie wymaga od nas sprzętu wysokiej jakości. Unikajmy jednak chińszczyzny. Sekator powinien dobrze leżeć w ręku i być w miarę lekki. Na balkon najlepszy będzie sekator dźwigniowy. Jego koszt to około 50 zł - Fot. Fisakrs

Ergonomia

Sekator powinien być lekki i dobrze leżeć w dłoni. Warto szukać modeli, w których można regulować rozwarcie rękojeści i ostrza. Możemy wtedy dopasować rozstaw rączek do wielkości dłoni. Wajcha regulacji może się znajdować na wierzchniej stronie sekatora umiejscowiona tak, by w każdej chwili można było kciukiem zmniejszyć lub zwiększyć szerokość szczeliny między ostrzami i rozwarcie rączek.
Niektóre sekatory są wyposażone w gumowe odbijacze w górnej części rękojeści, które redukują drgania podczas pracy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kolekcja Artemide Outdoor 2024 dla natury i ogrodu
Pielęgnacja ogrodu zimą
Jakie grabie sprawdzą się w ogrodzie?

Skomentuj:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sekatora

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej