Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy glebogryzarka zastąpi kopanie?

Tekst Katarzyna Urbańska-Duczyńska/Flora-Serwis

Glebogryzarka to sprzymierzeniec każdego ogrodnika. Służy do przekopywania, spulchniania i odchwaszczania gruntu, zastępując tradycyjne narzędzia ręczne. Niektóre modele mogą dodatkowo rozprowadzać kompost i torf.

pielęgnacja roślin, pielęgnacja ogrodu, glebogryzarka
Przekopanie potrzebne jest po to, by w glebie powstały przestrzenie, które zostaną wypełnione przez niezbędne dla roślin powietrze i wodę
Fot. Stihl

Glebogryzarka 

Wczesną wiosną, gdy pojawiają się pierwsze promienie słońca, miłośnicy ogrodów i prac ziemnych zaczynają myśleć o porządkach na rabatach, o założeniu nowego trawnika, uporządkowaniu warzywnika, a nawet urządzeniu całego ogrodu od podstaw. Jednak bez względu na porę roku, czy będziemy sadzić rośliny, siać nowy trawnik czy odchwaszczać nasz teren, pierwszą, podstawową czynnością, jaką będziemy musieli wykonać, będzie prawidłowe i solidne przygotowanie gruntu pod przyszłe nasadzenia.

W tym najcięższym etapie prac ogrodowych pomogą nam właśnie glebogryzarki. Dzięki nim udaje się nam zaoszczędzić czas oraz siłę naszych mięśni, a uzyskać glebę o stosunkowo luźnej, gruzełkowatej strukturze, warunkującej stały dopływ wilgoci, powietrza i ciepła, co sprzyja lepszemu rozwojowi roślin. Decydując się na zakup tego urządzenia, musimy wziąć pod uwagę areał, jaki mamy do przekopania, oraz rodzaj gruntu.

Glebogryzarka elektryczna

W niedużych przydomowych ogródkach bądź na działkach pracowniczych, na których występuje lekka, przepuszczalna gleba, zwykle wystarczają glebogryzarki elektryczne o mocy 0,75 kW, przy 250 obrotach na minutę i szerokości pracy od 20 do 30 cm. Dość wąski zakres pracy tej maszyny pozwala nam z łatwością wypielić międzyrzędzia na warzywniku czy kwietniku. Atutem takiej glebogryzarki jest przystępna cena - 300-800 zł.

Glebogryzarka spalinowa

Na powierzchniach nieco większych, od 100 do 1000 m2, z ciężkim oraz silnie zachwaszczonym podłożem gdzie jest wiele grządek i rabat, doskonale, zdadzą egzamin glebogryzarki spalinowe o mocy silników od 2 do 3,5 kW. Wśród nich wyróżnić można glebogryzarki z nożami współbieżnymi - działają one w tę samą stronę, w którą porusza się maszyna. Te urządzenia mają już szerszy zakres pracy, nawet do 38 cm i głębokości kopania około 13 bądź 15 cm, w zależności od producenta. Ważą zazwyczaj do 30 kg. Wyposażone są również w koło transportowe do łatwiejszego przemieszczania maszyny oraz uchwyt dwuręczny, dzięki czemu łatwiej jest manewrować całym sprzętem.

Jeśli jednak zależy nam na wykorzystaniu tego urządzenia również do innych prac ogrodniczych, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do którego można dołączyć dodatkowe akcesoria, takie jak: bronę pazurową, wertykulator, urządzenie do odchwaszczania czy obsypnik. Cena takiej glebogryzarki jest już znacznie wyższa, sięga nawet 3000 zł.

Glebogryzarki profesjonalne

Urządzenia te zaopatrzone są w silniki nowej generacji o mocy 3,9 kW i 3600 obrotami na minutę, z mokrym filtrem powietrza dla lepszej ochrony w suchym i zakurzonym środowisku pracy.

Mają również dwa biegi do jazdy w przód, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest je prowadzić, dostosowując odpowiednio szybkość jazdy. Najlepsze rezultaty pracy, uzyskamy jednak dzięki glebogryzarkom wyposażonym w noże przeciwbieżne, umiejscowione za silnikiem. Noże przeciwbieżne, obracając się w przeciwną stronę niż porusza się maszyna, jeszcze lepiej spulchniają glebę.

Tego typu rozwiązanie jest stosowane zazwyczaj w ciągnikach jednoosiowych. Te znacznie większe i cięższe maszyny, wyposażone są w duże, 16-calowe koła oraz dodatkowo w bieg wsteczny, co ułatwia wyprowadzenie maszyny z grząskiego, spulchnionego gruntu.

Dodatkowym atutem tego sprzętu może być siedmiostopniowa regulacja głębokości kopania podłoża do około 40 cm, a także duża szerokość pracy, osiągająca nawet 85 cm. Niestety, im bardziej profesjonalna glebogryzarka, tym wyższa jest jej cena. Koszt takiego urządzenia waha się od 6600 do nawet 17 000 zł.

Jaką glebogryzarkę wybrać?

Jeśli mamy dużą działkę, najodpowiedniejsza będzie glebogryzarka o dużej szerokości, mocnym silniku, tylnym urządzeniu roboczym i nożach pracujących przeciwbieżnie. W niedużych ogrodach możemy sobie pozwolić na pracę mniejszą, a zarazem lżejszą glebogryzarką wyposażoną w noże działające współbieżnie.

Glebogryzarkę nie zawsze od razu trzeba kupować. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie jej w wypożyczalni. Kosztuje to 80-100 zł za dobę w zależności od rodzaju sprzętu i miejsca.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.    Więcej o:

Skomentuj:

Czy glebogryzarka zastąpi kopanie?