Ogród pełen traw. Polecane trawy do ogrodu
Gdy gasną barwy jesieni i ogrody powoli zasypiają, nabierają znaczenia faktury i sylwetki roślin, nawet tak delikatnych jak trawy ozdobne.
Mitem jest twierdzenie, że zimą ogrody nie mogą się obyć bez roślin iglastych. Popatrzmy na prezentowany na zdjęciu zakątek. Czyż pokryte szronem trawy nie wyglądają uroczo? Czy formowane kształty czerwonolistnych buków nie rysują się ciekawie w przestrzeni? Teraz możemy docenić interesujący odcień ich suchych liści, który świetnie pasuje kolorystycznie do tła – ceglanej ściany domu. Pod srebrzystoszarym, zimowym niebem wszystko to wygląda bardzo malowniczo. W minimalistycznym pejzażu wysprzątanego przed zimą ogrodu widać krótko przycięte, ostatnie liście irysów i zaschnięte resztki bylin, ważne stają się kępy zimotrwałych roślin i roztańczone zarysy ozdobnych traw.
Gdzie kryje się tajemnica uroku przedstawionego zakątka? Odpowiedź jest oczywista – to przestrzenny ład! Żaden jaskrawy akcent nie mąci sennego spokoju tego miejsca. Materiał użyty do budowy ścieżki koresponduje z tłem rabaty, którym jest ściana budynku. Liczba gatunków użytych w kompozycji jest ograniczona. Prócz strzyżonych ciekawie buków są tu posrebrzone szronem, zmarznięte lawendy, różanecznik japoński i okazałe kępy wysokich traw. Nie są to potężne miskanty, lecz nieco bardziej subtelne trzęślice ‘Karl Foerster’ (Molinia arundinacea), wraz z kwiatostanem osiągające do 1,5 m, i nieco niższe rozplenice szczecinkowate (Pennisetum setaceum). Ponieważ ogród sfotografowano w Europie Zachodniej, oglądamy tu również ciekawe rośliny, przystosowane do łagodniejszych zim. To kępy przypominających trawy afrykańskich irysów (Dietes iridioides), które długo pozostają zielone, a na ścianie – liście zimotrwałego powojnika Armanda (Clematis armandii). Zakładając podobny zakątek w Polsce, można by w zamian posadzić wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) czy wprowadzić zimą więcej zieleni, sadząc wieczniezielone runianki japońskie (Pachysandra terminalis) lub więcej różaneczników. W południowej i zachodniej części kraju udałoby się to z pewnością... A kto wie, czy wraz z ociepleniem klimatu nie zawita w nasze progi także piękny irys z Afryki?
Co rośnie na rabacie
1. buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Rohanii’
2. powojnik Armanda (Clematis armandii) ‘Apple Blossom’
3. irys afrykański (Dietes iridioides)
4. lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
5. trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) ‘Karl Foerster’
6. rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum’
7. azalia japońska (Rhododendron) ‘Rubinstein’
8. kosaciec bródkowy (Iris barbata)
9. bodziszek (Geranium)
Skomentuj:
Ogród pełen traw. Polecane trawy do ogrodu