Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krawędź trawnika. Jak wyznaczyć granice trawnika

Jacek Jechanowski

Trawa w ogrodzie jest niezastąpiona, ale niepilnowana uwielbia niepostrzeżenie zakradać się tam, gdzie jej nie posiano. Jak przyhamować tę ekspansję?

NOŻYCE DO TRAWY zasilane akumulatorem i teleskopowym drążkiem, ok. 500 zł, Bosch.
NOŻYCE DO TRAWY zasilane akumulatorem i teleskopowym drążkiem, ok. 500 zł, Bosch.
fot. producent

Ręczne czy mechaniczne

Wybór zależy od długości obrzeży i wielkości trawnika: na małym wystarczą ręczne nożyce o ustawianych ostrzach - kompaktowe i łatwe w konserwacji, na większym - narzędzia elektryczne i spalinowe, wydajne i komfortowe. Amatorom sprzętu akumulatorowego przypominam, by nie przeładowywali akumulatora, nie ładowali go za rzadko ani też nie zostawiali na długo rozładowanych baterii. Z kolei minusem narzędzi elektrycznych jest niewygodny kabel. Najwydajniejsze są te spalinowe, są jednak źródłem hałasu i ścinków, które trzeba potem sprzątać.

Aby zapobiec przerastaniu trawy na rabaty i ścieżki, a z drugiej strony ograniczyć przesypywanie się ściółki i ziemi na trawnik, konieczne są obrzeża, będące jednocześnie dopełnieniem ogrodowej kompozycji. Najlepiej nadać im w miarę prosty kształt - ułatwi to manewry kosiarką, niepotrzebne będzie też docinanie trawy nożycami czy podkaszarką. Ale obrzeża to nie wszystko - porządek pomogą nam też utrzymać odpowiednie narzędzia.

Trawnik. Wybierz pomocnika

W małych ogrodach wystarczą ręczne nożyce oraz szpadle z ostrzem w kształcie półksiężyca i długim trzonkiem. W większych lepiej się spiszą nożyce akumulatorowe i podkaszarki spalinowe. Dzięki nim unikniemy kłopotów z plączącym się kablem i nie będziemy ograniczeni długością przewodu.

Trawnik. Obrzeże zpalisadki

Obrzeże ogrodowej rabatki powinno być praktyczne, ale też efektowne i pasujące do otoczenia. Odpowiednio wykonane podkreśli kształty i barwy roślinnych kompozycji, optycznie odgrodzi je od murawy czy innej nawierzchni.

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie granicy między rabatą a trawnikiem jest palisadka z pionowo wkopanych w ziemię elementów. Można ją wykonać z różnych materiałów (również z recyklingu). My wybraliśmy drewniane słupki, dzięki którym przy okazji łatwo stworzyć podwyższoną rabatę, urozmaicającą przestrzeń ogrodu i pozwalającą lepiej wyeksponować rośliny.

Takie rozwiązanie nie ułatwi jednak koszenia trawnika (z uwagi na różnicę wysokości), konieczna będzie więc podkaszarka. Czas wykonania takiej palisadki nie powinien przekroczyć kilku godzin.  

Obrzeża trawnika

Obrzeże spełni funkcję strażnika granic, jeśli będzie trudne do pokonania dla trawy i chwastów, lecz nie utrudni koszenia murawy. Dlatego wszystkie jego elementy powinny być zagłębione w ziemi na ok. 20 cm i wystawać maksymalnie 3-4 cm
powyżej poziomu gruntu. Sprawdzą się tutaj wszelkie gotowe palisadki wkopane na granicy darni (jednak z uwagi na swą wysokość mogą utrudniać koszenie), opaski, np. z kostek, cegieł, otoczaków, żwiru. Praktyczne są też plastikowe obrzeża z elastycznego i odpornego na czynniki atmosferyczne tworzywa, mocowane do podłoża specjalnymi szpilkami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Krawędź trawnika. Jak wyznaczyć granice trawnika