Winnik zmienny (Ampelopsis brevipedunculata). Uprawa i pielęgnacja pnączy w ogrodzie przydomowym
O urodzie winnika zmiennego decydują nie kwiaty, lecz owoce. Są drobne, ale jest ich mnóstwo - i to w najróżniejszych kolorach.
To wieloletnie pnącze najładniej prezentuje się we wrześniu i w październiku, kiedy dojrzewają jego owoce - niewielkie jagody wyglądające, jakby były wykonane z porcelany. Zmieniają barwę w miarę dojrzewania, dlatego na jednej gałęzi widujemy jednocześnie zielonawe, białawe, lekko żółte, niebieskie i fioletowe. Dla nas są niejadalne, za to bardzo smakują ptakom.
Liście rośliny mają sercowaty kształt oraz wcięcia o różnej głębokości. Szczególnie dekoracyjne - z białymi wzorkami - są u odmiany 'Elegans'. Dosyć długo utrzymują się na roślinie i nierzadko opadają zielone, gdy tylko zmrożą je nagłe jesienne przymrozki. Wtedy ukazują się najmłodsze czerwonawe pędy, które wyrosły w tym roku.
Kwiaty winnika nie są zbytnio urodziwe - rozwijają się w lipcu, są jasne i bardzo drobne.
Jak sobie radzi unas winnik zmienny
Winnik zmienny rośnie dosyć silnie, osiągając w naszych ogrodach wysokość około 3 m. Odmiana 'Elegans' dorasta do około 2 m.
Roślina jest dosyć odporna na mrozy, można ją więc sadzić właściwie na te-
renie całego kraju (także w strefie 6 A), jedynie z wyjątkiem Suwalszczyzny (strefa 5 B). Jeśli jednak jej pędy nie przetrwają ostrej zimy, można je przyciąć - wiosną powstaną nowe.
Winnik zmienny to pnącze wielozadaniowe
Winnik można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Szybko porośnie pergolę i ogrodzenie z siatki, owijając się wokół szczebelków i drutów wąsami czepnymi. Jeżeli wesprzemy go wysoką kratką, osłoni ścianę garażu bądź śmietnik.
Odmianę 'Elegans' można posadzić w dużym pojemniku na tarasie, aby w upalne dni pełniła funkcję osłony przeciwsłonecznej. W takim wypadku donicę trzeba osłonić przed mrozem, a zimą podczas odwilży roślinę koniecznie podlewać. Pędy z owocami warto też wykorzystywać w kompozycjach.
Tajniki uprawy winnika zmiennego
Światło: Winnikowi odpowiadają miejsca dobrze nasłonecznione oraz lekko zacienione.
Stanowisko: Powinno być dość ciepłe i zaciszne - osłonięte od wiatrów.
Gleba: Roślina nie ma dużych wymagań, urośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Na ubogiej tworzy nawet więcej owoców niż na żyznej.
Woda: Przez kilka tygodni po posadzeniu dbamy, by gleba była stale wilgotna. Dorosłe okazy dość dobrze znoszą suszę. Natomiast miejsca stale podmokłe nie są odpowiednie.
Nawożenie: Na przedwiośniu zasilamy pnącze nawozem do roślin ogrodowych.
Cięcie: Młodym, świeżo posadzonym egzemplarzom możemy skrócić pędy nad 3.-4. oczkiem. Starsze okazy przerzedzamy, jeśli nadmiernie się zagęszczą, a także skracamy je od góry, jeśli zbytnio się rozrosną. Zabiegi te wykonujemy wczesną wiosną.
Osłona przed mrozem: Ziemię wokół świeżo posadzonych roślin okrywamy warstwą kory o grubości ok. 5 cm.
Skomentuj:
Winnik zmienny (Ampelopsis brevipedunculata). Uprawa i pielęgnacja pnączy w ogrodzie przydomowym