Rośliny

 • hebe

  Hebe roślina [Uprawa i pielęgnacja]

  Hebe to rodzaj roślin z rodziny babkowatych, pochodzący z Nowej Zelandii oraz Ameryki Południowej. Te wiecznie zielone krzewy są cenione za swoje dekoracyjne liście i obfite kwitnienie. Dzięki różnorodności gatunków i odmian, hebe może być stosowana w różnych aranżacjach ogrodowych, od rabat po żywopłoty. Może wzbogacić wrzosowisko lub żwirową rabatę, a także rosnąć w donicach. Roślina ta jest nie tylko estetyczna, ale również łatwa w uprawie.

 • BRZOZA BRODAWKOWATA 'YOUNGII' (Betula verrucosa) traci jesienią liście, odsłaniając malownicze białe gałęzie i pień

  Drzewa płaczące o zwieszających się pędach

  Drzewa o zwisających pędach wprowadzają do ogrodu odrobinę romantyzmu i zdobią go o różnych porach roku.

 • Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina, zwana również kostrzewą popielatą lub niebieską trawą (Festuca cinerea Vill.) to jedna z najpiękniejszych, wieloletnich traw z rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

 • Pasternak

  Jak wygląda pasternak i jego uprawa? Zapomniane warzywo

  Pasternak to warzywo korzeniowe, które było popularne w polskiej kuchni do XVI w. Potem po przybyciu Bony na dwór polski ludzie wymienili go na pietruszkę , a pasternak stał się jedynie składnikiem pasz zwierzęcych. Dziś warzywo wraca do łask.

 • 19875341 https bi

  Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?

  Żadna pora roku nie maluje ogrodu tyloma pastelowymi barwami co wiosna. To głównie zasługa kwitnących krzewów. Warto więc posadzić gatunki drzew, które obficie kwitną jak tylko robi się ciepło.

 • Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć

  Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać

  Nasze babcie były zapracowane. Ich ogródki były kolorowe i zadbane, ale rośliny, które w nich rosły umiały same o siebie zadbać. Babcie, z właściwym im rozsądkiem, wybierały rośliny odporne, łatwe w uprawie i pięknie pachnące. Powinniśmy wziąć z nich przykład. Nie jestem dobra w ogrodnictwie? Nie będę wiedziała jak dbać o kwiaty, więc lepiej z nich zrezygnować? Niekoniecznie! Przedstawiamy wybór kwiatów i bylin kwitnących przez cały sezon, które są idealne dla ogrodników amatorów i osób zapracowanych.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA SAXIFRAGA ARENDSII PETER PAS SKALNICA ARENDSA FOT. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH / AGENCJA PROMOCJI ZIELENI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (138) - 6.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY

  Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

  Skalnica Arendsa to roślina o niezwykłym uroku i wielu praktycznych zastosowaniach w ogrodzie. Jest to bylina z rodziny skalnicowatych, charakteryzujący się gęstym pokrojem i wyjątkowymi kwiatami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, jej cechom, uprawie oraz sposobom wykorzystania w ogrodzie.

 • 12.05.2009 PISARZOWICE SZKOLKA KRZEWOW OZDOBNYCH - EUGENIUSZ PUDELEK N/Z AZALIA JAPONSKA " KONIGSTEIN " FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA

  Kolorowe azalie japońskie

  Te niewielkie krzaczki kwitną od drugiej połowy kwietnia na czerwono, różowo, biało i purpurowo. Potrafią wydać oszałamiającą ilość kwiatów, których kolory są tak intensywne, że roślina widoczna jest z daleka.

 • Rozchodnik Morgana 'Buritto'

  Sedum morganianum 'Burrito': uroczy sukulent do domu i ogrodu

  Sedum 'Burrito', znane również jako "Donkey Tail" czyli "Ogon Osła", to fascynujący gatunek sukulentu, który zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników roślin ozdobnych. Jego wyjątkowy wygląd, łatwość pielęgnacji i wszechstronne zastosowanie sprawiają, że stanowi doskonały dodatek tarasów czy wnętrz mieszkań. Podpowiemy, jak zadbać o jego piękny i zdrowy wygląd.

 • Bagno zwyczajne

  Bagno zwyczajne (Ledum palustre): Właściwości i zastosowanie dzikiego rozmarynu

  Bagno zwyczajne, znane również jako Ledum palustre, to roślina, która od dawna cieszy się popularnością ze względu na swoje unikalne właściwości lecznicze. Opowiemy więcej o tej roślinie, jej zastosowaniach, warunkach uprawy oraz jak możemy korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

 • Laurowiśnia

  Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej

  Laurowiśnia wschodnia naturalnie rośnie na bałkanach i pograniczu Bliskiego Wschodu, ale w zacisznych miejscach może rosnąć także w Polsce. Laurowiśnię można uprawiać również w dużych pojemnikach i latem ozdabiać nimi taras lub wejście do domu, a na zimę zabezpieczać przed mrozem lub wstawiać do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

 • Kocanka włochata (Helichrysum petiolare)

  Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) - srebrzysty klejnot ogrodu

  Kocanka włochata, znana również jako helichrysum petiolare, to roślina, która podbija serca miłośników ogrodów swoim niezwykłym wyglądem. Jej srebrzyste liście i delikatne, jasnożółte kwiaty sprawiają, że stanowi nie tylko ozdobę ogrodu, ale także łatwą w pielęgnacji roślinę. Dowiedz się więcej o tej fascynującej roślinie, która może stać się prawdziwą perełką Twojej przestrzeni zielonej.

 • Kocimiętka i inne kwiaty kwitnące całe lato

  12 roślin kwitnących całe lato. Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące: kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka...

  Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące? Każdy marzy o ogrodzie pełnym kwiatów przez cały sezon. Okazuje się, że są rośliny, które ułatwiają uzyskanie takiego efektu. Poznaj najpiękniejsze byliny wieloletnie w naszym zestawieniu.

 • Dichondra argentea

  Dichondra srebrzysta (Dichondra argentea) do domu i ogrodu

  Dichondra srebrzysta, znana również jako Dichondra argentea, to roślina, której urok polega na delikatnych, srebrzystych liściach i zwieszających się pędach, nadając jej wyjątkowy, elegancki wygląd. To roślina wieloletnia, która stała się ulubieńcem ogrodników ze względu na swoje dekoracyjne walory i łatwość pielęgnacji. W tym tekście przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, omówimy, jak ją uprawiać i pielęgnować.

 • Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale)

  Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale): właściwości, zastosowanie i pielęgnacja

  Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale) to fascynująca roślina, która nie tylko dodaje uroku ogrodowi, ale także może przynieść korzyści zdrowotne. Dzięki swoim bogatym właściwościom i różnym odmianom, skrzyp zimowy zasługuje na uwagę miłośników ogrodnictwa i entuzjastów ziołolecznictwa. Dbając o właściwe warunki uprawy, możemy cieszyć się pięknem i pozytywnym wpływem skrzypu zimowego na nasze otoczenie. Odkryj świat skrzypu zimowego już dziś!

 • Błyskoporek podkorowy

  Błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus)

  Błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus), znany również jako chaga, to grzyb rosnący na drzewach, przede wszystkim na brzozach. Jego unikalne właściwości zdobywają coraz większą popularność w dziedzinie zdrowego stylu życia i medycyny naturalnej. W poniższym tekście dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć o błyskoporku podkorowym.

 • Metasekwoja chińska

  Metasekwoja chińska (metasekwoja glyptostroboides) w Polsce: cechy i uprawa

  Metasekwoja chińska to fascynujące drzewo, które przyciąga uwagę swoją historią, charakterystycznym wyglądem i zdolnością do przetrwania. Uprawa tego gatunku w Polsce to nie tylko wyzwanie dla ogrodników, ale także szansa na wprowadzenie do krajobrazu ogrodowego rośliny o niezwykłym rodowodzie.

 • CIEMIERNIK CZERWONAWY (H. purpurascens) tworzy kępy o wysokości ok. 50 cm. Kwitnie od lutego do kwietnia.

  Ciekawe odmiany ciemierników

  Odmiany pochodzące od ciemiernika białego podczas lekkich zim mogą zakwitnąć w grudniu. Reszta odmian ciemierników zakwita jako jedne z pierwszych, na przedwiośniu w lutym lub w marcu. Zachwyt na twarzach zapewniony!

 • Karambola - Averrhoa carambola

  Karambola - Averrhoa carambola

  Nazywana jest gwiaździstym owocem - starfruit, bo jej plasterki wyglądają jak złociste gwiazdki. Są dodatkiem do wykwintnych dań i deserów.

 • Hiacynt (Hyacinthus). Kwiaty cebulowe

  Kwiaty do ogrodu na cały rok. Krzewy ozdobne i kwiaty na każdy miesiąc

  Kwiaty do ogrodu? Chcesz przez cały rok podziwiać piękne kwiaty  - posadź odpowiednie rośliny. Oto zestaw krzewów i bylin na każdy miesiąc

 • Kwiaty skalnicy zarzyczkolistnej są atrakcją jesiennego ogrodu. Roślina jednak ma mało czasu na przygotowanie się do zimy. Wczesny mróz może jej zaszkodzić.

  Skalnica (saxifraga cortusifolia)

  Jesienią swe malutkie kwiaty rozwija skalnica zarzyczkolistna. Jak gwiazdki rozjaśniają cień.

 • Owoc berberysu

  Jakie właściwości ma owoc berberysu?

  Owoc berberysu to małe czerwone owoce, które rosną na krzewach berberysu (Berberis). Są one znane ze swojego charakterystycznego kwaśnego smaku i korzystnych właściwości zdrowotnych. W tym artykule omówimy różne aspekty dotyczące właściwości owoców berberysu i jakie korzyści zdrowotne mogą przynosić.

 • Kruszyna pospolita

  Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany

  Kruszyna pospolita to krzew, który naturalnie porasta wilgotne lasy na terenie całego kraju. W Polsce Kruszyna pospolita występuje na nizinach i niższych partach górskich. Można ją spotkać pod nazwami: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna.

 • Judaszowiec

  Rośliny egzotyczne w domu i w ogrodzie

  Do roślin egzotycznych zaliczają się gatunki, które nie występują naturalnie w naszym klimacie, czyli pochodzą z terenów o innych warunkach przyrodniczych. Mogą to być rośliny rozwijające się w strefach klimatu równikowego, zwrotnikowego lub podzwrotnikowego.

 • Czubatka ubiorkolistna

  Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberdifolia)

  Czubatka ubiorkolistna to niezwykła roślina ozdobna, która zachwyca swoim urokiem i kolorami. W naszym klimacie zdobywa coraz większą popularność, stając się ulubieńcem ogrodników i miłośników kwiatów. Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować tę piękną roślinę i cieszysz się jej obecnością w swoim ogrodzie, to jesteś we właściwym miejscu. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o czubatce ubiorkolistnej .

 • Blekot pospolity

  Blekot pospolity podobny do marchewki

  Aethusa cynapium, znana również jako "blekot pospolity" lub "petruch," to gatunek rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae). Jest to roślina występująca dziko w Europie, Azji Zachodniej i Afryce Północnej, ale jest także uprawiana jako roślina ozdobna w wielu regionach świata. Blekot pospolity to bylina, która charakteryzuje się pięknymi, delikatnymi liśćmi i małymi, białymi kwiatami w kształcie baldachimów.

 • Prusznik niebieski

  Prusznik (Ceanothus) - uprawa, pielęgnacja i odmiany

  Prusznik, czyli Ceanothus, to rodzaj rośliny, który robi ogromne wrażenie swoim bujnym i kolorowym kwitnieniem. W naszym artykule dowiesz się więcej o tej roślinie, jej różnych odmianach, uprawie i dekoracyjnym potencjale, który może wnieść do Twojego ogrodu.

 • Pragnia syberyjska

  Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata)

  Pragnia syberyjska to jedna z tych roślin, która przyciąga uwagę swoją niezwykłą urodą i trwałością. Czy wiesz, że jest to idealny wybór na twoje ogrodowe aranżacje? W tym artykule odkryjemy sekrety waldsteinii ternaty i dowiesz się, dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie.

 • Pluskwica groniasta

  Pluskwica groniasta (Actaea racemosa): Właściwości, zastosowanie i uprawa

  Pluskwica groniasta (Actaea racemosa) to roślina, która od wieków fascynuje swoimi właściwościami zdrowotnymi i dekoracyjnymi. Popularna jest także pod nazwami świecznica, czarny cohosh, lub ,czarny korzeń. W tym artykule dowiesz się więcej o tym pięknym gatunku rośliny, jej właściwościach leczniczych oraz sposobach uprawy.

 • Acena drobnolistna 'Monstrosum'

  Acena drobnolistna: właściwości, uprawa i zastosowanie

  Acaena microphylla, znana także jako mikrofilne acaena, to fascynująca roślina, która zachwyca swoim wyjątkowym urokiem i zdolnością do przetrwania w różnych warunkach. Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa lub po prostu interesujesz się botaniką, to warto bliżej poznać tę niezwykłą roślinę. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o Acaena microphylla – od jej pochodzenia i właściwości po najlepsze metody uprawy i pielęgnacji.