Rośliny

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA SAXIFRAGA ARENDSII PETER PAS SKALNICA ARENDSA FOT. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH / AGENCJA PROMOCJI ZIELENI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (138) - 6.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY

  Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

  Skalnica Arendsa to roślina o niezwykłym uroku i wielu praktycznych zastosowaniach w ogrodzie. Jest to bylina z rodziny skalnicowatych, charakteryzujący się gęstym pokrojem i wyjątkowymi kwiatami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, jej cechom, uprawie oraz sposobom wykorzystania w ogrodzie.

 • 12.05.2009 PISARZOWICE SZKOLKA KRZEWOW OZDOBNYCH - EUGENIUSZ PUDELEK N/Z AZALIA JAPONSKA " KONIGSTEIN " FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA

  Kolorowe azalie japońskie

  Te niewielkie krzaczki kwitną od drugiej połowy kwietnia na czerwono, różowo, biało i purpurowo. Potrafią wydać oszałamiającą ilość kwiatów, których kolory są tak intensywne, że roślina widoczna jest z daleka.

 • Rozchodnik Morgana 'Buritto'

  Sedum morganianum 'Burrito': uroczy sukulent do domu i ogrodu

  Sedum 'Burrito', znane również jako "Donkey Tail" czyli "Ogon Osła", to fascynujący gatunek sukulentu, który zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników roślin ozdobnych. Jego wyjątkowy wygląd, łatwość pielęgnacji i wszechstronne zastosowanie sprawiają, że stanowi doskonały dodatek tarasów czy wnętrz mieszkań. Podpowiemy, jak zadbać o jego piękny i zdrowy wygląd.

 • Bagno zwyczajne

  Bagno zwyczajne (Ledum palustre): Właściwości i zastosowanie dzikiego rozmarynu

  Bagno zwyczajne, znane również jako Ledum palustre, to roślina, która od dawna cieszy się popularnością ze względu na swoje unikalne właściwości lecznicze. Opowiemy więcej o tej roślinie, jej zastosowaniach, warunkach uprawy oraz jak możemy korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

 • Laurowiśnia

  Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej

  Laurowiśnia wschodnia naturalnie rośnie na bałkanach i pograniczu Bliskiego Wschodu, ale w zacisznych miejscach może rosnąć także w Polsce. Laurowiśnię można uprawiać również w dużych pojemnikach i latem ozdabiać nimi taras lub wejście do domu, a na zimę zabezpieczać przed mrozem lub wstawiać do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

 • Kocanka włochata (Helichrysum petiolare)

  Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) - srebrzysty klejnot ogrodu

  Kocanka włochata, znana również jako helichrysum petiolare, to roślina, która podbija serca miłośników ogrodów swoim niezwykłym wyglądem. Jej srebrzyste liście i delikatne, jasnożółte kwiaty sprawiają, że stanowi nie tylko ozdobę ogrodu, ale także łatwą w pielęgnacji roślinę. Dowiedz się więcej o tej fascynującej roślinie, która może stać się prawdziwą perełką Twojej przestrzeni zielonej.

 • Kocimiętka i inne kwiaty kwitnące całe lato

  12 roślin kwitnących całe lato. Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące: kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka...

  Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące? Każdy marzy o ogrodzie pełnym kwiatów przez cały sezon. Okazuje się, że są rośliny, które ułatwiają uzyskanie takiego efektu. Poznaj najpiękniejsze byliny wieloletnie w naszym zestawieniu.

 • Dichondra argentea

  Dichondra srebrzysta (Dichondra argentea) do domu i ogrodu

  Dichondra srebrzysta, znana również jako Dichondra argentea, to roślina, której urok polega na delikatnych, srebrzystych liściach i zwieszających się pędach, nadając jej wyjątkowy, elegancki wygląd. To roślina wieloletnia, która stała się ulubieńcem ogrodników ze względu na swoje dekoracyjne walory i łatwość pielęgnacji. W tym tekście przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, omówimy, jak ją uprawiać i pielęgnować.

 • Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale)

  Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale): właściwości, zastosowanie i pielęgnacja

  Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale) to fascynująca roślina, która nie tylko dodaje uroku ogrodowi, ale także może przynieść korzyści zdrowotne. Dzięki swoim bogatym właściwościom i różnym odmianom, skrzyp zimowy zasługuje na uwagę miłośników ogrodnictwa i entuzjastów ziołolecznictwa. Dbając o właściwe warunki uprawy, możemy cieszyć się pięknem i pozytywnym wpływem skrzypu zimowego na nasze otoczenie. Odkryj świat skrzypu zimowego już dziś!

 • Błyskoporek podkorowy

  Błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus)

  Błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus), znany również jako chaga, to grzyb rosnący na drzewach, przede wszystkim na brzozach. Jego unikalne właściwości zdobywają coraz większą popularność w dziedzinie zdrowego stylu życia i medycyny naturalnej. W poniższym tekście dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć o błyskoporku podkorowym.

 • Metasekwoja chińska

  Metasekwoja chińska (metasekwoja glyptostroboides) w Polsce: cechy i uprawa

  Metasekwoja chińska to fascynujące drzewo, które przyciąga uwagę swoją historią, charakterystycznym wyglądem i zdolnością do przetrwania. Uprawa tego gatunku w Polsce to nie tylko wyzwanie dla ogrodników, ale także szansa na wprowadzenie do krajobrazu ogrodowego rośliny o niezwykłym rodowodzie.

 • CIEMIERNIK CZERWONAWY (H. purpurascens) tworzy kępy o wysokości ok. 50 cm. Kwitnie od lutego do kwietnia.

  Ciekawe odmiany ciemierników

  Odmiany pochodzące od ciemiernika białego podczas lekkich zim mogą zakwitnąć w grudniu. Reszta odmian ciemierników zakwita jako jedne z pierwszych, na przedwiośniu w lutym lub w marcu. Zachwyt na twarzach zapewniony!

 • Karambola - Averrhoa carambola

  Karambola - Averrhoa carambola

  Nazywana jest gwiaździstym owocem - starfruit, bo jej plasterki wyglądają jak złociste gwiazdki. Są dodatkiem do wykwintnych dań i deserów.

 • Hiacynt (Hyacinthus). Kwiaty cebulowe

  Kwiaty do ogrodu na cały rok. Krzewy ozdobne i kwiaty na każdy miesiąc

  Kwiaty do ogrodu? Chcesz przez cały rok podziwiać piękne kwiaty  - posadź odpowiednie rośliny. Oto zestaw krzewów i bylin na każdy miesiąc

 • Kwiaty skalnicy zarzyczkolistnej są atrakcją jesiennego ogrodu. Roślina jednak ma mało czasu na przygotowanie się do zimy. Wczesny mróz może jej zaszkodzić.

  Skalnica (saxifraga cortusifolia)

  Jesienią swe malutkie kwiaty rozwija skalnica zarzyczkolistna. Jak gwiazdki rozjaśniają cień.

 • Owoc berberysu

  Jakie właściwości ma owoc berberysu?

  Owoc berberysu to małe czerwone owoce, które rosną na krzewach berberysu (Berberis). Są one znane ze swojego charakterystycznego kwaśnego smaku i korzystnych właściwości zdrowotnych. W tym artykule omówimy różne aspekty dotyczące właściwości owoców berberysu i jakie korzyści zdrowotne mogą przynosić.

 • Judaszowiec

  Rośliny egzotyczne w domu i w ogrodzie

  Do roślin egzotycznych zaliczają się gatunki, które nie występują naturalnie w naszym klimacie, czyli pochodzą z terenów o innych warunkach przyrodniczych. Mogą to być rośliny rozwijające się w strefach klimatu równikowego, zwrotnikowego lub podzwrotnikowego.

 • Czubatka ubiorkolistna

  Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberdifolia)

  Czubatka ubiorkolistna to niezwykła roślina ozdobna, która zachwyca swoim urokiem i kolorami. W naszym klimacie zdobywa coraz większą popularność, stając się ulubieńcem ogrodników i miłośników kwiatów. Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować tę piękną roślinę i cieszysz się jej obecnością w swoim ogrodzie, to jesteś we właściwym miejscu. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o czubatce ubiorkolistnej .

 • Blekot pospolity

  Blekot pospolity podobny do marchewki

  Aethusa cynapium, znana również jako "blekot pospolity" lub "petruch," to gatunek rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae). Jest to roślina występująca dziko w Europie, Azji Zachodniej i Afryce Północnej, ale jest także uprawiana jako roślina ozdobna w wielu regionach świata. Blekot pospolity to bylina, która charakteryzuje się pięknymi, delikatnymi liśćmi i małymi, białymi kwiatami w kształcie baldachimów.

 • Prusznik niebieski

  Prusznik (Ceanothus) - uprawa, pielęgnacja i odmiany

  Prusznik, czyli Ceanothus, to rodzaj rośliny, który robi ogromne wrażenie swoim bujnym i kolorowym kwitnieniem. W naszym artykule dowiesz się więcej o tej roślinie, jej różnych odmianach, uprawie i dekoracyjnym potencjale, który może wnieść do Twojego ogrodu.

 • Pragnia syberyjska

  Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata)

  Pragnia syberyjska to jedna z tych roślin, która przyciąga uwagę swoją niezwykłą urodą i trwałością. Czy wiesz, że jest to idealny wybór na twoje ogrodowe aranżacje? W tym artykule odkryjemy sekrety waldsteinii ternaty i dowiesz się, dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie.

 • Pluskwica groniasta

  Pluskwica groniasta (Actaea racemosa): Właściwości, zastosowanie i uprawa

  Pluskwica groniasta (Actaea racemosa) to roślina, która od wieków fascynuje swoimi właściwościami zdrowotnymi i dekoracyjnymi. Popularna jest także pod nazwami świecznica, czarny cohosh, lub ,czarny korzeń. W tym artykule dowiesz się więcej o tym pięknym gatunku rośliny, jej właściwościach leczniczych oraz sposobach uprawy.

 • Acena drobnolistna 'Monstrosum'

  Acena drobnolistna: właściwości, uprawa i zastosowanie

  Acaena microphylla, znana także jako mikrofilne acaena, to fascynująca roślina, która zachwyca swoim wyjątkowym urokiem i zdolnością do przetrwania w różnych warunkach. Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa lub po prostu interesujesz się botaniką, to warto bliżej poznać tę niezwykłą roślinę. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o Acaena microphylla – od jej pochodzenia i właściwości po najlepsze metody uprawy i pielęgnacji.

 • Kocanka ogrodowa

  Kocanka - Helichrysum bracteatum

  Kocanki ogrodowe to chyba najbardziej popularne kwiaty do układania suchych bukietów. Teraz ich nowe, niskie odmiany mogą się stać naszymi ulubionymi roślinami balkonowymi.

 • 21.09.2000 WARSZAWA - OGROD BOTANICZNY - JESIEN ASTER NOWOBELGIJSKI

  Astry bylinowe (Aster). Marcinki. Astry uprawa i pielęgnacja

  Astry.Jesienią, gdy większość roślin kończy już kwitnienie i ogród wydaje się coraz bardziej opustoszały, zakwitają wesołe astry. Czekają przez całe lato, by zabłysnąć kolorem właśnie wtedy, kiedy inne rośliny mają już swój najlepszy czas za sobą. Rozkwitają w całej gamie kuszących, nastrojowych odcieni fioletu, różu i czerwieni.

 • róża “Aragorn’ hod. Łukasz Rojewski

  Nowe róże ogrodowe Łukasza Rojewskiego

  Jesień to czas, kiedy miłośnicy róż uzupełniają swoje kolekcje. W tym roku szczególnie bogatą ofertę przygotował Łukasz Rojewski. Róże polskiego hodowcy, które ostatnio zdobyły kilka prestiżowych międzynarodowych nagród poleca szkółka ROZARIUM. Oto kilka nowych odmian róż w ofercie na jesień 2023:

 • 1rabata w sloncu Zastosowanie bylin - plan oglny

  Najpiękniejsze trawy ozdobne do ogrodu

  Uroda traw ozdobnych jest coraz bardziej doceniana. Sadzimy je w ogrodach, bo wyglądają atrakcyjnie, są na ogół mało wymagające i wszędzie pasują.

 • Dziwaczek pospolity

  Dziwaczek wielobarwny (Mirabilis jalapa) - czym zadziwia ten nietypowy kwiat

  Dziwaczek to roślina ze wszech miar zasługuje na swoją nazwę: nie dość, że otwiera kwiaty dopiero wieczorem, to jeszcze na jednym okazie mają one różne barwy.

 • Kurkuma kwiat

  Kurkuma - kwiat doniczkowy

  Kurkuma kojarzy nam się z orientalną przyprawą o charakterystycznym smaku i barwie. My chcielibyśmy przedstawić kurkumę jako piękną ozdobną roślinę którą możemy uprawiać w domu.

 • s

  Topinambur (słonecznik bulwiasty) - uprawa, właściwości, przepisy

  Topinambur czyli inaczej słonecznik bulwiasty to jedna z tych roślin, które - choć znane od dawna - nie mogą doczekać się zasłużonej popularności. A przecież zachwyca okazałym wyglądem i zaskakuje oryginalnym smakiem.