Rośliny

 • Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

  Pachnące kwiaty, czyli 8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon

  Pachnące kwiaty w ogrodzie dodają mu wiele uroku. Oto byliny i kwiaty sezonowe, które napełnią go intensywnym aromatem.

 • Liść laurowy

  Laur (wawrzyn), czyli jak pielęgnować przyprawę liść laurowy w doniczce?

  W polskiej kuchni liście laurowe mają ugruntowaną pozycję. Bez nich grochówka, bigos, żurek ani zimne nóżki nie byłyby tak aromatyczne i smaczne. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o uprawie i pielęgnacji liścia laurowego w doniczce to zapoznaj się z artykułem.

 • Hortensja bukietowa Limelight

  Hortensja bukietowa Limelight (Hydrangea paniculata) – jak uprawiać?

  Hortensja Limelight to odmiana hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), krzewu pochodzącego  z Chin i Japonii. W  naturze występuje na Sachalinie i Kurylach. Hortensja bukietowa Limelight to bardzo dekoracyjne odmiana, które świetnie sprawdza się w ogrodach i na szpalerach, ale również na balkonach i tarasach. Szczególnie oryginalnie wygląda hortensja Limelight szczepiona na pniu. Kwiaty tej odmiany hortensji bukietowej wykorzystywane są jako kwiaty cięte lub w suchych bukietach.

 • Bluszcz to szybki akrobata - aby opleść tę drewnianą konstrukcję pergoli w moim ogrodzie, potrzebował czterech lat.

  Bluszcz pospolity (Hedera helix). Uprawa i pielęgnacja pnączy

  Bluszcz pospolity jest wiecznie zielony i przyciąga uwagę szczególnie zimą. W wielu rejonach naszego kraju można uprawiać również inne gatunki bluszczu.

 • Cis

  Cis pospolity - zagadkowa roślina

  Cis pospolity rośnie wolno, ale żyje bardzo długo i łatwo odrasta po cięciu. Jest rośliną iglastą, nie wydaje jednak szyszek, lecz przypominające owoce soczyste osnówki. Jest źródłem trucizn, ale i substancji leczniczych...

 • Encyklopedia roślin: Fitonia Fittonia albivenis to odmiana karlowa M

  Fitonia - (Fittonia verschaffeltii) to doskonała roślina do cienia

  Fitonia nie lubi światła - od słońca dostaje piegów na liściach. To ważna informacja dla właścicieli zacienionych mieszkań.

 • 12.05.2009 PISARZOWICE SZKOLKA KRZEWOW OZDOBNYCH - EUGENIUSZ PUDELEK N/Z AZALIA JAPONSKA " KONIGSTEIN " FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA

  Kolorowe azalie japońskie

  Te niewielkie krzaczki kwitną od drugiej połowy kwietnia na czerwono, różowo, biało i purpurowo. Potrafią wydać oszałamiającą ilość kwiatów, których kolory są tak intensywne, że roślina widoczna jest z daleka.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA ROZANECZNIK RODODENDRON RHODODENDRON BUCHLOVICE KRZEW LISCIASTY FOT. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (123) - 3.2005 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 5 (197) - 5 2011

  Azalia (miniaturowa) - Rhododendron

  Nie każdy Rhododendron musi stać się pokaźnym krzewem. Błyskawiczną karierę w ogrodach i na tarasach robią odmiany, które niewiele odrastają od ziemi - azalie miniaturowe.

 • Kalanchoe

  Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych i nie tylko

  Lubicie kwiaty, ale jesteście zapracowani i nie macie czasu by je pielęgnować? Oto kilka żelaznych, niezawodnych i urodziwych kwiatów specjalnie dla Was. Wszystkie dobrze znoszą niedobory światła, wody i są niemal "samoobsługowe"

 • Byliny, które można rozmnażać wiosną przez podział - Szałwia omszona

  Szałwia - przegląd odmian

  Głęboki błękit i żywa czerwień to nie jedyne przymioty szałwiowych kwiatów. Ich liście też bywają kolorowe. Niektóre towarzyszą nam nawet zimą - na rabatach lub jako przyprawy i zioła.

 • aloes

  Bugenwilla (Bougainvillea) - uprawa i pielęgnacja

  Bugenwilla należy do tych roślin doniczkowych, którym bardzo służą wakacje na dworze. Pławiąc się w słońcu, kwitnie obficie aż do jesiennych chłodów.

 • Bananowiec

  Bananowiec - Musa

  Bananowce (Musa) pochodzą z Azji. Na plantacjach tworzą potężne okazy o gigantycznych liściach - długości do 10 m. Również owocostany są ogromne, nawet 2-3-metrowe.

 • Niezapominajka

  Niezapominajka – kwiat pamięci i miłości

  Niezapominajka to delikatny, niebieski  kwiatuszek o intensywnym zapachu, nazywany też niezabudkiem, żabim oczkiem, mysim uszkiem  lub trawą skorpiona, ze wzglądu na  kształt główki kwiatu przypominający ponoć ogon tego pajęczaka.

 • Trawy ozdobne w donicy

  Trawy ozdobne w donicach na balkonie i tarasie

  Delikatne i zwiewne trawy ugruntowały już swoją pozycję na rabatach. Warto więc zrobić kolejny krok i tworzyć z nich efektowne kompozycje w balkonowych i tarasowych pojemnikach. Rosnąca trawy to piękne, eleganckie rośliny, które coraz częściej spotykamy, już nie tylko w ogrodach, parkach i na obszarach miejskiej zieleni, ale również na balkonach i tarasach.

 • Zimozielone rośliny, jak bukszpan i ostrokrzew, tworzą piękne tło.

  Najpopularniejsze zimozielone rośliny do ogrodu

  Na rabatach nie powinno brakować bylin, które zachowują zielone liście przez cały rok. Dzięki nim zimą ogród nie pustoszeje. Poznajcie rośliny zimozielone do ogrodu, na taras i balkon.

 • Konwalia majowa

  Konwalia kwiat - Convallaria

  Łany białych, pachnących konwalii to jeden z najmilszych widoków w majowym parku i ogrodzie. Skromne, pełne uroku, od wieków darzone są sympatią i sentymentem. Ich zapach jest składnikiem wielu perfum.

 • Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć

  Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać

  Nasze babcie były zapracowane. Ich ogródki były kolorowe i zadbane, ale rośliny, które w nich rosły umiały same o siebie zadbać. Babcie, z właściwym im rozsądkiem, wybierały rośliny odporne, łatwe w uprawie i pięknie pachnące. Powinniśmy wziąć z nich przykład. Nie jestem dobra w ogrodnictwie? Nie będę wiedziała jak dbać o kwiaty, więc lepiej z nich zrezygnować? Niekoniecznie! Przedstawiamy wybór kwiatów i bylin kwitnących przez cały sezon, które są idealne dla ogrodników amatorów i osób zapracowanych.

 • JARZĄB 'FLANROCK' tworzy ciemnożółte owoce. Rośnie w formie wąskiej kolumny o wysokości do 5 m.OWOCE TYPOWEGO JARZĘBU są ciemno-pomarańczowe, świetne na przetwory.

  Jarzębina, czyli jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

  Jarzębina to malownicze drzewo, które oferuje owoce ludziom i ptakom, a przy tym nie zabiera w ogrodzie zbyt wiele miejsca.

 • 28.06.2005 DOBRZYCA FIRMA OGRODNICZA HORTULUS OGRODY POKAZOWE DRZEWA KRZEWY IGLASTE POKROJ KOMPOZYCJA ROSLINNA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA UWAGA PUBLIKUJAC NALEZY UMIESCIC POD ZDJECIEM NAZWE FIRMY HORTULUS iglaki kompozycje

  Iglaki - jak stworzyć ładną kompozycję z drzew iglastych

  Drzewa i krzewy iglaste zdobią ogród przez okrągły rok. Warto robić zestawienia różnych gatunków i odmian, dodając także krzewy liściaste. Podpowiadamy jak stworzyć kompozycję z roślin iglastych.

 • Róża 'Grande Amore Kordes'

  Róże na Walentynki

  Róża, to symbol miłości – wie o tym każdy. Jej ponadczasowe piękno odzwierciedla wszystkie najlepsze uczucia, jakie nosimy w sercu.

 • Prastara lipa obejmująca konarami ludzkie domostwo - symboliczny obraz naszego przyjaznego współistnienia

  Lipa - doceniamy polskie drzewa

  Na rzeczy niesolidne i tandetne zwykło się mówić: "to lipa!" Jakie to niesprawiedliwe, skoro nasza rodzima lipa nie jest ani niesolidna ani tandetna. To jedno z najpiękniejszych, najbardziej użytecznych i najdłużej żyjących drzew, jakie możemy spotkać w naszym kraju. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, warto wygospodarować na nie miejsce w naszym ogrodzie. Lipa pachnąca słodko miodem, brzęcząca od pszczół i z liściem w kształcie serca - jakże nie kochać lipy?

 • 'EUGENS ALLERBESTER' (odmiana mieszańcowa)

  Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata)

  Kielichy goryczki chińskiej mają lazurowe lub szafirowe odcienie. Kwitną wprawdzie jesienią, ale ich barwy są tak świeże i lśniące jak u wiosennych kwiatów.

 • Sosna górska 'Mops'

  Iglaki - odmiany miniaturowe

  Miniaturowe odmiany iglaków mają zdecydowane, geometryczne formy: stożka, gwiazdki lub kuli. Są idealne do małych ogrodów i pojemników. Przegląd iglaków miniaturowych.

 • Róża angielska

  Róże angielskie do naszych ogrodów

  Róże angielskie zagościły na stałe w polskich ogrodach. Czarują nas wspaniałymi zapachami, pięknymi kwiatami i swoistym urokiem. Z bogatej oferty sklepów i szkółek każdy może wybrać odmianę w ulubionym kolorze i kształcie. Przedstawię tu wybór róż angielskich sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych pod względem odporności na mróz i choroby.

 • ŚNIEŻYCZKA PRZEBIŚNIEG 'FLORE PLENO'

  Przebiśniegi i ich kuzyni - śnieżyczki i śnieżyce. Pierwsze wiosenne kwiaty

  Przebiśniegi? Mały przebiśnieg potrafi swoim ciepłem stopić śnieg, żeby zmusić zimę do odejścia i obwieścić przedwiośnie.

 • TAWUŁKA ARENDSA 'FINAL'

  Tawułka pięknie kwitnie i idealnie czuję się w cieniu. Ciekawe odmiany tawułek

  Tawułki to rośliny znane i cieszące się już od dawna dużym zainteresowaniem ogrodników. Należą do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Ogrodnicy wyhodowali bardzo wiele ich odmian, różniących się barwą kwiatów, budową kwiatostanów oraz wysokością roślin. Przedstawiamy kilka z nich.

 • Kurkuma kwiat

  Kurkuma - kwiat doniczkowy

  Kurkuma kojarzy nam się z orientalną przyprawą o charakterystycznym smaku i barwie. My chcielibyśmy przedstawić kurkumę jako piękną ozdobną roślinę którą możemy uprawiać w domu.

 • Wiciokrzew

  Wiciokrzew (Lonicera) - uprawa i pielęgnacja

  Wiciokrzewy to bardzo pięknie kwitnące pnącza. Wykorzystywane są do obsadzania ścian, pergoli i altan. Sprawdzą się na tarasie czy nawet balkonie, ale nie wolno zapomnieć o stabilnej podporze.

 • WikimediaCommons/Derek Ramsey

  Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie

  Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie to wielka radość dla każdego ogrodnika. Zima jest długa, biała i mroźna. Zdarza się jednak, że w taki czas możemy podziwiać w ogrodzie żywe kwiaty i wtedy jest jak w bajce.

 • Klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'

  Drzewa i krzewy o czerwonych liściach

  Krzewy i drzewa mogą być kolorowe nie tylko wtedy, gdy kwitną lub przyjmują jesienną szatę. Są i takie, które czerwone liście mają też wiosną i latem.