Rośliny

 • Kalatea paskowana (C. zebrina)

  Kalatea (Calathea) - jak ją uprawiać?

  Kalatee mają wspaniałe liście, które podziwiane sa nie tylko za urodę. Co wieczór wznoszą się i układają jak do modlitwy.

 • 'Angela' - wys. 1,5 m, śr. kwiatów 3 cm. W listopadzie różyczek jest mniej, ale krzewy nadal wyglądają imponująco.

  Róże w ogrodzie. Najdłużej kwitnące odmiany róż

  Róże w ogrodzie. Jeśli więc chcemy mieć w ogrodzie kwiaty do późnej jesieni, posadźmy róże. Słońce skąpi promieni, dni są krótkie i niekiedy zimne, a mimo to królowa rabat nadal pokazuje klasę. Które kwitną najdłużej?

 • Dzwonkowate kwiaty juki zebrane są w wiechy kwiatostanów.

  Juka ogrodowa. Jak uprawiać jukę karolińska (Yucca filamentosa)

  Juka ogrodowa to niezwykle egzotyczna bylina, którą przez cały rok zdobi ogród rozetami długich, wąskich liści, a na początku lata - wspaniałymi kwiatostanami.

 • Papaver orientale White, 2015, Oriental Poppy, puh-PAY-vur ore-ee-un -TAY-lee, 15x15in Perennial, Z3-7, white, Bloom Month 5c, In Bed G2 for 18.1 yearsPapaveraceae family. Not sure where this is from or when I planted it. Probably from seed.'

  Mak lekarski (Papaver somniferum). Narkotyk z maku czy lekarstwo?

  Mak lekarski dostarcza smacznych nasion i surowca na leki. Dawniej uważano je za symbol szczęścia i dostatku

 • Różanecznik nawet gdy przekwitnie, zdobi ogród pięknymi skórzastymi liśćmi.

  Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę

  Jakie drzewa nie zrzucają liści na zimę? Całoroczna zieleń w wielu ogrodach i parkach to głównie zasługa iglaków. Ale czy tylko one od listopada do marca ożywiają swoją zielenią szare otoczenie

 • Miechunka peruwiańska

  Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana) - jadalna

  Pochodząca z wysokogórskiego Peru miechunka peruwiańska (Physalis peruviana), po angielsku cape-goosberry, uprawiana jest w Wenezueli i Chile. W tropikalnym klimacie jej rozłożyste krzewy dorastają do 1 m, ale w naszych warunkach tak duże mogą wyrosnąć tylko pod osłonami - w gruncie miewają zaledwie 30-50 cm.

 • RIO DE JANEIRO , OGROD BOTANICZNY - ROSLINY TROPIKALNE - KATLEJA , STORCZYK , KWIATY FOT. IZABELA ZAWIERUCHA PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (151) - 11 2011

  Storczyki odmiany czyli najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe

  Storczyki to fascynujące kwiaty doniczkowe. Wiele osób marzy o posiadaniu choć jednego pięknego okazu w swoim domu. To wcale nie jest trudne do zrealizowania, bo w kwiaciarniach i działach ogrodniczych supermarketów pojawiają się coraz częściej piękne i łatwe w uprawie dorodne okazy różnych gatunków. Oto kilka polecanych nawet dla początkujących miłośników tych egzotycznych piękności

 • Chrobotek reniferowy

  Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina)

  Obrazy ścienne lub dekoracje z chrobotka reniferowego to ostatni krzyk mody. Jak on wygląda, gdzie rośnie, jak go zdobyć? Czy należy do świata roślin, czy ... grzybów?

 • POJEDYNCZE OKAZY JEMIOŁY BIAŁEJ czasami pojawiają się w sadach na starych jabłoniach.

  Jemioła to roślina czy pasożyt?

  Jemioła to symbol miłości i dostatku, który przynosimy na Święta do domu. Zimą na wielu ogołoconych z liści koronach drzew widać ażurowe kule zielonych gałązek jemioły.

 • CIEMIERNIK BIAŁY wychyla kwiaty spod śniegu, który do pewnego stopnia chroni roślinę przed mrozem

  Róża bożonarodzeniowa, róża zimowa to ciemiernik

  Ciemiernik biały to ogrodowa gwiazda grudnia. Jeśli pogoda mu sprzyja, potrafi obdarzyć nas kwiatami na same święta. O tej porze roku sprzedawany jest także w doniczkach jako róża Bożego Narodzenia.

 • Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus),

  Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus)

  Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus), zwany również zwyczajowo amarantnikiem, szczurzycą lub świńskim chwastem (ang. redroot pigweed), jest jednoroczną rośliną z rodziny szarłatowatych. Wywodzi się z Ameryki Północnej.

 • Szczaw polny

  Szczaw polny (Rumex acetosella)

  Szczaw? O tej roślinie powszechnie wiadomo, że ma jadalne kwaśne liście, z których najczęściej gotuje się zupę szczawiową. Można je zbierać z okazów dziko rosnących na łąkach i nieużytkach, a także uprawianych w ogrodzie.

 • Gynostemma pentaphyllum

  Gynostemma pentaphyllum czyli Jiaogulan

  Gynostemma pentaphyllum nazywana jiaogulan czy pięciolistnym żeń-szeniem to roślina z której napar w znaczącym stopniu podnosi odporność naszego organizmu. Pochodzi z Azji, ale możemy ją uprawiać w Polsce.

 • Cyprys w doniczce

  Cyprys domowy czyli Iglaki domowe nie tylko na święta!

  Cyprys lub araukaria to idealny pomysł na święta. Nie trzeba będzie kupować co roku nowej choinki bo drzewka te cały rok dobrze się czują w mieszkaniu.

 • nJEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY OCZKO WODNE SCHODY KAMIEN DOM PLOT DREWNIANY OGRODZENIE DREWNIANEKLON ZWYCZAJNY ACER PLATANOIDES ODMIANA ROYAL RED LISC CZERWONY DRZEWO LISCIASTE FUNKIA SIEBOLDA HOSTA SIEBOLDIANA BYLINA FUNKIA ODMIANA FRANCEE KLON PALMOWY ACER PALMATUM ODMIANA DISSECTUMFOT. AGNIESZKA STACHURSKASLAJD MALYPUBLIKACJA OGRODY NR 2 (70) - 2.2005

  Klon palmowy 'Atropurpureum'. Uprawa i pielęgnacja

  Klon palmowy 'Atropurpureum' o czerwonych liściach to urodzony solista! Już od wczesnej młodości jest wspaniałą ozdobą ogrodu.

 • W Mrzezinie koło Pucka rośnie w gruncie dorodna araukaria chilijska, jedna z największych w Polsce. Obok niej piękny okaz aukuby - rośliny równie wrażliwej na mróz.

  Araukaria chilijska (Araucaria araucana). Drzewo dinozaur

  Araukaria chilijska to prawdziwy klejnot pośród drzew iglastych. Może jednak przemarzać. Czy jej uprawa w naszym kraju w ogóle jest możliwa?

 • Jarząb szwedzki

  Jarząb szwedzki

  Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) to gatunek drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae), będący utrwalonym mieszańcem jarzębu pospolitego (S. aucuparia), jarzębu mącznego (S. aria) i jarzębu brekini (S. torminalis). W warunkach naturalnych występuje w Europie Północnej.

 • Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina, zwana również kostrzewą popielatą lub niebieską trawą (Festuca cinerea Vill.) to jedna z najpiękniejszych, wieloletnich traw z rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

 • Kasztan - drzewo

  Kasztan

  Popularny kasztan to właściwie kasztanowiec pospolity, zwany również kasztanowcem zwyczajnym lub białym (Aesculus hippocastanum), lub też rzadziej kasztanem gorzkim i kasztanem dzikim. Gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych, wywodzący się Półwyspu Bałkańskiego.

 • Hortensja dębolistna

  Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

  Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) to rzadki gatunek pochodzący z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych.

 • Aster nowoangielski

  Aster nowoangielski (Aster novae-angliae)

  Aster nowoangielski, aster amerykański, marcinek nowoangielski (Aster novae-angliae) to roślina ozdobna uprawiana na rabatach ogrodowych i ogródkach skalnych. Nie nadaje się na kwiat cięty. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i motyli.

 • 19048611 https bi

  Miechunka rozdjęta. Uprawa miechunki w przydomowym ogrodzie

  Miechunka długo przygotowuje swój pokaz. Dopiero u schyłku lata zaczyna jarzyć się czerwienią latarenek.

 • Kiwi z własnego ogrodu. ODMIANY AKTINIDII OSTROLISTNEJ: 'Jumbo' ceniona jest za bardzo duże smaczne owoce;

  Mini kiwi czyli jak uprawiać aktinidię (Aktinidia arguta) we własnym ogródku

  Mini kiwi - aktinidię można uprawiać w polskich ogrodach. Ma drobne, ale bardzo smaczne owoce. W dodatku aktinidia - pnącze, które je rodzi - ma wiele pięknych odmian.

 • KRZEW KWIATY PIGWOWIEC CHAENOMELES FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - 3 2008

  Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz

  Kwitnące krzewy ogrodowe są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty. Szybko rosną więc nadają się do zazieleniania i ukwiecania zwłaszcza świeżo zakładanych ogrodów. Dobierając odpowiednie gatunki możemy mieć w każdym miesiącu kwitnący jakiś fragment ogrodu.

 • Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii)

  Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii)

  Najpopularniejszą odmianą jesiennych marcinków jest aster nowobelgijski (Aster novi-belgii ) - wysokie, rozrastające z krótkich rozłogów i tworzące gęste kępy o ciemnozielonych liściach.

 • Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).

  Francuski tamaryszek

  Latem kwitnie już niewiele krzewów, tym cenniejsze są więc takie jak tamaryszek francuski, który o tej porze roku daje z siebie wszystko.

 • Pory można przechować do wiosny na zagonkach, ale trzeba je osłonić przed mrozem

  Por na zimową porę

  Por jest jednym z nielicznych warzyw, które jesienią warto pozostawić w ogrodzie. Będzie rezerwą świeżej zieleniny na czas zimy i wczesnej wiosny.

 • Aster gawedka

  Aster gawędka (Aster amellus )

  Aster gawędka (Aster amellus ) to dość rzadko uprawiany wieloletni aster bylinowy (jesienny) kwitnie od lipca do października. Idealnie nadaje się na jesienne bukiety.

 • Aster krzaczasty

  Aster krzaczasty

  Aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosus, Aster dumosus ) to wieloletnia roślina zielna, zimotrwała, tworzy rozłogi. Pędy wzniesione, mocne i zdrewniałe, miękko owłosione. Liście lancetowate, całobrzegie. Kwiaty zebrane w wiechy, języczkowate- białe lub liliowo-niebieskie, rurkowate- żółte

 • Aster alpejski

  Aster alpejski (Aster alpinus)

  Aster alpejski (Aster alpinus) - wieloletnia roślina zielna, zimotrwała o rozłożystym i kępiastym pokroju, owłosiona. Łodygi wzniesione. Liście odziomkowe szaro-zielone, tworzą rozety, liście pędowe siedzące i wąsko-lancetowate. Kwiaty pojedyncze, języczkowate-białe, fioletowe lub różowe, rurkowate- żółte.