Rośliny

 • Jagoda Kamczacka. Krzewy owocują już po dwóch, trzech latach od posadzenia

  Jagoda kamczacka. Wytrzymały krzew. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce

  Jagoda kamczacka dojrzewa wcześniej niż truskawki, wspaniale smakuje, a do tego obniża ciśnienie i oczyszcza organizm z toksyn - warto ją posadzić w ogrodzie

 • SRA

  Najpiękniej pachnące odmiany róż

  Róże pachnące? Jeśli chcesz zmienić ogród w krainę szczęśliwości, posadź w nim krzewy wonnych róż. Ich nowe odmiany zachwycają urodą i są łatwe w uprawie. A jesień to najlepsza pora, by posadzić je na rabatach.

 • Różaneczniki i azalie. Ten urodziwy krzew to odmiana 'Amarant', która została wyhodowana w szkółce państwa Doroty i Sylwestra Tomszaków

  Najwcześniejsze azalie i różaneczniki

  Co zrobić, by do naszego ogrodu wiosna przychodziła szybko i to w pełnej krasie? Posadźmy różaneczniki, które zaczynają kwitnąć, gdy tylko stopnieją śniegi!

 • Wzrastające tulipany

  Najpiękniejsze wiosenne kwiaty doniczkowe. Rośliny cebulowe w domu

  Wiosenne kwiaty doniczkowe już pojawiły się w kwiaciarniach i supermarketach. Kupując je i sadząc w misach ,donicach i dekoracyjnych skrzynkach szybko poczujemy w mieszkaniu wiosnę.

 • ROSLINY KWIATY SNIEZYCZKA PRZEBISNIEG GALANTHUS NIVALIS FOT. WOJCIECH KINDLARSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (158) - 2 2008

  Krokusy, przebiśniegi, ranniki i inne zwiastuny wiosny - najwcześniej kwitnące rośliny. Posadź je w ogrodzie.

  Zwiastuny wiosny : oto rośliny, które rozpoczynają wegetację najwcześniej ze wszystkich. W tym roku bardzo mroźny luty nieco opóźnił ich rozwój, ale bywają lata, że przy łagodnej zimie kwitną już pod koniec stycznia. Jeśli posadzimy je w swoich ogrodach, to będziemy mogli cieszyć się oznakami wiosny od pierwszych jej chwil. To one upewniają nas, że wiosna już jest!

 • Bukszpan

  Bukszpan (Buxus sempervirens). Co warto wiedzieć o bukszpanie?

  Bukszpany są eleganckie i są najlepszym materiałem na żywopłoty, obwódki i ogrodowe rzeźby. Kochają słońce i cień, nie przeszkadza im uboga gleba. Poniższy niezbędnik pomoże każdemu dobrać odpowiednie odmiany i odpowiednio przyciąć krzewy

 • 03.09.2009 BRANIEWO , SZKOLKA DRZEW I KRZEWOW OZDOBNYCH - WLASCICIEL LUCJAN GURSZTYN - PREZES ZWIAZKU SZKOLKARZY POLSKICH NZ JABLON OZDOBNA " RED SENTINEL ' , OWOCE SESJA OGRODY DLA CZASOPISMA OGRODY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 9 (137) - 9 2010 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO DRZEWO OWOCE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 9 (137) - CZASOPISMA

  Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki

  Drzewa i krzewy ozdobne nie tylko zachwycają swoim jesiennym pięknem - owoce wielu z nich można wykorzystać do wyrobu dżemów, konfitur lub nalewek

 • Bratki

  Bratki

  Bratki kwitną tylko wiosną ? Przyzwyczailiśmy się do tego, że bratki pokazują swoje wesołe "buzie" przez całą wiosnę, po czym, niestety, szybko przekwitają. Tymczasem najnowsze odmiany zdobią ogród o wiele dłużej.

 • Jaskier azjatycki

  Jaskier azajtycki- Ranunculus

  Jaskier to bajecznie kolorowy kwiat doniczkowy. Jego pąki przypominają kule, później rozkwitają mnóstwem lśniących płatków.

 • Właścicielka na tle róży Swarzewo znalezionej we wsi Swarzewo znajdującej się pod Puckiem, z prawej strony zdjęcia bieleje róża 'Escimo', za nią intensywnym różem góruje 'General Stefanik' a całość najjaśniejszym różem otula 'Pink Euphoria'

  Ogród różany - niezwykła kolekcja róż

  W naszym ogrodzie w Wyględach koło Warszawy mamy najbardziej różnorodną i najliczniejszą kolekcję krzewów z rodzaju Rosa - liczy ona 1200 taksonów. Oprócz gatunków botanicznych i mieszańców międzygatunkowych zbiór ten reprezentują też róże ze wszystkich grup, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jest to jedyna w Polsce prywatna Narodowa Kolekcja Róż. Zapraszamy!

 • Sasanki - wszystkie gatunki występujące w Polsce objęte są ochroną prawną. Poniżej: inne nasze chronione rośliny.

  Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). Uprawa i pielęgnacja

  Sasanka wiosną rozczula "dzióbkami" pąków wychylających się z jedwabistego puchu. Ot, takie kwiatowe pisklęta... Ale wyrosłe z nich kwiaty też zachwycają urodą.

 • Róża biała 'Amelia '

  Róże białe - późne odmiany

  Poniżej przedstawiam najbardziej popularne późniejsze mieszańce Rosa x alba lub róże przypisane do tej grupy.

 • Alstremeria (A. garaventae) ze żwirowych łąk i zboczy gór Chile dorasta do 20-50 cm. Jej kwiaty osiągają długość 8 cm.

  Alstremeria (Alstroemeria). Jak pielęgnować lilię Inków?

  Alstromeria to egzotyczna piękność pochodząca z Ameryki Południowej. Świetnie prezentuje się w bukietach i jest bardzo trwała. Ale może też zdobić balkonowe pojemniki.

 • Róże białe

  Róże białe

  Róże białe – u nas popularnie określane spolszczoną nazwą łacińską „alby” – to jedne z najstarszych róż ogrodowych. Powszechnie uważa się, że pochodzą z Bliskiego Wschodu. Były uprawiane już w starożytności przez Greków i Rzymian. Z rejonu Morza Śródziemnego zostały sprowadzone do Anglii i Niemiec, skąd rozprzestrzeniły się na resztę Europy. Uprawiane początkowo w celach medycznych, szybko zyskały uznanie miłośników ogrodów. Ich piękno sławili też dawni artyści.

 • Krokusy

  Wiosenne krokusy

  Te malutkie rośliny podbiły nasze serca wczesnym kwitnieniem i wyrazistymi barwami. Właśnie nadszedł ich czas.

 • Kalanchoe

  Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych

  Lubicie kwiaty, ale jesteście zapracowani i nie macie czasu by je pielęgnować? Oto kilka żelaznych, niezawodnych i urodziwych kwiatów specjalnie dla Was. Wszystkie dobrze znoszą niedobory światła, wody i są niemal "samoobsługowe"

 • Jest tylko jeden gatunek muchołówki - amerykańska. Jej pułapki mogą mieć 4 cm. długości

  Rośliny owadożerne w domu. Gatunki i uprawa najbardziej znanych roślin mięsożernych

  Rośliny owadożerne polujące na zwierzęta budzą ogromne zainteresowanie. Jak sobie radzą z łowami, skoro nawet dla nas złapanie komara nie jest prostą sprawą?

 • Stokrotka afrykańska

  Stokrotka afrykańska - Osteospermum

  Stokrotka afrykańska?Jedni nazywają osteospermum ogrodową gerberą, inni stokrotką z Afryki. W tym roku firmy ogrodnicze polecają tę roślinę na słoneczne balkony i rabaty. Ta sezonowa roślina rozpoczęła światową karierę pod koniec ubiegłego wieku, ale u nas dopiero od niedawna zyskuje popularność.

 • Wiosna: Bodziszek na nowo się zazielenia, a w maju rozwija karminowo-fioletowe kwiatki (o średnicy ok. 2,5 cm) z uroczymi długimi pręcikami.

  Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Rośliny okrywowe

  Bodziszek korzeniasty w rankingu rabatowych piękności nie zajmuje poczesnego miejsca. Jednak jest ceniony za wiele innych zalet.

 • Do onętka zlatują się owady, które w żółtych środkach koszyczków znajdują pyłek i nektar (tu odmiana 'Sonata Pink Blush').

  Kosmos kwiaty. Uprawa kosmosów w ogrodzie

  Kwiaty kosmosu zwiewnie wznoszą się ku niebu na cienkich, niemal niewidocznych z oddali łodygach. Tak jak gwiazdy - wyglądają tym piękniej, im są liczniejsze. Zdobią ogrody aż do późnej jesieni.

 • FORSYCJA jest niezawodna w kwitnieniu. Aby było ono obfite, trzeba najpóźniej w maju skracać jej gałęzie.

  Krzewy i drzewa kwitnące wiosną

  Krzewy kwitnące wiosną ? Bezlistne drzewa i krzewy ustrojone mnóstwem kwiatów to najwspanialsze wiosenne widowisko. Pierwsze, które nie boją się śniegu i zimnego wiatru, potrafią zakwitnąć już w lutym. Ostatnie czekają na cieplejsze kwietniowe dni.

 • Kiwi z własnego ogrodu. ODMIANY AKTINIDII OSTROLISTNEJ: 'Jumbo' ceniona jest za bardzo duże smaczne owoce;

  Mini kiwi czyli jak uprawiać aktinidię (Aktinidia arguta) we własnym ogródku

  Mini kiwi - aktinidię można uprawiać w polskich ogrodach. Ma drobne, ale bardzo smaczne owoce. W dodatku aktinidia - pnącze, które je rodzi - ma wiele pięknych odmian.

 • 'Angela' - wys. 1,5 m, śr. kwiatów 3 cm. W listopadzie różyczek jest mniej, ale krzewy nadal wyglądają imponująco.

  Róże w ogrodzie. Najdłużej kwitnące odmiany róż

  Róże w ogrodzie. Jeśli więc chcemy mieć w ogrodzie kwiaty do późnej jesieni, posadźmy róże. Słońce skąpi promieni, dni są krótkie i niekiedy zimne, a mimo to królowa rabat nadal pokazuje klasę. Które kwitną najdłużej?

 • Wilec

  Wilec Ipomoea - stanowisko, uprawa, zastosowanie

  Wilce to trochę niedocenione rośliny, a przecież mogą nam oddać nieocenione usługi – gatunki pnące przy dekoracji ogrodzeń, altan i balkonów, a wilec ziemniaczany w kompozycjach pojemnikowych.

 • Goździk brodaty

  Goździk brodaty (Dianthus barbatus)

  Goździk brodaty to najlepszy wybór dla tych, którzy lubią miłe zapachy . Jego uprawa nie wymaga wielu starań, a w zamian roślina przez całe lato będzie obdarzać swego opiekuna efektownymi kwiatami, których woń nie ma sobie równych.

 • CIEMIERNIK BIAŁY wychyla kwiaty spod śniegu, który do pewnego stopnia chroni roślinę przed mrozem

  Ciemierniki - róża bożonarodzeniowa

  Ciemiernik biały to ogrodowa gwiazda grudnia. Jeśli pogoda mu sprzyja, potrafi obdarzyć nas kwiatami na same święta. O tej porze roku sprzedawany jest także w doniczkach jako róża Bożego Narodzenia.

 • 21.08.2009 KONSKOWOLA SZKOLKA OGRODNICZA JULIAN I GRZEGORZ KUROWSCY , KUROWSKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY

  Hortensje mrozoodporne

  Hortensje odporne na mróz - jest ich wiele. Hortensje to grupa roślin, która obejmuje ponad dwadzieścia gatunków i wiele odmian. Ale do uprawy w polskich ogrodach nadają się jedynie niektóre z nich.

 • Hipeastrum

  Kwiaty doniczkowe cebulowe: hipeastrum, amarylis i inne domowe kwiaty

  Kwiaty cebulowe może wymagają nieco więcej troski niż inne rośliny doniczkowe, ale ich kwiaty wynagradzają wszystkie wysiłki

 • hoja

  Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji

  Kwiaty doniczkowe mają oryginalne kształty lub rzadko spotykane barwy. Warto wypatrywać ich w sklepach i ustawić w salonie by intrygowały gości. Większość z nich jest łatwa w pielęgnacji.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, ciemierniki i miodunki

  Pierwsze wiosenne kwiaty. Po okresie zimowej szarości pośród opadłych liści nieśmiało ukazują się pierwsze wiosenne kwiaty. Te, na które zawsze czekamy z największą niecierpliwością. Są to najczęściej kwiaty cebulowe i byliny