Glorioza uprawa i pielęgnacja. Rośliny domowe - pnącza
Glorioza wdzięcznie wygina łodygi, liście i płatki kwiatów - zupełnie jakby tańczyła. Zachwyca elegancją i wyrafinowanym pięknem, a jej uprawa wcale nie jest trudna.
Glorioza - kwiat
To egzotyczne pnącze owija się wokół podpór tylko końcami liści i opiera o nie wiotkie pędy. Jeżeli nie ustawimy przy roślinie patyczków, będzie się płożyć i splączą się jej gałązki, a wówczas kwiaty nie zaprezentują się w pełnej krasie. A jest co podziwiać, bo składają się one z sześciu płatków, których brzegi falują niczym żółto-czerwone płomyki. Zapewne dlatego Anglicy nazwali tę roślinę "flame lily" - płonącą lilią.
Glorioza należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae) i podobnie jak zimowit zawiera trującą kolchicynę, której najwięcej jest w podziemnych bulwach rośliny.
Glorioza- kiedy sadzimy
Sadzimy je wiosną - w kwietniu lub maju w wysokiej doniczce, umieszczając lekko pod kątem. Pamiętajmy tylko, że dolna część, na której są ślady zaschniętych korzeni, nie może znaleźć się na górze.
Wierzchołkowy odcinek bulwy (z widocznymi pączkami śpiącymi) przykrywamy 3-centymetrową warstwą ziemi. Po dwóch tygodniach pojawią się młode pędy, a wtedy trzeba dostawić drabinkę z cienkich prętów, żeby roślina miała się po czym piąć.
W warunkach domowych glorioza dorasta zazwyczaj do 1-1,20 m. Jej pędy rozkrzewiają się tylko w górnych odcinkach. Po 6-8 tygodniach od posadzenia pnącze zakwita.
Glorioza -odmiany
Najczęściej uprawiana jest glorioza wspaniała (Gloriosa superba)w odmianie 'Rothschildiana', której kwiaty mają 8-10 cm długości, albo 'Lutea' i 'Citrina' o nieco mniejszych (6-8 cm) kwiatach z żółtymi płatkami oraz 'Simplex' - o płatkach karmazynowo-żółtych.
Jak uprawiać gloriozę
Stanowisko gloriozy: Glorioza wymaga rozproszonego światła. Dobrze rośnie przy oknie wschodnim i południowym (ale tam za firanką).
Latem: Od czerwca gloriozę można uprawiać na balkonie lub tarasie w dużym pojemniku z podporami dla pędów. Ustawiamy ją w miejscu osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym albo lekko ocienionym gałęziami drzew.
Woda: W okresie wzrostu i kwitnienia roślinę podlewamy regularnie, by podłoże nie
przeschło. Jesienią stopniowo ograniczamy podlewanie aż do zaschnięcia części nadziemnych. Zimą nie podlewamy.
Temperatura: Latem roślina dobrze znosi upały, zimą bulwy trzymamy w temp. 12-15°C.
Podłoże: Dobre jest uniwersalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7). Na dno sypiemy drenaż. Bulwy co roku sadzimy w świeżej ziemi.
Nawożenie: Przed posadzeniem bulw mieszamy ziemię z granulowanym nawozem długo działającym, przeznaczonym do roślin kwitnących.
Jeśli tego nie zrobimy, zasilamy roślinę 2-3 razy w sezonie odżywką płynną.
Zagrożenia: Gloriozy nie wolno nadmiernie podlewać, bo bulwy zgniją. Częściom zielonym zagrażają mszyce i wciornastki.
Glorioza w doniczce
Pnącze to można uprawiać w mieszkaniu, lecz w przydomowej oranżerii z pewnością bardziej się rozrośnie i obficiej zakwitnie - jak na zdjęciu obok. Gdy liście i pędy jesienią zaczną żółknąć, to znak, że roślina powoli przechodzi w stan spoczynku.
Wtedy zaprzestajemy nawożenia i stopniowo ograniczamy podlewanie. Kiedy pędy zaschną, wyjmujemy z podłoża bulwy i wkładamy do pudełka, przesypując np. trocinami lub torfem. Przez całą zimę przechowujemy je w pomieszczeniu, w temperaturze 10-12°C (np. w piwnicy). Jeśli glorioza rośnie w oranżerii, bulwy można pozostawić w suchym podłożu. W marcu przesadzamy je do świeżej ziemi i podlewamy.
Glorioza jest mieszkanką tropikalnych obszarów Azji (m.in. w Chinach i Indiach) oraz Afryki. W naturze wspina się po gałęziach innych roślin. Gloriozę wspaniałą i jej odmiany w wielu krajach uprawia się na kwiaty cięte.
Skomentuj:
Glorioza uprawa i pielęgnacja. Rośliny domowe - pnącza