Alokazja amazońska czyli afrykańska maska
Ta egzotyczna roślina, która charakteryzuje się niezwykle efektownym wyglądem. nasuwająca skojarzenia z Czarnym Lądem to alokazja amazońska. Może rosnąć również w mieszkaniu. Zdradzamy zasady uprawy i pielęgnacji.
Brzmi to zaskakująco, ale afrykańska maska, bo tak potocznie nazywana jest alokazja amazońska (Alocasia amazonica), powstała ze... słoniowych uszu. Jest bowiem mieszańcem różnych gatunków alokazji, które są określane tym mianem ze względu na kształt i wielkość liści. Roślina wyróżnia się strzałkowatymi blaszkami liściowymi z wyraźnym rysunkiem nerwów, które wyrastają na długich ogonkach z kłączowatej łodygi. Rośliny zwykle tylko nieco przekraczają pół metra wysokości. Alokazje to przepiękne rośliny z rodziny obrazkowatych, które przywędrowały do nas z odległych tropikalnych lasów. Wyróżnia się ponad 70 gatunków alokazji.
Na zdjęciu powyżej: Alokazje występują w tropikalnych lasach Azji, wysp Pacyfiku i Australii.Niektóre gatunki dorastają do 10 m.
Alokazja amazońska - odmiany
Największym powodzeniem cieszą się odmiany w bardzo ciemnych odcieniach zieleni, np.
- 'Sarian' - o ogromnych, zielonych liściach z wyraźnym jasnym unerwieniem
- 'Polly' - tworzy dekoracyjne, rozłożyste kępy, osiągające około 60 cm wysokości. Posiada długie, wyprostowane pędy, na których osadzone są okazałe, sztywne, strzałkowate liście, skierowane do dołu.
- 'Bambino'.
Są dosyć dobrze przystosowane do pokojowych warunków, jednak w domach nie kwitną. Po 3-4 latach warto je odmłodzić przez odrosty, bo gdy stracą dolne liście, nie będą już tak efektowne. Rzadziej w doniczkach uprawia się typowe "słoniowe uszy" wymagające dużo więcej wilgoci w powietrzu. Należą do nich np. Alocasia chaii i znacznie dorodniejsze mieszańce.
Na zdjęciu powyżej: Alocasia Chaii dorasta do 0,5 m. Ma odmiany o różnych odcieniach liści.
Alokazja amazońska - pielęgnacja
Wilgotność powietrza: Liście potrzebują 60% wilgoci w powietrzu. Przy niższej wilgotności zasychają im końce. Alokazję trzeba więc często zamgławiać miękką wodą. Wystarczy, że zaopatrzycie się w nawilżacz powietrza i ustawicie go w pobliżu alokazji.
Nawożenie: Roślinę dokarmiamy od marca do września, np. nawozem organiczno-mineralnym na bazie biohumusu.
Rozmnażanie, odmładzanie: Wiosną oddzielamy odrosty. Sadzimy je w ziemi do kwiatów zmieszanej z włóknistym torfem i perlitem. Pamiętajmy o drenażu.
Przesadzanie: Z uwagi na dużą masę zielonych liści roślina wymaga corocznego przesadzania na wiosnę. Przesadzajcie alokazję do większej doniczki w zależności od jej rozrostu. Starszym roślinom należy wymieniać górną warstwę podłoża w doniczce.
Kosmetyka: Z liści ścieramy kurz.
Na zdjęciu powyżej: Typowy liść alokazji amaziońskiej
Alokazja amazońska - uprawa alokazji
Ziemia: Alokazje potrzebują żyznej, o lekko kwaśnym odczynie pH , ale bardzo dobrze przepuszczalnej, ponieważ z jednej strony wymagają stale wilgotnego podłoża, ale z drugiej są niezwykle wrażliwe na przelanie. Przyrządzając odpowiednią mieszankę, należy pamiętać, by zawierała kwaśny torf i włókno kokosowe, a także chipsy kokosowe i perlit dla zapewnienia odpowiedniego drenażu.
Światło: Alokazja amazońska najlepiej rośnie w miejscu, gdzie dociera umiarkowana ilość rozproszonego światła. Jeśli jednak jest dla niej za ciemno, staje się wiotka, a stalowe liście zielenieją.
Temperatura: Przez cały rok alokazji odpowiada temperatura pokojowa (18-22°C). Stojąc 2-3 tygodnie w chłodzie (poniżej 15°C), zaczyna chorować.
Podlewanie: Ziemia powinna być stale średnio wilgotna. Zimą pozwólmy, by nieco przesychała na powierzchni.
Alokazja amazońska - cena
Alokazja lubi ciepłe stanowiska o wysokiej wilgotności powietrza. Należy ją często zraszać miękką wodą. W zimie temperatura nie powinna spaść poniżej 18 °C. Korzenie alokazji rozrastają się na boki, dlatego należy ją przesadzać do szerokiej donicy. Sadzonka o wysokości 30 cm, odmiana 'Polly' kosztuje ok. 25- 35 zł.
Alokazja amazońska - choroby
- blednące liście - miejsce słabo doświetlone
- czerniejące liście - zbyt niska temperatura
- suche plany na liściach - zbyt sucho
- plamy na liściach - zbyt duża wilgoć w glebie
Alokazja amazońska - żółkną liście
Jeśli jest zbyt sucho w pomieszczeniu to może pojawić się przędziorek w wyniku czego liście zaczną żółknąć. Warto wówczas przetrzeć dokładnie liście roztworem mydła i wody.
- Więcej o:
Egzotyczne doniczkowe
Wyjątkowy storczyk - Katleja
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie
Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik