Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Alokazja amazońska czyli afrykańska maska

dr Magdalena Narkiewicz

Ta egzotyczna roślina, która charakteryzuje się niezwykle efektownym wyglądem. nasuwająca skojarzenia z Czarnym Lądem to alokazja amazońska. Może rosnąć również w mieszkaniu. Zdradzamy zasady uprawy i pielęgnacji.

Alokazja amazońska
Alokazja amazońska
Fot. Shutterstock/mokjc

Alokazja amazońska - uprawa alokazji

Ziemia: Alokazje potrzebują żyznej, o lekko kwaśnym odczynie pH , ale bardzo dobrze przepuszczalnej, ponieważ z jednej strony wymagają stale wilgotnego podłoża, ale z drugiej są niezwykle wrażliwe na przelanie. Przyrządzając odpowiednią mieszankę, należy pamiętać, by zawierała kwaśny torf i włókno kokosowe, a także chipsy kokosowe i perlit dla zapewnienia odpowiedniego drenażu.

Światło: Alokazja amazońska najlepiej rośnie w miejscu, gdzie dociera umiarkowana ilość rozproszonego światła. Jeśli jednak jest dla niej za ciemno, staje się wiotka, a stalowe liście zielenieją.

Temperatura: Przez cały rok alokazji odpowiada temperatura pokojowa (18-22°C). Stojąc 2-3 tygodnie w chłodzie (poniżej 15°C), zaczyna chorować.

Podlewanie: Ziemia powinna być stale średnio wilgotna. Zimą pozwólmy, by nieco przesychała na powierzchni.

Alokazja amazońska - cena

Alokazja lubi ciepłe stanowiska o wysokiej wilgotności powietrza. Należy ją często zraszać miękką wodą. W zimie temperatura nie powinna spaść poniżej 18 °C. Korzenie alokazji rozrastają się na boki, dlatego należy ją przesadzać do szerokiej donicy. Sadzonka o wysokości 30 cm, odmiana 'Polly' kosztuje ok. 25- 35 zł. 

Alokazja amazońska - choroby 

  • blednące liście - miejsce słabo doświetlone
  • czerniejące liście - zbyt niska temperatura
  • suche plany na liściach  - zbyt sucho 
  • plamy na liściach - zbyt duża wilgoć w glebie

Alokazja amazońska - żółkną liście

Jeśli jest zbyt sucho w pomieszczeniu to może pojawić się przędziorek w wyniku czego liście zaczną żółknąć. Warto wówczas przetrzeć dokładnie liście roztworem mydła i wody. 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Alokazja amazońska czyli afrykańska maska