Narzędzia do odśnieżania i pielęgnacji roślin zimą
Odśnieżanie, cięcie, ochrona roślin przed mrozem... Ogród zimą też wymaga pielęgnacji - odpowiednim sprzętem.
Siarczysty mróz odstręcza od prac ogrodowych. Ale w lutym zdarzają się też nieco cieplejsze dni. Wtedy warto ruszyć do ogrodu z szuflą, odśnieżarką, sekatorem... Gdy temperatura oscyluje wokół zera, widuje się już ogrodników prześwietlających wybujałe krzewy.
Jednak w śnieżne zimy czynnością numer jeden jest walka ze śniegiem. Nie zwlekajmy z usuwaniem zasp – lekki puch łatwo zamienia się w twardą skorupę, z którą nie poradzi sobie żadna dmuchawa. Wtedy trzeba usuwać śnieg i lód szuflą zakończoną metalową listwą.
Zanim przystąpimy do pracy, sprawdźmy, czy na posesji nie ma wystających płyt chodnikowych lub kamieni, na których łatwo uszkodzić sprzęt. A śnieg składujmy tam, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać. Nie powinien to być taras ani schody – nasiąknięty wodą metr sześcienny śniegu waży prawie tonę! W rezultacie nawierzchnia może ulec uszkodzeniu. Trzeba też stale kontrolować okrycia roślin. I oczywiście samemu ubrać się ciepło – wtedy mróz będzie się mniej dawał we znaki.
Solniczki i odśnieżarki
Walkę z lodem ułatwi nam pozornie mało istotny drobiazg: solarka ręczna do posypywania solą placyków i ścieżek. To jednak ostateczność, gdyż sól bardzo szkodzi roślinom. Lepiej więc zastąpić ją piaskiem. W usuwaniu świeżych zasp pomoże nam lekka i mobilna dmuchawa akumulatorowa, a zlodowaciałego śniegu pozbędziemy się dzięki solidnej szufli. Gdy mocniej sypnie śniegiem, przyda się odśnieżarka elektryczna (w mniejszych ogrodach) lub spalinowa (w większych). Ta druga, z własnym napędem kołowym lub gąsienicowym, odśnieży nie tylko ścieżki, ale też drogi dojazdowe do domu czy garażu.
Zimowe cięcie
Do cienkich pędów wystarczą jednoręczne sekatorki, najlepiej z obracaną rękojeścią zwiększającą siłę nacisku na ostrza lub z mechanizmem zapadkowym, poprawiającym skuteczność cięcia. Dwuręczne nożyce do gałęzi uporają się z grubszymi pędami, a podkrzesywarki łańcuchowe na wysięgnikach sięgną do wyższych partii koron. W dużych ogrodach sprawdzą się wielofunkcyjne zestawy narzędzi zasilane wspólnym silnikiem – wydajnym, cichym, emitującym niewiele spalin.
Komfort pracy
Najważniejsze, by ogrodowe rośliny bez szwanku przetrwały zimę. W tym celu związujemy krzewy (zwłaszcza te o kolumnowym pokroju) specjalnymi taśmami – wówczas nie odkształcą się, ani nie połamią pod czapami śniegu. Czuwajmy nad stanem okryć roślin (im większe mrozy, tym cieplejsze okrycia). Ogrodnik buszujący w ośnieżonym ogrodzie powinien też pamiętać o... sobie. Ciepłe, nieprzemakalne buty i rękawice poprawią komfort pracy. Przydadzą się też grzałki do suszenia butów oraz chemiczne ogrzewacze do rąk.
Skomentuj:
Narzędzia do odśnieżania i pielęgnacji roślin zimą