Program beczka plus czyli jak oszczędzać deszczówkę. Złap deszcz
Miasto Wrocław przygotowało pilotażowy program dotacyjny - Złap Deszcz. Od 2 sierpnia można składać wnioski. Zobaczcie na czym polega program.
Dlaczego warto zbierać deszczówkę
Miasto Wrocław przekonuje, że woda opadowa to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne.
Deszczówka: jak złapać deszcz i co z nim zrobić
Zbieranie wody łagodzi skutki suszy
Wrocławski magistrat dowodzi, że zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny pitnej nawet o 50%. Warto też pamiętać, że zagospodarowanie wód opadowych jest podstawowym mechanizmem adaptacji do zmian klimatu. Wszystkie metody, które zatrzymują opad w miejscu jego wystąpienia, zmniejszają ryzyko podtopień i łagodzą skutki suszy.
– Zmieniający się klimat, sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długotrwałe susze. W mocno rozbudowanych miastach generuje to problemy nadmiernego nagrzewania oraz braku wody dla roślin, coraz mniej wody też wsiąka w ziemię. Dlatego proponujemy mieszkańcom program, który z jednej strony jest rozwinięciem idei zero waste, którą promujemy w naszym mieście, ale również wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu - Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.
Gromadzenie deszczówki w ogrodzie
Prowadząc ogród zrównoważony powinniśmy zatrzymywać wodę opadową. Sposobów na to jest wiele. Najprostszym jest gromadzenie jej w zbiorniku i wykorzystanie do podlewania przydomowego ogródka. Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m kw. można zebrać ok. 180 litrów wody. Dużo prawda?
Jak wykorzystywać deszczówkę w ogrodzie?
Program ZŁAP DESZCZ
Dlatego miasto Wrocław przygotowało dla mieszkańców Wrocławia pilotażowy program dotacyjny – ZŁAP DESZCZ. Mamy nadzieję, że inne miasta pójdą w jego ślady.
Dzięki temu będzie można: założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową postawić naziemny wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.
– Mamy nadzieję, że pilotażowy program dotacyjny „Złap deszcz”, pomoże mieszkańcom Wrocławia efektywniej gospodarować wodą opadową na własnej posesji. Liczymy, że więcej gospodarstw zacznie wykorzystywać wodę opadową do celów gospodarczych, np. do podlewania własnych ogrodów, jednocześnie ograniczając zużycie wody do picia–Małgorzata Brykarz,dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie zbiorników na deszczówkę
Po złożeniu wniosku będzie można ubiegać się o sfinansowanie 80% (udokumentowanych i zweryfikowanych przez gminę) wydatków związanych z realizacją zadania, maksymalnie 5 tys. zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, posiadające tytuł prawny do terenu objętego zadaniem. Wnioski będzie można składać od jutra, tj. 2 sierpnia 2019 w sekretariacie Biura Wody i Energii - ul. Świdnicka 53, I piętro, pok. 106.
Więcej informacji na stronie programu
Skomentuj:
Program beczka plus czyli jak oszczędzać deszczówkę. Złap deszcz