Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty. Aranżacje małej kuchni
Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

Mała kuchnia? Pozbądź się ściany!
Coraz więcej osób w takiej sytuacji decyduje się na jedno z prostszych rozwiązań – wyburzenie ściany. Zarówno wyburzenie całej ściany jak i jej części pozwoli zwiększyć powierzchnię kuchni dzięki połączeniu jej z sąsiednim pokojem. Decydując się na takie rozwiązanie należy liczyć się z faktem, że zyskają Państwo otwartą, funkcjonalną przestrzeń, która będzie pełnić zarówno funkcję kuchni jak i salonu. Konieczne będzie oczywiście odpowiednie urządzenie wnętrza, które pozwoli komfortowo korzystać z obydwu części. Jest to rozwiązanie odważne, jednak, jeśli tylko mają Państwo taką możliwość – zachęcamy. Doskonale zdajecie sobie Państwo sprawę z faktu, że im większa przestrzeń w kuchni tym lepsze, bardziej komfortowe warunki do gotowania.

Wąska kuchnia w bloku
Wiele osób może nie chcieć łączyć kuchni z pokojem, dlatego dla nich też mamy kilka porad. W zależności od metrażu kuchni, głównie jej szerokości, można postawić na kuchnię w jednej linii, dwóch rzędach bądź na kształt litery L lub U.
Kuchnie, których szerokość nie przekracza 180 cm będą funkcjonalne, gdy meble ustawimy w jednej linii bądź na kształt litery L. Konieczne jednak będzie odpowiednie zagospodarowanie zakrętu – można w nim zawsze umieścić zlewozmywak. Kolejnym problemem może być okno – najczęściej pod nim znajduje się grzejnik a to tam zakręcać będą zapewne meble. Warto zadbać o odpowiednie dopasowanie mebli, ewentualnie stolika, tak by ciepłe powietrze bez problemu docierało do pomieszczenia.

Zabudowa meblowa w wąskiej kuchni
Trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku kuchni o szerokości 240 cm i więcej. W takim rozwiązaniu można postawić na zagospodarowanie obydwu ścian i ustawienie mebli w dwie linie, a nawet na kształt litery U. W takim rozwiązaniu zdecydowanie zyskają Państwo niezbędną ilość mebli do przechowywania jak i większą ilość blatu roboczego. To również sposób na zyskanie odpowiedniej ilości miejsca na wszelkiego rodzaju sprzęty i urządzenia.
Wąskiej kuchni w bloku nie należy zabudowywać całkowicie – zarówno wzdłuż, jak i z góry na dół. Zbyt duża ilość mebli optycznie zmniejszy jej wymiary, ale też sprawi, że będzie ciasna i przytłaczająca.

Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty - sprytne aranżacje
Wąskie i długie kuchnie w bloku wymagają zastosowania również odpowiednich tricków. W takich wnętrzach zdecydowanie należy unikać ciemnych i wyrazistych barw, które pomniejszają każde pomieszczenie. Warto natomiast postawić na biele, beże i delikatne szarości. Bardzo ważną rolę w małej kuchni odgrywa również oświetlenie. Najczęściej, jedno, niewielkich rozmiarów okno nie jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość światła. Konieczne jest zadbanie o dodatkowe oświetlenie – punktowe, nad blatem kuchennych, kuchnią a nawet w szafkach czy na ścianie. Nie mniej istotne są meble. W takich wnętrzach warto postawić na klasyczne, proste systemy meblowe, w jasnych barwach. Idealnie sprawdzą się także szafki witrynowe jak i szafki otwarte.

Zobacz także:
Aneks kuchenny: wady i zalety
Oświetlenie kuchni krok po kroku
Małe AGD do kuchni
- Modne szafki kuchenne. Jakie meble kuchenne warto wybrać?
- Piękna kuchnia na lata
- Mała kuchnia z oknem na środku - pomysły na aranżację
- Kuchenna ergonomia
- Kuchnia dostosowana do potrzeb
- Szafki narożne kuchenne - jak je zorganizować?
- Biała kuchnia: ponadczasowy trend
- Funkcjonalna kuchnia: 10 kroków do aranżacji idealnej

- Więcej o: