Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wąska kuchnia - jak ją urządzić?

Redakcja Pressland

W blokach i starych kamieniach kuchnia to najczęściej wąskie, ale długie wnętrze. W domach jednorodzinnych takie sytuacje miejsca nie mają - najczęściej projektanci stawiają na kuchnię połączoną z salonem bądź dużą, przestrzenną kuchnię, w której znajdzie się miejsce nawet na jadalnię. Wąska kuchnia niestety jest niezwykle niewygodna, ale też trudna do zaaranżowania. W wąskich kuchniach nie tylko trudniej gotować, ale też ciężko wygospodarować odrobinę miejsca, które pozwoli spożyć śniadanie. Dziś jednak chcielibyśmy podpowiedzieć Państwu kilka rozwiązań, które sprawią, że kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna a gotowanie w niej komfortowe.

Pozbądź się ściany

Coraz więcej osób w takiej sytuacji decyduje się na jedno z prostszych rozwiązań – wyburzenie ściany. Zarówno wyburzenie całej ściany jak i jej części pozwoli zwiększyć powierzchnię kuchni dzięki połączeniu jej z sąsiednim pokojem. Decydując się na takie rozwiązanie należy liczyć się z faktem, że zyskają Państwo otwartą, funkcjonalną przestrzeń, która będzie pełnić zarówno funkcję kuchni jak i salonu. Konieczne będzie oczywiście odpowiednie urządzenie wnętrza, które pozwoli komfortowo korzystać z obydwu części. Jest to rozwiązanie odważne, jednak, jeśli tylko mają Państwo taką możliwość – zachęcamy. Doskonale zdajecie sobie Państwo sprawę z faktu, że im większa przestrzeń w kuchni tym lepsze, bardziej komfortowe warunki do gotowania.

Wąska kuchnia - jak ją urządzić?
Wąska kuchnia - jak ją urządzić?
shutterstock

Zostaw wszystko tak jak jest

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wiele osób może nie chcieć łączyć kuchni z pokojem, dlatego dla nich też mamy kilka porad. W zależności od metrażu kuchni, głównie jej szerokości, można postawić na kuchnię w jednej linii, dwóch rzędach bądź na kształt litery L lub U.

Kuchnie, których szerokość nie przekracza 180 cm będą funkcjonalne, gdy meble ustawimy w jednej linii bądź na kształt litery L. Konieczne jednak będzie odpowiednie zagospodarowanie zakrętu – można w nim zawsze umieścić zlewozmywak. Kolejnym problemem może być okno – najczęściej pod nim znajduje się grzejnik a to tam zakręcać będą zapewne meble. Warto zadbać o odpowiednie dopasowanie mebli, ewentualnie stolika, tak by ciepłe powietrze bez problemu docierało do pomieszczenia.

Wąska kuchnia - jak ją urządzić?
Wąska kuchnia - jak ją urządzić?
shutterstock

Trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku kuchni o szerokości 240 cm i więcej. W takim rozwiązaniu można postawić na zagospodarowanie obydwu ścian i ustawienie mebli w dwie linie a nawet na kształt litery U. W takim rozwiązaniu zdecydowanie zyskają Państwo niezbędną ilość mebli do przechowywania jak i większą ilość blatu roboczego. To również sposób na zyskanie odpowiedniej ilości miejsca na wszelkiego rodzaju sprzęty i urządzenia.

Wąska kuchnia - jak ją urządzić?
Wąska kuchnia - jak ją urządzić?
shutterstock

Bez względu na rodzaj kuchni, jaki będą Państwo urządzać należy pamiętać, że wąskie kuchnie nie należy zabudowywać całkowicie – zarówno wzdłuż jak i z góry na dół. Zbyt duża ilość mebli optycznie zmniejszy jej wymiary, ale też sprawi, że będzie ciasna i przytłaczająca.

Wystarczy kilka tych trików

Wąskie i długie kuchnie wymagają zastosowania również odpowiednich tricków. W takich wnętrzach zdecydowanie należy unikać ciemnych i wyrazistych barw, które pomniejszają każde pomieszczenie. Warto natomiast postawić na biele, beże i delikatne szarości. Bardzo ważną rolę w małej kuchni odgrywa również oświetlenie. Najczęściej, jedno, niewielkich rozmiarów okno nie jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość światła. Konieczne jest zadbanie o dodatkowe oświetlenie – punktowe, nad blatem kuchennych, kuchnią a nawet w szafkach czy na ścianie. Nie mniej istotne są meble. W takich wnętrzach warto postawić na klasyczne, proste systemy meblowe, w jasnych barwach. Idealnie sprawdzą się także szafki witrynowe jak i szafki otwarte.

Skomentuj:

Wąska kuchnia - jak ją urządzić?