Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia dostosowana do potrzeb

Opracowanie: Magdalena Graczyk

Dostosowana do domowników przestrzeń kuchenna to klucz do przyjemności, jaką możemy czerpać nie tylko z jedzenia pysznych posiłków, lecz także ich przygotowania.

Kuchnia dla Ciebie
Kuchnia dla Ciebie
Franke

Na każdym etapie dorosłego życia potrzebujemy innej przestrzeni kuchennej. Pierwsze mieszkanie to zazwyczaj niewielka kawalerka z równie małą kuchnią, w której rzadko gotujemy. Z czasem, gdy znajdujemy partnera, z kuchni korzystają dwie osoby, które potrzebują nie tylko więcej miejsca, ale również więcej sprzętów i naczyń. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy na świat przychodzą dzieci. Wraz z rozwojem rodziny zmieniają się nasze potrzeby, a to powoduje zmiany we wnętrzach. Na każdym etapie powinniśmy do urządzania kuchni podejść inaczej. Czasem mamy tę możliwość, by zmienić mieszkanie na większe, a niekiedy musimy zmienić wyposażenie, mając do dyspozycji tę samą przestrzeń. Niezależnie od tego, w której z tych sytuacji obecnie się znajdujemy, aranżując kuchnię przede wszystkim weźmy pod uwagę potrzeby domowników.

Kawalerskie gotowanie

Gdy mieszkamy sami, nawet niewielki aneks kuchenny możemy urządzić tak, by wygodnie przygotować posiłki. Oczywiście ograniczona przestrzeń narzuca pewne rygory i wymaga kompromisów. Zwyczajowo w kuchni znajduje się kilka sprzętów, uważanych za niezbędne – zlewozmywak, płyta grzejna, lodówka i piekarnik. Są też takie, z których możemy zrezygnować, np. z dużego ekspresu do kawy. I tutaj może pojawić się sprzeciw tych osób, które bez dobrej kawy nie wyobrażają sobie początku dnia. Dlatego zanim zaczniesz wyposażać kuchnię, zastanów się, z czego nie chciałbyś rezygnować. Być może należysz do tych osób, które praktycznie nie korzystają z piekarnika, ale uwielbiają dobrą kawę? Pewne wyposażenie jest jednak niezbędne. Z pewnością w kuchni musi znaleźć się zlewozmywak – do małej przestrzeni wybierz model jednokomorowy. Obok niego zaplanuj blat, najlepiej, gdy będzie miał min. 90 cm szerokości. Konieczna jest też lodówka. Jeśli nie ma miejsca na wysoką, kup niski model montowany pod blatem.

Para w kuchni

Nawet najlepiej zgrane dwie osoby mogą mieć zupełnie inne potrzeby kulinarne, dlatego przestrzeń kuchenną warto dostosować do każdej z nich. Przede wszystkim przyda się więcej miejsca na przechowywanie naczyń i jedzenia. Jeśli jest to możliwe, warto zamontować wysoką zabudowę. Nawet wąski słupek wyposażony w regały cargo pomieści wiele produktów. Jednak wygospodarowanie miejsca na nią nie powinno odbyć się kosztem pomniejszenia blatu roboczego, ponieważ może się zdarzyć, że jednocześnie dwie osoby będą przy nim pracowały. W sytuacji gdy brakuje przestrzeni, warto się zastanowić, czy nie otworzyć kuchni na salon lub powiększyć ją kosztem przestrzeni dziennej. Można np. na granicy obu pomieszczeń ustawić wąską wyspę kuchenną, która podczas przygotowania posiłków posłuży jako blat roboczy, a potem jako kącik jadalniany lub miejsce spotkań towarzyskich.

Rodzinne gotowanie

Ogromną zmianę w przestrzeni kuchennej powoduje pojawienie się w rodzinie dzieci. Najczęściej jest to czas, gdy zmieniamy mieszkanie, więc mamy do dyspozycji więcej przestrzeni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że również potrzeby się zwiększyły. Z pewnością przyda się nowy sprzęt AGD – duża lodówka, płyta grzejna na co najmniej cztery palniki oraz piekarnik o większej pojemności. Powiększyć też należy miejsce do przechowywania, przyda się więc wysoka zabudowa lub górne szafki aż do sufitu. Dobrze, gdy w kuchni znajdzie się miejsce na stół, przy którym dzieci odrobią lekcje, gdy rodzice gotują oraz usiądzie cała rodzina, gdy przyjdzie czas na posiłek.

Kuchnia dostosowana do potrzeb

Urządzanie kuchni to z pewnością jedno z najtrudniejszych zadań podczas remontu i aranżacji wnętrz. Musimy zwrócić uwagę nie tylko na stronę wizualną, ale także na praktyczne rozwiązania dopasowane do naszych obecnych i przyszłych potrzeb.

Raz zaaranżowana przestrzeń kuchenna służy długi czas – średnio 15-20 lat. Powinna więc być dobrze zaplanowana, ponieważ pomimo tego, że nasze potrzeby zmieniają się z biegiem lat pewne kwestie pozostają uniwersalne.

  • Miejsce do pracy – niezależnie od tego czy jesteśmy singlami, żyjemy w związku lub mamy rodzinę niezbędna jest przestrzeń robocza. Najlepiej zaaranżować ją pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzejną. Musimy na nią zarezerwować sporo miejsca – optymalna wielkość to przestrzeń 90-130 cm. Jeśli wielkość naszej kuchni na to pozwala, pomyślmy również o dodatkowym miejscu do pracy. Dwa blaty, przy których można działać z kimś jeszcze, to na pewno dobry pomysł.
  • Miejsce do przechowywania – w kuchni musimy zmieścić naprawdę sporo rzeczy. Są to głównie naczynia, produkty spożywcze oraz garnki. Oczywiście ich ilość będzie się zmieniać z biegiem lat, ale nasza kuchnia zazwyczaj się nie powiększy. Już na etapie planowania powinniśmy pomyśleć o maksymalnym wykorzystaniu miejsca np. poprzez zabudowę szafkami górnymi pod sam sufit albo wykorzystaniu wyższych korpusów pozwalających na stworzenie większej ilości szuflad.
  • Miejsce do życia – kuchnia najczęściej stanowi centrum życia towarzyskiego i rodzinnego. Planując ją, weźmy pod uwagę to, że nasze przyzwyczajenia i zwyczaje mogą ulegać zmianie. To że dziś gotujemy tylko w weekendy, nie oznacza, że za parę lat nie będziemy w niej spędzać znaczenie więcej czasu. Jeśli mamy możliwość, zbudujmy wyspę. Przy niej możemy nie tylko przygotowywać posiłki, ale też spędzać czas w gronie przyjaciół lub odrabiać lekcje z dziećmi czy robić z nimi ciasteczka.

Kuchnia to inwestycja na lata. Niezależnie od naszej sytuacji życiowej powinna być piękna i praktyczna oraz dostosowana do obecnych i przyszłych potrzeb.

Romana Kluge, Ekspert firmy Blum Polska
    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia dostosowana do potrzeb