Biała kuchnia: ponadczasowy trend
Biała kuchnia kusi subtelną elegancją i obietnicą wizualnego powiększenia przestrzeni. Kolor ten jest na tyle neutralny, że stanowi doskonałą bazę aranżacyjną dla różnego rodzaju kompozycji dekoracyjnych. Wiele osób obawia się jednak, że biała kuchnia będzie przypominała zimne laboratorium - wbrew pozorom nie musi tak być. Jak stworzyć ciekawy wystrój wnętrza kuchennego w bieli?
Biała kuchnia - zalety białych wnętrz
Biały kolor jest ponadczasowy - sprawdza się świetnie w aranżacjach utrzymanych w różnych stylach, można go też z powodzeniem stosować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Będzie odpowiednim wyborem we wnętrzach, w których sporadycznie wprowadzamy zmiany - lub po prostu zależy nam na takim wystroju, który będzie maksymalnie neutralny. Meble kuchenne, ze względu na wysoki koszt zakupu, są jednym z tych elementów w każdym domu czy mieszkaniu, który zostaje z nami na długie lata. Warto zatem zaprojektować je w taki sposób, aby jak najdłużej cieszyły nie tylko funkcjonalnością, ale wyglądem.
Biała kuchnia będzie strzałem w dziesiątkę szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem o niewielkich rozmiarach - oraz pozbawionym okna. Biel sprawdzi się też w przypadku aneksu umieszczonego w strefie dziennej z dala od okna. Kolor ten nigdy nie wyjdzie z mody, a jego neutralność pozwala na łączenie go z różnobarwnymi dodatkami. Biała kuchnia to aranżacja łatwa do "odświeżenia" - wystarczy wymienić ściereczki, pojemniki na kawę, herbatę czy zioła, ponadto również deski do krojenia, zasłony (żaluzje, rolety) oraz gałki meblowe. Jeszcze większą zmianę uzyskamy, jeśli z czasem wymienimy blat roboczy - na drewniany lub betonowy. Biała kuchnia, w zależności od zastosowanych detali, może być utrzymana w stylu minimalistycznym, rustykalnym, skandynawskim, klasycznym, industrialnym, vintage, a nawet glamour. Biel sprawia, że wnętrze wygląda świeżo i czysto, co w pomieszczeniu roboczym ma szczególne znaczenie.
Zobacz także:
Kuchnia biała z drewnem
Decydując się na białą kuchnię, mamy do wyboru wiele odcieni tego koloru - od ciepłych, poprzez neutralne, aż do zimnych - które, wbrew pozorom, również znajdują zwolenników. Jeśli jednak chcemy sprawić, że aranżacja będzie bardziej przytulna, najlepszym dodatkiem do bieli będzie drewno (również w ciepłym odcieniu). Biała kuchnia z drewnem to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością - szczególnie połączenie białych szafek z drewnianym blatem roboczym. Inna, nie mniej ciekawa, opcja to kamienny blat, drewniane szafki dolne i białe wiszące. Pamiętajmy, że biel czyni meble optycznie lżejszymi, a ciemniejsze kolory dają odwrotny efekt. Jeśli nasza biała kuchnia jest mocno eksploatowana, a nie lubimy często sprzątać, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie drewna w miejscach, których najczęściej dotykamy - chodzi głównie o fronty otwierane na click (pozbawione tradycyjnych uchwytów). Wtedy białe mogą być korpusy szafek oraz ewentualne dodatkowe półki i ściana nad blatem roboczym - w ten sposób zachowamy równowagę kolorystyczną. Na drewnianej powierzchni odciski palców oraz wszelkie inne zabrudzenia będą o wiele mniej widoczne.
Zobacz także:
Biała kuchnia nowoczesna: rozwiązania
Biała kuchnia będzie się prezentowała wyjątkowo, jeśli połączymy ją z dekorami. Ciekawe propozycje znajdziemy w kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer. Cała seria została podzielona na 10 "nastrojów", a w każdym z nich znajdują się gotowe zestawienia dekorów - tzw. sety. Wybór dekorów z gotowego setu daje gwarancję, że biel w zestawieniu z zaproponowanym drewnem będzie pasować idealnie – nie tylko pod względem tonacji, ale również stylu.
W kolekcji Mood Stories znajdziemy wiele różnych połączeń:
- Set 02 z nastroju Soft – dekor Biel Alpejska (U11400) i Buk Fiord Jasny (R24029). Ten pierwszy ma chłodną tonację i dedykowaną matową strukturę – delikatną i przyjemną w dotyku. Jego towarzysz to klasyczne, bukowe drewno o łagodnym rysunku z delikatnie zaznaczonymi sękami. Razem tworzą wysmakowaną kompozycję.
- Podobnie, jak duet Biel Szlachetna (U11209) oraz Dąb Lorenzo (R20256) pochodzące z setu 03 z nastroju Soft. W tym zestawieniu jednak biel ma tonację ciepłą, a dedykowana struktura pergaminowa Top Velvet nadaje jej efektu delikatnego arkusza papieru.
- Wyjątkowo ciekawym, ale również jednym z najpopularniejszych z kolekcji Mood Stories zestawień, jest set 03 z nastroju Glamour. Znajdujący się tu dekor Biały Opal (W10003) ma szlachetny i neutralny odcień, dzięki czemu wspaniale komponuje się z eleganckimi i wyrazistymi dekorami drewna orzechowego oraz zjawiskowym dekorem Marmur Black Royal (S63052) o czarnej barwie i subtelnym żyłowaniu. To połączenie bardzo szykowne, doskonałe do aranżacji wnętrz z klasyczną nutą.
Biała kuchnia nowoczesna to również opcja w chłodnej tonacji. Jeśli nie boimy się wyrazistych połączeń, a kuchni chcemy nadać wyrafinowany charakter, możemy połączyć biel z czernią lub innym ciemnym, wyrazistym kolorem.
- Dobrym przykładem jest znajdujący się w nastroju Color Burst set 09. Tutaj dekor Interior White (U10100) oraz chłodny granat zmieszany z zielenią - Granat Skagerrak (U18006) tworzą niezawodny duet.
- Ciekawym zabiegiem jest również zestawienie bieli z szarością, co pozwoli stworzyć jasną, subtelną i nowoczesną aranżację – do chłodnej Bieli Satynowej (W10227) z kolekcji Mood Stories doskonale pasuje dekor Szary Jasny (U12188). Oba dekory znajdują się w secie 02 w nastroju Glamour.
Meble do kuchni: Color & Wood z kolekcji Mood Stories od Pfleiderer >>
Aranżacja kuchni: dla singla, rodziny i nie tylko >>
Kuchnia na wymiar - porady i inspiracje. Jaka powinna być kuchnia na wymiar? >>
Biała kuchnia: utrzymanie czystości
Kiedy planujemy meble w białym kolorze, najlepiej zdecydować się na łatwo zmywalne powierzchnie, które bez problemu utrzymamy w czystości. Biała kuchnia to nie tylko zabudowa meblowa, ale również tekstylia - wybierajmy więc tkaniny, które są odporne na trwałe zabrudzenia. O czym jeszcze warto pamiętać, aby zachować maksymalną czystość w kuchni? Marka Pfleiderer posiada w swojej ofercie materiały do budowy mebli, które zostały wykończone powłoką antybakteryjną (świadczy o tym oznaczenie Feel Safe). Biała kuchnia bazująca na tych komponentach będzie wolna od bakterii i zarazków. Ponadto, blaty robocze, ścianki przyblatowe i HPL Pfleiderer z właściwościami antybakteryjnymi, są całkowicie bezpieczne w kontakcie z żywnością. Tę samą właściwość posiada również płyta laminowana, używana do produkcji kuchennych mebli.
Zobacz także:
- Więcej o:
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie
Blaty robocze EGGER Signature Selection: estetyka i funkcjonalność w kuchni
Ekologiczne przechowywanie żywności: jak dbać o środowisko i zdrowie?
Trendy kuchenne 2024/2025