Piękna kuchnia na lata
O estetyce tego wnętrza decydują w dużej mierze meble, które zajmują tu najwięcej miejsca. Dlatego od ich wyboru zależy to, czy przez kolejne lata będziemy dobrze się czuli, przygotowując posiłki.
Badania potwierdzają, że remontujemy kuchnię średnio co kilkanaście lat, co oznacza, że zakupione przy tej okazji meble będą długo nam towarzyszyć podczas przygotowywania posiłków. Warto się więc zastanowić nad ich wyborem. Na co zwrócić uwagę?
Ponadczasowy design
W ładnym wnętrzu dobrze się czujemy, dlatego ważne jest, by urządzić je według własnego gustu. Jak w każdej wnętrzarskiej dziedzinie i tutaj często zmieniają się trendy oraz moda na pewne kolory, styl lub konkretne materiały. Jednak przy wyborze mebli kuchennych warto zdecydować się na takie wykończenie, którego design ma szansę oprzeć się zbyt szybko zmieniającym się trendom. Może to być neutralny kolor lub zawsze modny materiał (np. drewno). Oczywiście możemy też zdecydować się na mocną barwę, np. taką, którą od zawsze lubimy i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nam się nie znudzi. Również w doborze wzorów i dekorów warto zachować umiar i zdecydować się na takie, które nie spowodują, że meble się zbyt szybko zestarzeją.
Dbałość o detal
Wybór koloru i stylu frontów to ważna rzecz, jednak o wyglądzie całości decydują też detale, np. uchwyty. Ten mały element może zupełnie zmienić wygląd mebla, nadać mu wyraźny, np. rustykalny lub fabryczny charakter. Podobną zmianę możemy uzyskać, wybierając rodzaj szkła do witryny. Może ono być np. z nadrukiem, mleczne lub barwione. Urodę takiej witryny podkreśli wewnętrzne oświetlenie.
Trwałe materiały
Najczęściej decydujemy się na szafki kuchenne wykonane z płyt wiórowych, MDF lub drewna. Wszystkie te materiały są trwałe i odporne na warunki panujące w kuchni pod warunkiem, że wybierzemy tworzywo dobrej jakości. W przypadku drewna sprawa jest prosta – jego trwałość w dużej mierze zależy od gatunku. Najtrwalsze jest drewno drzew liściastych i egzotycznych. Nieco trudniej ocenić jakość płyt meblowych. Aby to sprawdzić, najlepiej udać się do sklepu stacjonarnego i dobrze obejrzeć wykonanie mebla. Warto też zapytać sprzedawcę o to, czyjej produkcji są płyty, z których wykonane są meble. Znając producenta, można sprawdzić w internecie opinię o jego produktach.
Fokus na blat
Kuchenny blat roboczy to fragment wyposażenia, które musi spełnić wiele oczekiwań. Przede wszystkim ma być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia. Jednocześnie powinien ładnie wyglądać, podkreślając urodę mebli kuchennych. Do wyboru mamy kilka rodzajów blatów – m.in. laminowane, drewniane, kamienne, kompozytowe lub ze spieków kwarcowych. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, ale dla naszego wyboru najważniejszą kwestią jest trwałość. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są blaty laminowane. Występują w różnych kolorach i ciekawym wzornictwie. Są trwałe, chociaż po kilkunastu latach często nie są już tak estetyczne jak przy zakupie. Drewniane blaty są funkcjonalne i trwałe pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy. Zarówno lakierowane, jak i olejowane wymagają renowacji co kilka lat. Blaty kamienne wykonuje się na zamówienie, to dość drogi materiał, jednak bardzo elegancki. Jest trwały i odporny na uderzenia mechaniczne, niektóre rodzaje kamienia mogą źle znosić wilgoć i wysoką temperaturę. Blaty z konglomeratu i spieków mają zalety naturalnego kamienia, ale są odporniejsze zarówno na wilgoć, jak i temperaturę.
Niewidoczne, ale ważne
Wybierając meble kuchenne, zazwyczaj skupiamy się na ich zewnętrznym wyglądzie, pozostawiając sprawę doboru okuć sprzedawcy lub wykonawcy. Jednak te z pozoru nieistotne elementy w dużej mierze decydują o funkcjonalności i trwałości mebla oraz wygody jego użytkowania. Niemal każdy z producentów w swojej ofercie ma dwie lub trzy kategorie zawiasów, od najprostszych po zaawansowane, wykonane z lepszej jakości materiałów. Oczywiście różnią się one ceną, ale nawet jeśli musimy się kierować budżetem, warto pamiętać, że okucia te powinny być sprawne przez wiele lat.
Drugą kategorią okuć są prowadnice. Tu oprócz jakości musimy też sprawdzić funkcjonalność i przeznaczenie poszczególnych modeli. Do mebli kuchennych przeznaczone są zazwyczaj mocniejsze i trwalsze, dzięki czemu możemy bardziej obciążyć szufladę. Należy też pamiętać, że chcąc mieć fronty bez uchwytów, należy wybrać przystosowane do tego modele prowadnic. W ofercie producentów są również prowadnice montowane na spodzie szuflady – poprawia to estetykę mebla oraz sprawia, że ma ona większy udźwig.
Oprócz wyżej opisanych okuć w sklepach znaleźć można szereg innych produktów ułatwiających pracę w kuchni, np. podnośniki frontów górnych. W sytuacji gdy stoimy przed wyborem, w co wyposażyć meble, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do studia kuchennego i rozmowa z ekspertem, który podpowie, które z nich będą dla nas najlepsze. Przy okazji warto obejrzeć ekspozycję – otworzyć kilka szafek i szuflad, przyjrzeć się jakości wykonania i ocenić wygodę korzystania z mebli.
Praktyczne porady dotyczące frontów i blatów
Decydujący wpływ na wybór frontów i blatów powinien mieć nasz styl życia. Jeśli dużo czasu spędzamy w kuchni, często gotujemy, mamy małe dzieci, kluczowy będzie tutaj aspekt praktyczny. Czyszczenie i utrzymywanie w dobrym stanie powierzchni kuchennych nie powinno być uciążliwe i czasochłonne. Dlatego w przypadku intensywnej eksploatacji lepiej nie wybierać wymagających materiałów. A do takich zaliczają się chociażby jednobarwne fronty lakierowane na wysoki połysk, na których widać każde muśnięcie, a także fronty fornirowane i drewniane, wymagające specjalnej pielęgnacji. Bezpiecznym wyborem będą matowe, ciemniejsze powierzchnie z ciekawym dekorem. Bardzo wygodnym i modnym w ostatnich latach rozwiązaniem są bezdotykowe systemy otwierania szafek. Brak uchwytów ułatwia czyszczenie mebli. Należy jednak pamiętać, że przy takim systemie otwieramy szafkę, chwytając bezpośrednio za front, co może skutkować większymi zabrudzeniami.
W kwestii blatów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odporność materiału na wysoką temperaturę, zalanie płynami oraz uszkodzenia związane z normalnym użytkowaniem. Spełnienie tych wymogów gwarantuje nam na przykład granit. Należy podkreślić, że blat jest takim elementem kuchni, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Tego rodzaju powierzchnie robocze są szczególnie narażone na zarysowania i inne uszkodzenia. Również pod względem estetycznym blat jest bardzo istotnym elementem aranżacji kuchni. Jego deseń może wpłynąć na charakter przestrzeni, a nawet być czynnikiem decydującym o całościowym odbiorze wizualnym wnętrza.
Na co zwrócić uwagę, kupując meble kuchenne?
Idealna kuchnia to nie lada wyzwanie. Przy jej wyborze musimy podjąć bardzo dużo ważnych decyzji, których skutki będziemy odczuwali przez najbliższe 15 lat. Dlatego warto przemyśleć i wybrać najlepsze dla siebie warianty spośród wielu możliwości, jakie oferuje rynek.
Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, czy w zabudowie dolnej mają pojawić się szafki z półkami czy w pełni wysuwane szuflady. Ta druga opcja daje zdecydowanie więcej możliwości. Pozwala na stworzenie trzech lub więcej poziomów do przechowywania. Ponadto szuflady dają najlepszy dostęp do rzeczy w nich przechowywanych – koniec z nurkowaniem do trudno dostępnych zakamarków.
Kolejny wybór dotyczy samych systemów szufladowych. Powinniśmy przeanalizować ofertę okuć, wybrać odpowiedni kolor i wykończenie. Zastanowić się także nad udźwigiem, który ma bardzo duży wpływ na to, co będziemy przechowywać w poszczególnych obszarach. Dopełnieniem naszych szuflad powinna być odpowiednia organizacja wewnętrzna ułatwiająca pracę i zapewniająca porządek.
Następna sprawa dotyczy szafek górnych, a właściwie sposobów ich otwierania. Bardzo duże znaczenie ma to, czy otwierają się w górę na podnośnikach, czy w bok na zawiasach. Wybór ten wpłynie na stronę wizualną zabudowy oraz na komfort użytkowania mebli. Zdecydowanie łatwiej jest korzystać z szafek górnych, kiedy otwarty front nie przeszkadza w swobodnej pracy przy blacie.
Na koniec zastanówmy się nad podziałem frontów. Szafki z oddzielnymi szufladami dają najlepszy dostęp i poprawiają komfort pracy. Jeśli ważny jest dla nas design możemy pomyśleć o szufladach wewnętrznych za wspólnym frontem. Minimalizujemy wówczas ilość podziałów. Pamiętajmy jednak, aby w tychże szufladach przechowywać rzeczy rzadziej używane, by ich wyciąganie nie było zbyt uciążliwe. Jak widać, decyzje przy wyborze mebli kuchennych nie są łatwe. Musimy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, wybrać spośród mnóstwa wariantów. Jeśli mamy wątpliwości, warto poradzić się specjalistów, którzy doradzą, pokażą i pomogą wybrać najlepsze dla nas rozwiązania. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usługi Jazdy Próbnej Kuchni dostępnej w 11 miejscach w Polsce. Jeśli w okolicy nie jest dostępna, można skorzystać z wersji online. Więcej szczegółów na stronie jazdaprobnakuchni.pl.
- Więcej o:
Przestrzeń w szafkach kuchennych - jak ją zagospodarować?
Luksusowa kuchnia - propozycje aranżacji
Kuchnia w przedpokoju - jak ją zaaranżować?
Czysto w kuchni
Inteligentna strefa codziennego gotowania - technologia K-Link od Franke
Czarne i białe dodatki w kuchni
Strefa przechowywania w kuchni – jak ją zorganizować?
Kuchnia high-tech - czym się charakteryzuje?