Małe oczka wodne - modne i nowoczesne

Nawet najmniejsze oczko wodne powinno pasować do stylu ogrodu, tak jak biżuteria do sukni na ogrodowe party.
W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na małe oczko, strumyk czy źródełko. Wodne detale dodają wdzięku aranżacji i - nawilżając oraz schładzając powietrze - pomagają nam przetrwać lato. Nad wodą lepiej się odpoczywa, oddycha, cieszy zielenią.

Wodne akcenty zdobią ogród niczym biżuteria, pod warunkiem że harmonizują z ogrodem.

Do stylu formalnego pasuje geometryczny zbiornik z fontanną. Ale wystarczy zaokrąglić jego brzegi i będzie pasował do naturalnego stylu. Wiele zależy od formy wodotrysku - nastrojowa rzeźba, z której wypływa woda, czy źródełko tryskające z ozdobnej dyszy na murze tworzą romantyczny klimat. Natomiast w nowoczesnym ogrodzie wystarczy minimalistyczne rozwiązanie z prostą dyszą.

Większość wodotrysków działa w podobny sposób; woda jest zasysana ze zbiornika (np. misy) elektryczną pompką fontannową, a później tłoczona ukrytą rurką do miejsca wypływu, skąd wpada z powrotem do zbiornika. Krąży więc w zamkniętym obiegu.

Tafla wody zawsze powinna mieć roślinną oprawę. Dopiero wówczas zalśni w ogrodowej kompozycji niczym brylant.

Czy wiesz, że... Modne są kontrasty. Surowy charakter nowoczesnych wodnych detali łagodzimy sąsiedztwem kwiatów "z babcinego ogródka", np. malw, floksów.NOWOCZESNA FORMA

Nowoczesna rzeźba, a może oryginalny kształt słupa wody? Stolik z fontanną, kaskada tryskająca z blatu stołu? Właśnie takie wodne detale - o prostym kształcie - pasują do nowoczesnych ogrodów. Dobrze będą tu wyglądać oczka o geometrycznych formach aranżowane w murowanych nieckach wyniesionych ponad ziemię. Świetną ozdobą będzie też pióropusz wody tryskający z abstrakcyjnej rzeźby. Wodny detal powinien zwracać na siebie uwagę. Nietrudno o to, jeśli wykonany jest z metalu, przezroczystego tworzywa czy szkła - wtedy na jego powierzchni załamują się promienie słońca, dając zaskakujące efekty. Można poszukać np. wodotrysków w formie obracających się pod ciśnieniem wody akrylowych kul umieszczonych w prostych misach. Ciekawym detalem są bicze wodne tryskające z dysz. Po zmierzchu podświetlone podwodnymi lampami przypominać będą fajerwerki.

ROMANTYCZNY PLUSK

Z nakiem firmowym romantycznych ogrodów jest plusk wody tryskającej ze stylowych rzeźb. Ogrodnikowi z duszą romantyka przypadnie też do gustu kaskada z glinianych amfor, z wodą przelewającą się z dzbana do dzbana, wodotrysk w donicy lub innym ceramicznym naczyniu. Ważne, żeby była to ceramika w dobrym gatunku, odporna na mróz i ładnie się starzejąca. Pompa zastosowana w takich konstrukcjach nie może mieć zbyt dużej mocy, bo woda powinna delikatnie wypływać z naczynia, zraszając posadzone w pobliżu rośliny. W romantycznym ogrodzie powinno też zalśnić lustro wody; choćby mała sadzawka w terakotowej misie czy w kamiennym korycie. Jeśli oczko będzie dostatecznie duże (minimum o śr. 60 cm i gł. 30 cm), można w nim posadzić miniaturowe lilie wodne.

Czy wiesz, że... Zadbajmy o stylowe otoczenie wodotrysku. Obsadźmy go pachnącymi różami, dostojnymi hortensjami i piwoniami, zwinnym winobluszczem.SWOBODNIE I NATURALNIE

Nietrudno sprawić, by ogród przypominał mazurski pejzaż. Wystarczy założyć w nim sadzawkę. Aby wyglądała podobnie jak w naturze, trzeba starannie zamaskować uszczelniającą go folię, wyprofilować żwirowo-kamienny brzeg i dno. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe oczka wodne z laminatu. Są lekkie, trwałe i łatwe w montażu. Wystarczy wkopać je w ziemię, a potem zamaskować brzegi. W pobliżu stawu można wybudować kamienną kaskadkę. W zależności od tego, czy wolimy delikatny szmer, czy huk niczym w wodospadzie, zaplanujmy odpowiednie odległości pomiędzy jej stopniami. Im są mniejsze i im mniejsza moc pompy tłoczącej wodę, tym kaskada cichsza. W oczku wodnym może też kończyć bieg strumień meandrujący pomiędzy płytami tarasu. Ostatnio często stosuje się też wodotryski zwane mokrymi kamieniami, czyli głazy z przewierconymi otworami, z których wypływa woda. Kamienne źródła wyglądają naturalnie i ładnie komponują się z zielenią.

Czy wiesz, że... Rośliny posadzone wokół sadzawki (np. trawy, pałki, kosaćce) powinny maskować konstrukcyjne niedociągnięcia (np. wystające brzegi folii).ORIENTALNY UMIAR

Ogrody gejsz i samurajów to krajobrazy w miniaturze, nawiązujące do japońskiego pejzażu. Ich istotą jest spokój, harmonia barw i kształtów, a miłym urozmaiceniem błękit oczek wodnych i blask bambusowych źródełek. Zwłaszcza te ostatnie - bezpretensjonalne i naturalne - świetnie wpisują się w przestrzeń japońskiego pejzażu. Plusk musi być jednak subtelny, by nie przeszkadzał w kontemplacji. W źródełkach używa się więc pomp o małej mocy. W japońskich ogrodach pojawiają się też tzw. suche strumienie. Są to przestrzenie wysypane żwirem grabionym w różne wzory symbolizujące fale. Zgodnie z estetyką zen taka symbolika wyraża istotę mokrej, szemrzącej strugi. Układanie kamieni jest sztuką, a pielęgnacja suchych strumieni - formą medytacji.

Czy wiesz, że... Orientalny styl wodnych detali warto podkreślić zielonymi poduchami mchu i "japońskimi" roślinami, np. azaliami, klonami palmowymi, strzyżonymi iglakami.WODNE NIEZAWODNE

W małych oczkach wodnych trudno o równowagę biologiczną, a w efekcie o samooczyszczanie się wody. Konieczna jest więc instalacja pompy czy filtru. Pompa to serce oczka: tłoczy wodę do filtra, zapewniając jej oczyszczenie i natlenienie, kieruje ją do dysz fontann. Ale ważne są też inne elementy wyposażenia, np. lampy dodające oczku uroku po zmierzchu.

Więcej o:
Komentarze (1)
Małe oczka wodne - modne i nowoczesne
Zaloguj się
  • mariapatyk

    0

    To oczko wygląda pięknie a kolor wody przez te folie – piękny. :)
    Sama planuje zrobić w swoim niewielkim ogrodzie małe oczko i chyba będzie wyglądało podobnie do tego.
    Mam zamiar skorzystać z Gospodarstwa rybnego w Nowym Adamowie, zastanawiam się nad karpiem koi i linek złotym ale jeszcze nie podjęłam decyzji. Pozdrawiam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX