Pielęgnacja storczyków

Storczyk

Storczyk (Fot. Shutterstock)

Dostałam kilka pięknie kwitnących falenopsisów. Rosną w bardzo dziwnej ziemi. Czy mam je przesadzić do innej? Jak je podlewać i nawozić? Izabela G.
Falenopsis i inne storczyki sprzedawane są w jak najbardziej właściwym dla nich podłożu, o składzie przypominającym to, które występuje w ich naturalnym środowisku. Rośliny te należą do epifitów, rosną bowiem w zagłębieniach pomiędzy konarami drzew, gdzie podłoże składa się z resztek organicznych, występuje w znikomych ilościach, jest bardzo przepuszczalne dla wody i dobrze napowietrzone. Mieszanki sprzedawane jako ziemia dla storczyków odpowiadają tym cechom i składają się z drobnych kawałków przefermentowanej kory i kokosa, włóknistego torfu, odłamków oraz mielonego węgla drzewnego, keramzytu i pokruszonego styropianu.

Świeżo zakupionego okazu nie należy od razu przesadzać. Będzie to wskazane dopiero wtedy, gdy roślina przestanie mieścić się w doniczce. Wtedy najlepiej kupić gotową mieszankę dla storczyków. Część korzeni powietrznych należy pozostawić na zewnątrz doniczki i często je zraszać.

Kwitnący falenopsis podlewamy dość rzadko (1-2 razy w tygodniu), ale obficie. Porządnie nawadniamy podłoże w doniczce, ale staramy się, by potem woda nie pozostała na podstawce, bo to grozi gniciem korzeni. Gdy storczyk przekwitnie, przez dwa tygodnie zaprzestajemy jego podlewania.

Do nawożenia storczyków przeznaczone są odżywki o specjalnym składzie. Należy ich używać w postaci wodnych roztworów o stężeniu zalecanym przez producenta. Stosujemy je co 2-3 tygodnie w okresie wzrostu i kwitnienia.e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Rośliny cebulowe to dobre towarzystwo dla drzewa. Wprawdzie potrzebują  światła, ale wiosną, gdy na drzewie nie ma liści, mają go pod dostatkiem Pomysł na miejsce pod drzewem
  • Ketmia róża chińska, odmiany 'Konig' i 'Fireworks Dieta domowych kwiatów na wiosnę i lato
  • Rozpoznaj najczęstsze choroby i szkodniki w ogrodzie
Skomentuj:
Pielęgnacja storczyków
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły