Pielęgnacja lawendy francuskiej

W ubiegłym roku kupiłam wiosną kwitnącą lawendę francuską. Po 2-3 tygodniach kwiaty zaschły, roślina już latem nie zawiązała pąków, a zimą obumarła. Kinga Sobczak
Lawenda francuska (Lavandula stoechas) występuje w naturze na południu Europy, głównie wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie kwitnie od wiosny do jesieni, tworząc kwiatostany o beczułkowatym kształcie. Centra ogrodnicze kuszą nas tą atrakcyjną rośliną już wiosną. Prawdopodobnie okazy te pochodzą z uprawy pod osłonami, lepiej więc nie wystawiać ich od razu na balkon czy taras, tylko najpierw stopniowo przyzwyczaić do warunków zewnętrznych. W tym celu pozostawiamy je na dworze codziennie przez kilka godzin, a gdy miną wiosenne przymrozki, ustawiamy w dobrze nasłonecznionym, zacisznym miejscu. Tam powinny kwitnąć przez całe lato.

Przy uprawie Pani zeszłorocznego okazu prawdopodobnie popełniono jakieś błędy, skoro roślina przestała zawiązywać pąki. Może została zalana? Gatunek ten dobrze znosi suszę, natomiast źle reaguje na nadmiar wody.

Trzeba też pamiętać, że lawenda francuska jest mniej odporna na mrozy niż popularna lawenda wąskolistna (L. angustifolia) i wytrzymuje spadki temperatury tylko do -7°C. W naszych warunkach rośliny tej nie można więc na stałe posadzić w gruncie. Pozostaje więc uprawa latem w pojemnikach pod gołym niebem, zimą zaś przechowywanie w chłodnym (0-5°C), ale dobrze oświetlonym pomieszczeniu. W okresie spoczynku należy roślinę skąpo podlewać.

Więcej o:
Komentarze (1)
Pielęgnacja lawendy francuskiej
Zaloguj się
  • Gość: Lefay

    0

    Z moich ubiegłorocznych doświadczeń z tą rośliną wynika, że w jej przechowywaniu znaczącą role odgrywa światło. Moją lawendę przechowywałam w piwnicy przy dużym oknie o południowej wystawie i podlewałam raz na 2-3 tygodnie. Roślina była duża i część obrócona do okna przetrwała zimę, natomiast część obrócona w drugą stronę całkowicie uschła. Temperatura ok. 5-15 stopni. Lawenda była przycięta przed zimą, ale zbyt mało i po przezimowaniu musiałam ją jeszcze raz mocno przyciąć ucinając wiotkie zielone przyrosty, dlatego też proponuję ją mocno przyciąć po przekwitnięciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX