Kącik zabaw w ogrodzie

Wygospodarujmy dla dziecka w ogrodzie choćby mały zakątek, w którym będzie się mogło bawić, jak lubi. Najlepiej, żeby był nie tylko placem zabaw, ale i miejscem, gdzie z bliska można obserwować świat przyrody. Dobrze, by strefa zabawy ?rosła? razem z dzieckiem - uwzględniała jego zmieniające się z wiekiem potrzeby. Warto ją więc zaprojektować tak, żeby po kilku latach w miejscu piaskownicy bez większego problemu mogła stanąć np. ścianka wspinaczkowa.
Piaskowe pole Piaskowe pole Fot. Tchibo

Piaskownice

Młodsze dzieci chętnie bawią się w piaskownicy. Wystarczy mała (o pow. 1 m˛ i głębokości 30 cm), ograniczona ściankami z desek lub palisadą z grubych kołków, pełniących też funkcję siedziska. Ze względów bezpieczeństwa nie stosujmy twardych, betonowych czy kamiennych krawężników. Jeżeli w ogródku pojawiają się koty lub psy, zainstalujmy pokrywę, by piasek był zawsze czysty.

Kemping dla początkujących Kemping dla początkujących Fot. Arkadiusz Ašcichocki / Agen

Kemping dla początkujących czyli namioty małe i większe

Taki przenośny domek może pełnić funkcję rycerskiej twierdzy lub po prostu minikempingu. Można go kupić w sklepie z zabawkami. Dla starszych dzieci lepszy będzie prawdziwy namiot ze sklepu ze sprzętem turystycznym.

Plac zabaw Plac zabaw Fot. Boris Goldammer Visionautik

Place zabaw

Dziecięcą energię pomoże rozładować przydomowy plac zabaw. Nie musimy instalować mnóstwa wymyślnych sprzętów - wystarczy solidna konstrukcja z wkręconymi hakami, na których można podwiesić prostą huśtawkę, hamak, sznurkową drabinkę czy linę z supłami. Taki małpi gaj długo się dziecku nie znudzi.

Trening wyobraźni Trening wyobraźni Fot. Arkadiusz Ašcichocki / Agen

Galeria zdjęć i obrazów

Na ogrodzeniu proponujemy urządzić minigalerię zdjęć, plakatów czy innych dzieł naszych dzieci. Prace można zafoliować i powiesić na płocie, niczym obrazy na ścianach. Warto też oddać jedną ze ścian we władanie dzieciom - pozwolić im tworzyć na niej barwne graffiti albo powiesić tablicę do pisania. Wyobraźnię rozwinie też zabawa w teatr czy puszczanie baniek mydlanych.

Mały ogrodnik Mały ogrodnik Fot. BOSCH

Mały ogrodnik

Większość dzieci lubi grzebać w ziemi. Warto to zamiłowanie wykorzystać i oddać im do dyspozycji grządkę (może być w gruncie lub w doniczce). Aby mały ogrodnik się nie zniechęcił, powinien zacząć od roślin łatwych w uprawie: kwiatów (np. bratków, jeżówek, nagietków), ziół (np. mięty, bazylii), owoców (np. poziomek) i warzyw (np. rzodkiewki, szczypiorku).

Hop, hop, ale skok! Hop, hop, ale skok! Fot. JYSK

Trampolina

W roli zabawki wspomagającej koordynację ruchów sprawdzi się trampolina. To świetna zabawa dla dzieci i dorosłych! Na dużej można skakać naprawdę wysoko i w towarzystwie (udźwignie naraz do 170 kg!), ale dla bezpieczeństwa lepiej skakać w solo, żeby nie upaść na inną osobę. Wybierzmy model z siatką zabezpieczającą i z atestem.

Sporty ekstremalne Sporty ekstremalne Fot. sklep.rscbis.com.pl

Ścianka wspinaczkowa i inne sporty ekstremalne

Dla 9-, 10-latków można zbudować ściankę wspinaczkową. Można to zlecić specjalistom, zaopatrzyć się w gotową konstrukcję albo zrobić ją samemu (kupić specjalne uchwyty i umocować do grubej wodoodpornej płyty paździerzowej przytwierdzonej pod kątem 70-80° do ściany). Ścianka powinna mieć taką wysokość, by dzieci mogły z niej bezpiecznie zeskoczyć. Ziemię dookoła najlepiej wysypać piaskiem lub korą. Zarówno uchwyty, jak i buty oraz inne potrzebne akcesoria można kupić w sklepie ze sprzętem alpinistycznym.

Przyroda pod lupą Przyroda pod lupą Fot. Jungle Gym

Obserwatorium

Zabawa w ogrodzie to także podglądanie przyrody: ptaków, motyli, ślimaków, a nawet mrówek czy dżdżownic. Zadbajmy, by dziecko miało co obserwować. Zbudujmy karmnik dla ptaków i zimą razem z maluchem dożywiajmy skrzydlatych gości. Zaopatrzmy też dziecko w niezbędny sprzęt - lekką, nietłukącą się lornetkę i plastikową lupę.

Spacer po linie Spacer po linie Fot. 2trees-slackline.pl

Spacer po linie

Slackline to aktywna forma rekreacji nie tylko dla dzieci (od 5. roku życia), ale i dorosłych, rozwijająca koordynację i sprawność fizyczną. Wystarczą dwa drzewa i taśma (szerokości 5 cm) rozwieszona około 40 cm nad murawą. Sprzęt można kupić w specjalistycznej firmie (np. 2trees-slackline.pl).

Wodne igraszki Wodne igraszki Fot. OASE

Basen do pluskania i puszczania statków

W małym oczku wodnym czy strumyku można urządzić wyścigi statków. Latem z entuzjazmem powitany zostanie też basen - mały dmuchany dla maluchów, a dla kilkulatków większy (z filtrem i pokrywą zabezpieczającą wodę przed zanieczyszczeniami).

Zobacz także

Więcej o:
Komentarze (2)
Kącik zabaw w ogrodzie
Zaloguj się
 • micheaszarent_1980

  0

  Piaskownica to świetny prezent, ale najlepsza jest taka. którą się wykona własnoręcznie - frajda dla dziecka i satysfakcja dla Ciebie.

  --
  www.flexi-step.pl

 • Gość: przembo

  0

  Za moich czasów piaskownica to była tylko przy przedszkolu a dziś za niecałe 200zł można mieć elegancką piaskownicę dla dzieciaków. Mam chrześniaka w wieku 4 lat i myślę właśnie czy by na urodziny mu nie fundnąć. Oglądałem już w andrewexie i takie praktyczne z przykryciem można za 130 zeta dostać. Chyba to dobry prezent, będzie mógł potem ziomów z osiedla do swojej miejscówki zapraszać:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX