Ogród zimowy - żeby cieszyć się roślinnością przez cały rok

Ogród zimowy to marzenie wielu osób. Można w nim wypić poranną kawę wśród bujnej roślinności i rozkoszować się przyrodą niezależnie, czy za oknem lato czy mróz. Ale są różne rodzaje ogrodów zimowych - zarówno pod względem konstrukcji i kształtu jak i temperatury w nich panującej oraz roślinności. Oto krótki przewodnik po ogrodach zimowych
Ogród zimowy Ogród zimowy Fot. gracja.cieszyn.pl

Ogród zimowy - krok pierwszy. Do czego ma nam służyć?

Zanim podejmiemy decyzję o budowie własnej oranżerii, zastanówmy się, do czego ma nam służyć: być lokum dla ciekawych roślin czy całorocznym przedłużeniem salonu, chroniącym dom przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie, zimą zaś - przed wychładzaniem? A może tylko sezonową przechowalnią dla ogrodowych roślin nieznoszących mrozów? Od odpowiedzi na podobne pytania zależy wybór rodzaju konstrukcji, jej umiejscowienie i koszt.

Przede wszystkim "szklany ogród" to wymarzone miejsce odpoczynku i obcowania z przyrodą, nawet w środku zimy. Zapalonym ogrodnikom daje on możliwość uprawy roślin zwykle słabo rosnących w mało przyjaznym mikroklimacie naszych mieszkań. Aby dobrze spełniał swą funkcję, powinien być nie tylko efektowny, ale też komfortowy zarówno dla domowników, jak i dla zielonych lokatorów.

Sprawdź gdzie najlepiej umieścić ogród zimowy

Ogród zimowy. W tej ogrzewanej oranżerii zamieszkał bananowiec Ogród zimowy. W tej ogrzewanej oranżerii zamieszkał bananowiec Fot. Sahutterstock

Ciepły czy zimny ogród zimowy?

Tak naprawdę na miano ogrodów zimowych zasługują całoroczne ogrzewane oranżerie, gdyż w mroźne dni mogą z nich korzystać nie tylko rośliny, ale i domownicy.

Ciepłe ogrody zimowe są kosztowne, ale mają wiele zalet, bo oprócz przyjemności życia wśród roślin znacznie obniżają koszy ogrzewania domu.

Chłodne ogrody zimowe zwykle służą jako miejsce przechowywania zimą ogrodowych i balkonowych roślin w donicach, a domownicy najczęściej korzystają z nich wiosną i jesienią. Zimne oranżerie są za to znacz nie tańsze od całorocznych.

Czytaj więcej o ciepłych i zimnych ogrodach zimowych

Strelicja. Rośliny do ciepłych ogrodów zimowych Strelicja. Rośliny do ciepłych ogrodów zimowych Fot. shutterstock

Rośliny do ciepłych ogrodów zimowych i ich pielęgnacja

Ciepły ogród zimowy to taki, w którym zimą panuje temp. 18-20°C czyli prawie tyle co w domu. Można w nim uprawiać rośliny z wilgotnych lasów tropikalnych (np. dżungli).

Możemy w niej uprawiać wiele roślin o ozdobnych liściach, które do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo rozproszonego światła. Warunki panujące w ogrzewanej oranżerii będą odpowiadać ciepłolubnym, pięknie kwitnącym gatunkom. W takiej temperaturze pełnię swej urody mogą również zaprezentować palmy oraz paprocie posadzone w ich cieniu. A w dużej oranżerii zmieszczą się nawet dorodne paprocie drzewiaste.

Czytaj więcej o roślinach do ciepłych oranżerii i ich pielęgnacji

Zimna oranżeria to raj dla kaktusów. Rośliny do zimnych ogrodów zimowych Zimna oranżeria to raj dla kaktusów. Rośliny do zimnych ogrodów zimowych Fot. Shutterstock

Rośliny do chłodnych ogrodów zimowych i ich pielęgnacja

Ponieważ ściany lekkich konstrukcji zimnych ogrodów często nie stanowią szczelnej bariery dla chłodu i wiatru, w ich wnętrzu trudno utrzymać dodatnią temperaturę. W takich ogrodach świetnie rosną rośliny śródziemnomorskie.

Takie ogrody to wymarzone miejsce dla gatunków śródziemnomorskich (np. oleandrów, datur, fuksji) latem uprawianych w donicach na tarasie. Zimą przechodzą one okres spoczynku, a w zimnej szklarni panują idealne ku temu warunki, podobne do tych w naturze. Rośliny mają w niej sporo światła, wilgoci i temperaturę w granicach 5-15°C. Należy wówczas ograniczyć ich podlewanie, nie zapominając jednak o małych dawkach wody - tylko takich, by ziemia w doniczkach nie została zasuszona. Jeśli oranżeria nie jest dogrzewana, w mroźne dni trzeba chronić korzenie zielonych lokatorów przed przemarzaniem, otulając donice matami czy agrowłókniną. Rośliny pielęgnujemy w ten sposób aż do wiosny. Gdy temperatura w szklarni zacznie się podnosić, zaczynamy je dokarmiać i mocniej podlewać.

Czytaj więcej o roślinach do chłodnych ogrodów zimowych i ich pielęgnacji

Ogród zimowy. Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca Ogród zimowy. Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca Fot. gracja.cieszyn.pl

Formy i wyposażenie ogrodów zimowych

Ogród zimowy może być "przyklejonym" do domu pawilonem lub integralną częścią budynku. Może też być zabudowanym balkonem lub tarasem. Rozwiązań jest wiele, oczywiście najtańsze są te z katalogów.

Ogród można zbudować na planie kwadratu, prostokąta lub wielokąta, nadając mu prostą formę z jednospadowym dachem, albo też zdecydować się na bardziej skomplikowane kształty i łamany dach.

Można go "zawiesić" na wysokości drugiej kondygnacji (np. nad garażem) lub wybrać piętrowy model. Ogród musi pasować do bryły domu, a jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 10m2 (choć pełen komfort zapewnia 15-25 m2).

Uwaga! Pozwolenie na budowę oranżerii o powierzchni mniejszej niż 25m2 nie jest wymagane. Wystarczy zgłoszenie w starostwie powiatowym.

Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca

Czytaj więcej o kształtach i wyposażeniu ogrodów zimowych

Więcej o:
Komentarze (7)
Ogród zimowy - żeby cieszyć się roślinnością przez cały rok
Zaloguj się
 • lokociejewski1

  Oceniono 5 razy 3

  Ogrody zimowe org są fajne również , dobre są też oferty z hatexu , alusystem , i www.ogrodyzimowe-expert.pl/

 • przybylski.ogrody.zimowe

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli marzą Państwo o pięknej i trwałej zabudowanie tarasu służącej przez lata, zachęcamy do zapoznania się z ofertą, obejrzenia zrealizowanych projektów i do podjęcia współpracy z naszą firmą. Ogród zimowy lub zadaszenie zaprojektowane według Państwa potrzeb stanie się prawdziwą wizytówką budynku przez cały rok. Firma Przybylski - www.przybylski.net.pl - Ogrody Zimowe

 • m.paprot

  Oceniono 2 razy 0

  zdecydowałem się na taki ogród i wybrałem firmę Maria ogrody-zimowe.org Trochę roboty przy tym było, wybranie projektu, budowa konstrukcji. Ale mimo to szybko i sprawnie poszło. W zimę fajnie jest sobie wejść z kubkiem gorącej kawy i podziwiać przez wielkie okna widoki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX