Ogrodowa mozaika

Mozaiki nie udało się zamknąć w świątyniach i pałacach - wciąż wymyka się w plener, często do ogrodu. Niepowtarzalna jak każde dzieło ludzkich rąk dodaje mu niecodziennego wdzięku.
moziaka moziaka Fot. Shutterstock/rattanapatphoto

Dawny sposób na nawierzchnie

Historia mozaiki sięga tysięcy lat. Początkowo doceniano głównie jej walory praktyczne - ceramiczne i kamienne okruszki traktowane były głównie jako tani surowiec do tworzenia podłóg. Z czasem kolorowe układanki osiągnęły wysoki poziom artystyczny, zaczęły się też pojawiać w ogrodach: na ścianach, elementach małej architektury ogrodowej i na detalach.

Na zdjęciu powyżej: Z drobnych gresowych kostek można tworzyć w ogrodzie prawdziwe obrazy we wszystkich kolorach tęczy.

To jest modne

Dzisiaj najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, szklane i kamienne. Ale w naszych ogrodach można też spotkać ozdobne obrazki z metalu, drewna, betonu, kamieni półszlachetnych i bambusa (te ostatnie najbardziej pasują do ogrodów w orientalnym stylu). Bardzo modne są również mozaiki z recyklingu: z łupin orzecha kokosowego, muszli, potłuczonych donic, a nawet... plastikowych nakrętek do butelek.

Na zdjęciu powyżej: Przykład mozaiki ułożonej z gresu, pochodzący z wystawy Chelsea Flower 2008

Mozaika gresowa - najbardziej polecana do ogrodów.

Ma podobne właściwości jak płytka gresowa: jest mało nasiąkliwa, odporna na wilgoć, mróz i ścieranie. Najczęściej składa się z elementów w formie małych kostek, ale mogą to być też paski, kółka, wielokąty i cząstki o nieregularnych kształtach. Jest dostępna w sklepach w tysiącach kolorów, ale można też wykonać ją samemu.

Na zdjęciu powyżej: Z drobnych gresowych kostek można tworzyć w ogrodzie prawdziwe obrazy we wszystkich kolorach tęczy

mozaika mozaika Fot. Shutterstock/Robert_Paul_Van_buraki

Nie tylko na podlodze

Ze względu na dobre parametry techniczne mozaiki kamienne sprawdzają się nie tylko na ścianach i w detalach, ale też w ogrodowych posadzkach i stopniach schodów - nawet tych intensywnie użytkowanych. Coraz więcej zwolenników, zwłaszcza w nowoczesnych ogrodach, mają też mozaiki z taniego i trwałego betonu. To niezwykle plastyczny materiał, można mu więc nadawać dowolne kształty i kolory. Bardzo malowniczo wyglądają np. układanki z betonowych odlewów przypominających muszelki czy plastry miodu.

Na zdjęciu powyżej: Ścianka tarasu wyłożona równej wielkości kafelkami przeobraziła się w pionową mozaikę. Podobny efekt można łatwiej uzyskać, malując ścianę farbami

Na blacie

Żeby stać się właścicielem takiego mebla, wystarczy stary drewniany stolik, pocięte kafelki, fuga, klej do kafli i odrobina cierpliwości.

Żeby stać się właścicielem takiego mebla, wystarczy stary drewniany stolik, pocięte kafelki, fuga, klej do kafli i odrobina cierpliwości.Żeby stać się właścicielem takiego mebla, wystarczy stary drewniany stolik, pocięte kafelki, fuga, klej do kafli i odrobina cierpliwości.
stół z mozaiką stół z mozaiką Fot. Flora Press/Practical Pictures Practical Pictures/Flora Press

Jak odświeżyć nasz ogrodowy mebel?

1.Na czystym i suchym blacie rysujemy wybrany wzór, wcześniej ułożony z pociętych kafelków na szablonie wyciętym z papieru (w skali 1:1).

2.Kawałek po kawałku przenosimy wzór z papieru na blat stołu pokryty cienką warstwą kleju do kafelków. Układanie rozpoczynamy od środka blatu.

3.Pomiędzy przyklejone kawałeczki nanosimy fugę. Gdy przeschnie, usuwamy jej nadmiar szmatką. Na koniec przecieramy blat, żeby nabrał blasku.

ławeczka potłuczonych płytek ławeczka potłuczonych płytek Fot. Shutterstock/Botond Horvath

Wystarczy kilka pociętych lub potłuczonych płytek.

Wysłużoną ławeczkę można pokryć mozaiką z pociętych płytek, a nabierze nowego wyrazu.

szklana moziaka szklana moziaka Fot. Lilianna Sokołowska

Szklana mozaika

Mozaika szklana - kolorowa, błyszcząca lub matowa, przezroczysta lub nie, niekiedy ze szkła witrażowego. Nadaje się do tworzenia efektownych detali i witraży. Nienasiąkliwa, sprawdza się świetnie w bardzo wilgotnych miejscach - nawet w basenach kąpielowych.Mozaika z masy poszkliwionej - efektowna, ale bardzo nasiąkliwa. Można ją stosować tylko we wnętrzach, np. w ogrzewanych altanach, pawilonach i oranżeriach.

Na zdjęciu powyżej: Szklana mozaika sprawdza się w miejscach mających stały kontakt z wodą. Tutaj ozdobiono nią obrzeże fontanny w oczku wodnym

Sztuka z kamyków

Materiałem często stosowanym przez miłośników ogrodowych mozaik są kamyki rzeczne (otoczaki). Ale efektowne obrazki można też układać z okruchów granitu, wapienia, piaskowca, bazaltu, trawertynu i kwarcu.

Na zdjęciu powyżej: Z układem kamyków w mozaice łatwo eksperymentować, tworząc  fantazyjne wzory

Obrzeże z kamyków

Ten efektowny detal powstał z kilku garści kamyków o podobnym kształcie i wielkości. Każdy może wykonać takie obrzeże samodzielnie.

obrzeże, mozaika z kamyków obrzeże, mozaika z kamyków Fot. Flora Press/Helga Noack Flora Press / Noack

Zrób to sam - obrzeże z kamyków

1.Plastikową formę (np. kuwetę) wypełniamy zaprawą betonową (warstwą o gr. ok. 5 cm). Układamy w niej kamyki, tworząc wybrany wzór.

2.Sprawdzamy za pomocą poziomicy, czy powierzchnia z kamyków jest równa. W razie potrzeby dobijamy je gumowym młotkiem.

3.Po 2-3 dniach, kiedy zaprawa porządnie wyschnie, ostrożnie wysuwamy gotową płytkę z kuwety.

4.Czyścimy powierzchnię z kamyków wilgotną gąbką i... przystępujemy do produkcji kolejnej płytki.

Więcej o: