Podwyższone grządki [Zrób to sam]

Skrzynia na grządkę powinna mieć wysokość 30-60 cm, szerokość maksimum 120 cm i podobną długość. Optymalna grubość desek to 5 cm. Deski w rogach skrzyni trzeba przykręcić śrubami do kantówek.

Skrzynia na grządkę powinna mieć wysokość 30-60 cm, szerokość maksimum 120 cm i podobną długość. Optymalna grubość desek to 5 cm. Deski w rogach skrzyni trzeba przykręcić śrubami do kantówek. (fot. Danuta Młoźniak)

Wysokie kwatery na pewno znacznie ułatwiają nam pielęgnację roślin. Likwidują także problem z kretami, ograniczają inwazję ślimaków, zapobiegają chorobom powodującym gnicie podstawy roślin, a dobrze zaaranżowane, mogą stać się atrakcją ogrodu. Wkład pracy przy ich budowie procentuje przez długie lata

1.

Skrzynia na grządkę powinna mieć wysokość 30-60 cm, szerokość maksimum 120 cm i podobną długość. Optymalna grubość desek to 5 cm. Deski w rogach skrzyni trzeba przykręcić śrubami do kantówek.

2.

Mąż zabezpiecza deski ekologicznym środkiem ochronnym. Od wewnątrz skrzyni przymocowuje do nich zszywkami plastikową taśmę lub membranę kubełkową, by izolowała drewno od wilgotnej ziemi.

3.

Na dnie skrzyni kładzie siatkę przeciw kretom, a na nią gałązki i zasypuje je ziemią ogrodową z przesianym kompostem. Na brzegu mocuje listwę: wystarczy wąska na
5 cm, ale szersza (15 cm) daje oparcie ułatwiające pielęgnację roślin.

4.

Po pewnym czasie ziemia w skrzyniach osiada, wówczas dosypujemy ją znów do pełna. W takich eleganckich, zdobiących ogród skrzyniach ustawionych w słonecznych zacisznych miejscach będą doskonale rosły rozmaite warzywa.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Warzywnik w podniesionej rabacie ułatwia utrzymanie porządku w ogrodzie Przydomowy warzywnik na podwyższonych grządkach
  • Podwyższony zagon zbity z desek i wzmocniony narożnymi kołkami wypełniamy żyzną ziemią. Z czego zrobić podwyższoną rabatę?
  • Podwyższona podgrzewana rabata - krok po kroku
Komentarze (1)
Podwyższone grządki [Zrób to sam]
Zaloguj się
  • Małgorzata Krzysiak

    0

    długo msiałam namawiac męża na takie rzeczy do ogrodu naszego. Chciałam mieć własnie takei zbite z deseczek,a le on to zawsze odkładał, raz sama wzięłam narzędzi i zaczęłam robić, zobaczył, ze mi wychodzi i, że ładnie to wygląda, to przekonał się i teraz mi pomaga, a ma leciutkie narzędzia z ryobi, więc nie było mi ciężko. Ogród, który sami wykonamy, cieszy jeszcze bardziej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły