Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przydomowy warzywnik na podwyższonych grządkach

tekst Jolanta Zdanowska

Podwyższone grządki to coś w rodzaju skrzyń bez dna, wykonanych z drewna, cegieł, metalu albo gabionów, wypełnionych różnorodnymi materiałami (kamienie, szkło, drewno, kostka granitowa).

ogród, warzywnik, podniesiona rabata, podwyższona grządka
Warzywnik w podniesionej rabacie ułatwia utrzymanie porządku w ogrodzie
Fot. MaRa
Ogródki z podniesionymi rabatami zazwyczaj wyglądają bardziej estetycznie niż tradycyjne, można je nawet wyeksponować jako część kompozycji przydomowego ogrodu, co jest zgodne z aktualnymi trendami w projektowaniu zieleni.

Podwyższone ogródki warzywne mają też wiele praktycznych zalet. Można uzyskać z nich wcześniejsze plony, bo ziemia szybciej się w nich nagrzewa wiosną. Łatwiej w nich pielęgnować rośliny, bo nie trzeba się tak nisko schylać. W takich zagonach ziemia jest pulchniejsza i łatwo ją wymienić.

Przy brzegach grządek ziemia zazwyczaj trochę szybciej wysycha, ale można temu zapobiec, siejąc na brzegach rośliny o zwisających pędach (np. nasturcje), których liście będą chronić boki przed nadmiernym nagrzewaniem się, rzucając na nie chłodny cień. Ziemia w takich rabatach może też być bardziej podatna na zamarzanie. Jeśli posadziliśmy w nich wieloletnie, wrażliwe na mróz rośliny, warto pomyśleć o ociepleniu na zimę.

Obudowę podniesionej rabaty wykonuje się najczęściej z impregnowanych - bezpiecznymi środkami - drewnianych desek. Można też wykonać je jako murowane lub z gotowych betonowych elementów. Tym, co różni podniesioną rabatę od donicy jest to, że jest otwarta od spodu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Przydomowy warzywnik na podwyższonych grządkach