Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Zielone pudełeczko

Tekst i zdjęcia Zbigniew Stachurski

Ukryty w ciasnej zabudowie angielskich szeregowców z przełomu XIX i XX wieku maleńki bylinowy ogródek. Pełen tajemnic. Dopracowany w każdym szczególe.

Ogród ten znajduje się w południowej części Londynu. Jak większość miejskich ogrodów Anglii ma kształt wydłużonego prostokąta. Jego powierzchnia jest niewielka, ma zaledwie 300 m kw. Obecny kształt tego ogrodu to efekt kilkuletniej pracy samej właścicielki, która tworzyła go od podstaw. Pomysły czerpała z fachowej prasy ogrodniczej i popularnych w Anglii telewizyjnych programów dotyczących projektowania zieleni. Nie zawsze ogród prezentował się tak dostojnie jak dziś. Wcześniej był ciemny i ponury. Po niewielkiej modernizacji "rozświetlił się" i zyskał nowe, różane oblicze. Właścicielka przez wiele lat eksperymentowała z różnymi odmianami swoich ulubionych kwiatów.

Całość założenia podzielona jest na trzy wnętrza. Dwa pierwsze mają charakter angielskiego ogrodu romantycznego, idealnie utrzymany trawnik otoczony jest kwitnącymi rabatami, na których królują bodziszki oraz paprocie, trawy ozdobne, klony palmowe i derenie. W sezonie letnim pięknie prezentują się kwitnące krzewy róż, jaśminowców. Kompozycje rabat dopełniają różnorodne kwitnące rośliny posadzone w pojemnikach.

Na końcu ogrodu pod rozłożystą czereśnią znajduje się część geometryczna ogrodu wyniesiona na blisko 40 cm. Prowadzi do niego metalowa bramka, po której pną się róża i powojnik alpejski. Ścieżki pomiędzy rabatami ułożono ze starej klinkierowej cegły. Całość utrzymana jest w charakterze sekretnego ogrodu, który jest idealnym miejscem do odpoczynku. To tu najchętniej pani domu oddaje się lekturze.



Ten maleńki ogród otrzymał wiele wyróżnień, m.in. w 2003 roku w konkursie na ogród miejski organizowanym przez magazyn "English Garden", a w 2004 - w konkursie magazynu "Women and Home". W 2004 roku otrzymał również srebrny medal Londyńskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić przy płocie lub na rabacie w pełnym słońcu?
Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy. Zabytkowe szklarnie znów będą tętnić życiem!

Skomentuj:

Zielone pudełeczko

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej