Brwinów i okolice – odkryj urok tego malowniczego regionu
Brwinów, położony zaledwie 20 km od Warszawy, to miejsce, które łączy bliskość stolicy z spokojem i zielenią podmiejskiego życia. Wokół niego rozciągają się urokliwe wsie i tereny pełne natury, które przyciągają turystów, mieszkańców i inwestorów. Poznaj bliżej Brwinów i jego okolice – idealne miejsce do życia, pracy i odpoczynku.

Rynek
Na brwinowskim rynku znajduje się kościół pw. św. Floriana, którego historia sięga XV w. Obecny kościół został wybudowany w latach 1927-1937 i zachowano w nim dawne wyposażenie m.in. ambonę pochodzącą z drugiej połowy XVII w. oraz zespół pięciu ołtarzy. W kościele znajdują się relikwie świętych: papieża Jana Pawła II, siostry Faustyny Kowalskiej oraz biskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Centralną część rynku zajmują pomniki związane z historią: pomnik Niepodległości i pomnik Armii Krajowej. Na skwerze rynku znajduje się pomnik upamiętniający bitwę pod Brwinowem stoczoną we wrześniu 1939 r.

Dworek Zagroda
Zabytkowy dworek Zagroda, zwany także Bartkiewiczówką, znajduje się przy ul. Grodziskiej. Został zbudowany na początku XX wieku przez Zygmunta Bartkiewicza, pisarza i felietonistę. W otoczeniu dworku znajduje się zabytkowy ogród, w którym zwiedzający mogą obejrzeć domki dla pszczół murarek ogrodowych, a także zapoznać się z tablicami edukacyjnymi i rozwiązać łamigłówkę. W gościnnej Zagrodzie odbywają się imprezy artystyczne, wystawy, koncerty, spotkania autorskie i spotkania stowarzyszeń, a także zajęcia edukacyjne dla uczniów oraz otwarte wykłady dla osób zainteresowanych pszczelarstwem.
Cmentarz
Głównym punktem orientacyjnym cmentarza jest drewniana kaplica grobowa Marylskich - jeden z nielicznych drewnianych sakralnych zabytków na Mazowszu i najstarszy zabytkowy budynek w Brwinowie. Zbudowana została prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w. i pełniła początkowo funkcję kaplicy dworskiej rodziny Marylskich w ich majątku w Książenicach pod Grodziskiem Mazowieckim. W 1857 r. z inicjatywy ówczesnego dziedzica Książenic Eustachego została przeniesiona na teren cmentarza parafialnego jako rodzinna kaplica grobowa.
Na brwinowskim cmentarzu spoczywają m.in. uczestnicy powstań narodowych, żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej walczący ze sobą w I wojnie światowej, a także powstańcy warszawscy i dowódcy Armii Krajowej – płk Franciszek Niepokólczycki i płk Antoni Żurowski. Są również pochowani wybitni artyści oraz pisarze m.in. Jarosław Iwaszkiewicz wraz z żoną Anną, Stanisław Wilhelm Lilpop, Zygmunt Bartkiewicz, aktor Wacław Kowalski.
Park miejski
Park to zielone serce miasta i wymarzone miejsce do odpoczynku i rekreacji. Siłownia plenerowa, fontanna-pluskowisko, place zabaw, karuzela z lin, obrotowa huśtawka, trampolina czy linarium to tylko niektóre z atrakcji. Można tu wypocząć, spacerując ścieżkami i alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów, a także obserwując otaczającą przyrodę.
Park to także miejsca pamięci. Przy wejściu znajdują się dwie tablice przedstawiające przebieg bitwy pod Brwinowem oraz tablica upamiętniająca ofiary niemieckiego terroru z II wojny światowej. Można odnaleźć też znaleźć mogiłę z krzyżem upamiętniającym ekshumację więźniów rozstrzelanych przez hitlerowców oraz pomnik – ścianę śmierci – poświęcony ofiarom terroru w latach 1935-1945.


Mural Wacława Kowalskiego
Przy rondzie Wacława Kowalskiego na stacji transformatorowej w Brwinowie powstał mural upamiętniający słynnego aktora znanego m.in. z roli Pawlaka w filmowej trylogii „Sami swoi”, który przez wiele lat był mieszkańcem Brwinowa. Autor projektu Dawid Celek na południowej ścianie transformatora w symboliczny sposób zaznaczył wydarzenie, które miało ogromne znaczenie dla rozwoju Brwinowa – tam widoczna jest lokomotywa wraz z datą pierwszego przejazdu pociągu z napisem „Kolej Warszawsko-Wiedeńska. 14.06.1845”. Powstanie muralu było jednym z elementów obchodów Roku Wacława Kowalskiego w gminie Brwinów.

Mural strażacki
Mieszkańcy i goście odwiedzający Brwinów na elewacji budynku OSP przy ul. Pszczelińskiej mogą oglądać mural będący przestrzennym obrazem wnętrza budynku. Widać na nim strażaków, którzy przygotowują się do akcji. W pierwszej chwili wydaje się, że przez przeszkloną ścianę można zajrzeć do wnętrza budynku. Autorem projektu jest Piotr Topczyłko
Projekt muralu został wybrany spośród 15 prac, które wpłynęły na konkurs ogłoszony przez gminę Brwinów. Komisja konkursowa w skład której weszli m.in. wykładowcy warszawskiej ASP oraz przedstawiciele brwinowskiej OSP jednogłośnie wskazała pracę pracowni Piotra Topczyłko.



…i okolice
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”
ul. Świerkowa 2, Otrębusy
„Mazowsze” to jeden z najznamienitszych zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa ludowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Zespół został założony przez kompozytora Tadeusza Sygietyńskiego i aktorkę Mirę Zimińską-Sygietyńską. Korzysta zarówno z zabytkowej siedziby, jak i z nowoczesnego centrum folklorystycznego Matecznik Mazowsze, które dysponuje sceną i salą widowiskową na 540 miejsc.
Muzeum Motoryzacji i Techniki
ul. Warszawska 21, Otrębusy
Największa tego typu placówka w Polsce i jedna z większych w Europie. Zbiory gromadzone przez Joannę i Zbigniewa Mikiciuków obejmują około 300 pojazdów z różnych epok i ponad 5000 rekwizytów. Najstarszym eksponatem jest traktor TITAN z 1895 r. W muzeum znajdują się m.in. eleganckie limuzyny z początku XX w. i londyńskie autobusy, a także samochody należące niegdyś do znanych ludzi polityki i kultury.

Ogród Rzeźb Juana Soriano
ul. Artystyczna 20, Owczarnia
Ogród monumentalnych rzeźb odlanych z brązu autorstwa artysty Juana Soriano (1920-2006), który również malował i projektował stroje. Prace artysty były pokazywane w największych muzeach na świecie. Ogród rzeźb w pobliżu Brwinowa otworzył Marek Keller – przyjaciel rzeźbiarza i popularyzator sztuki meksykańskiej w Polsce.

Muzeum Sztuki Ludowej
ul. Natalińska 15, Otrębusy
Prywatne muzeum prowadzone przez wybitnego etnografa prof. Mariana Pokropka, który od kilkudziesięciu lat gromadzi zabytki sztuki ludowej m.in. obrazy na szkle, rzeźby w drewnie i glinie wycinanki itp. To unikalna placówka, o czym świadczą wystawy organizowane na Ukrainie, Białorusi, w Gruzji, Niemczech i we Francji.

- Więcej o:
Brwinów i okolice – odkryj urok tego malowniczego regionu
Mały ogród w stylu orientalnym
Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić przy płocie lub na rabacie w pełnym słońcu?
Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy. Zabytkowe szklarnie znów będą tętnić życiem!
Magiczny ogród w Janowcu dla dzieci i dorosłych
Ogród japoński we Wrocławiu
Piękny ogród - w krainie kwitnących azalii