Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Projekty ogrodów - leśny ogród pod wysokimi sosnami

Tekst KAROLINA SZABLOWSKA
PLAN NASADZEŃ 1. sosna pospolita 2.żywotnik olbrzymi 3.magnolia 'Alexandrina' 4.choina kanadyjska 5.kalina koralowa 6.hortensja kosmata 7.różanecznik 8.hosta Siebolda 9. dereń biały 'Elegantissima' 10.brzoza pożyteczna 'Doorenbos' 11.laurowiśnia wschodnia 12.hortensja bukietowa 'Kyushu' 13.ostrokrzew kolczasty 14.dereń biały 'Sibirica' 15.żywotnikowiec japoński 16.choina 'Jeddeloh' 17.trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety' 18.tawuła japońska 'Goldmound' 19.czeremcha pospolita 20.różanecznik 21.runianka japońska 22.hortensja bukietowa 'Grandiflora' - Infografika: Karolina Duś

W podwarszawskiej miejscowości pośród wysokich drzew powstał leśny ogród łączący w sobie naturalne piękno i funkcjonalność dobrze zaprojektowanej przestrzeni.

Zadanie, z jakim przyszło nam się zmierzyć, okazało się nie lada wyzwaniem. Niezwykle trudno bowiem stworzyć piękny ogród, mając do dyspozycji mocno okrojoną listę roślin znoszących dobrze zarówno cień, jak i kwaśną glebę, którą skrywa leśne runo. Pomimo to teren, który nam powierzono, okazał się bardzo wdzięczny. Stary drzewostan sosnowy i sąsiadujący z działką od dwóch stron las stały się dla nas fundamentem do rozwinięcia tematu "Ogród w lesie".

STAN WYJŚCIOWY

Z właścicielami ustaliliśmy, że najbardziej zależy im na zielonej murawie, placu zabaw dla dzieci oraz miejscu do wypoczynku. O ile inwestorzy nie narzucali nam żadnych innych ograniczeń, o tyle teren wymagał od nas wielu wyrzeczeń. Około 2500 m2 powierzchni w przeważającej części stanowił las. Jedynie niewielki fragment od frontu został zagospodarowany przez dewelopera. Całość wymagała przebudowy.

STREFY

Projektując, postawiłyśmy zarówno na funkcjonalność, jak i na estetykę. Podzieliłyśmy teren na trzy strefy: frontową (reprezentacyjną), środkową (wypoczynkową) oraz leśną (tyłu działki) z częścią do zabaw dla dzieci.

PO ZMIANACH

W części reprezentacyjnej oprócz nawierzchni komunikacyjnej wykonanej z kostki granitowej znalazły się okazałe zgeometryzowane formy kuliste akacji oraz trawy ozdobne. Rabaty, poprowadzone w linii prostej, nawiązują do modernistycznej bryły budynku. Aby osłonić działkę od sąsiadujących posesji, wzdłuż ogrodzenia zaplanowałyśmy żywopłoty - z żywotników od frontu, a od strony lasu - naturalny, wielogatunkowy z oczarów, hortensji, pęcherznic i dereni.

Taras z płyt granitowych został powiększony i pokryty drewnem egzotycznym. Pośrodku znajduje się mały ogródek żwirowy z wodotryskiem i drzewo stylizowane na bonsai.

Część ogrodowo-leśna to rozpościerający się pomiędzy sosnami trawnik otulony rabatami z kępami cieniolubnych krzewów i bylin. Z jednej strony do ogrodu zaprasza żwirowa aleja wzdłuż tawułek i choin kanadyjskich. Prowadzi ona na żwirowy plac ukryty wśród laurowiśni i host. Dalej w rogu kryje się duża piaskownica. Drugie wejście zlokalizowałyśmy pod pochyloną czeremchą, która tworzy bramkę.

Przy opracowywaniu tego projektu najważniejszy był dobór gatunków - trzeba było zatrzeć granicę między prawdziwym lasem a ogrodem. I tak powstała ta urokliwa, ogrodowo-leśna polana.

PLAN NASADZEŃ

1. sosna pospolita

2.żywotnik olbrzymi

3. magnolia 'Alexandrina'

4.choina kanadyjska

5.kalina koralowa

6.hortensja kosmata

7.różanecznik

8.hosta Siebolda

9. dereń biały 'Elegantissima'

10.brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

11.laurowiśnia wschodnia

12. hortensja bukietowa 'Kyushu'

13.ostrokrzew kolczasty

14.dereń biały 'Sibirica'

15.żywotnikowiec japoński

16.choina 'Jeddeloh'

17. trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

18.tawuła japońska 'Goldmound'

19.czeremcha pospolita

20.różanecznik

21.runianka japońska

22.hortensja bukietowa 'Grandiflora'

Przeczytasz... o różanecznikach

w "Magnolii" na str. 40-42.

Karolina Szablowska, architekt krajobrazu tel. 509 278 762

Aneta Zielińska, architekt krajobrazu tel. 660 539 403

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Projektowanie ogrodu. Krajobraz ze skarpą
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata

Skomentuj:

Projekty ogrodów - leśny ogród pod wysokimi sosnami

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej