Plan nasadzeń w ogrodzie w nowym stylu - Rys. Laura Wawerczak-Bojsza
Właściciele chcieli mieć ogród nowoczesny, atrakcyjny przez cały rok i łatwy w utrzymaniu. Ze względu na jego małą powierzchnię (390 m kw.) myśleli też o optycznym powiększeniu przestrzeni
1 z 5Plan nasadzeń w ogrodzie w nowym stylu - Rys. Laura Wawerczak-Bojsza
2 z 5Projekt ogrodu w nowym stylu. Po drewnianej pergoli wspina się hortensja pnąca - Fot. Laura Wawerczak-Bojsza
3 z 5Projekt ogrodu w nowym stylu. Na tyłach domu znajduje się duży zadaszony taras - Fot. Laura Wawerczak-Bojsza
4 z 5Projekt ogrodu w nowym stylu. Przy ogrodzeniu stoi domek na narzędzia ogrodnicze - Fot. Laura Wawerczak-Bojsza
5 z 5Projekt ogrodu w nowym stylu. Pomiędzy wjazdem i ścieżką wyłożonymi granitową kostką posadzono kępy kostrzewy sinej - Fot. Laura Wawerczak-Bojsza
Ogród znajduje się przy parterowym domku na osiedlu w Głogowie. Właściciele - młode małżeństwo - pragnęli odizolować się od sąsiadów, bo z każdego miejsca posesji widać było budynki na sąsiednich działkach. Zależało im na szybkim efekcie, dlatego zastosowali gotowe drewniane panele i gęsto obsadzili je od północy bluszczem. Taki zabieg pomógł też wizualnie powiększyć przestrzeń. Ścieżki, chociaż wykonane z różnych materiałów, są utrzymane w jednolitej, jasnej gamie kolorystycznej pasującej do elewacji budynku.
OGRÓD OD FRONTU
Problem, który stanowiło niewielkie zróżnicowanie terenu od strony frontowej, rozwiązałam, wprowadzając ukośnie murki oporowe z granitu. Taki zabieg powiększył optycznie przestrzeń i dał możliwość urozmaicenia przedogródka. Po prawej stronie domu posadziłam kompozycję bylinową z lawendy, żurawek o purpurowych liściach, rozchodników i całej palety funkii, a po lewej - magnolię purpurową 'Nigra'. Podjazd i ścieżkę został wyłożony drobną granitową kostką. Powstały pomiędzy nimi pas ziemi wysypałam drobnym białym żwirkiem i posadziłam grupy różnokolorowych traw.
DZIKI OGRÓD
Zaciszny zakątek przeznaczony do wypoczynku umiejscowiłam z prawej strony budynku. Od części frontowej oddzieliłam ten wąski pas niskim żywopłotem z bukszpanu. Pod drewnianą pergolą biegnie żwirowa ścieżka, wzdłuż której ciągnie się pas wiśni piłkowanych o regularnych kulistych koronach, które szczelnie przysłaniają widok z okien sąsiadujących budynków. Na końcu ścieżki urządziłam placyk, na którym stanęła rzeźba z granitu, oraz umieściłam lustro zatopione w zieleni, dzięki któremu powstało wrażenie głębi.
WYPOCZYNEK W OGRODZIE
Na tyłach domu dominują wielopoziomowe kompozycje z kwitnących bylin, takich jak rudbekia, jeżówka, perowskia czy trytoma groniasta, oraz drzew (grujecznik japoński) i krzewów (budleja, trzmielina oskrzydlona), które widać z okien pokoju gościnnego. W tej części znajduje się duży kamienny taras, przy którym wybudowano niewielkie źródełko. Dalej, spacerując po betonowych płytach imitujących kamienie, zanurzonych w aksamitnej murawie, można dotrzeć do składziku na narzędzia ukrytego po prawej stronie budynku. Rosną tu rośliny okrywowe łatwe w pielęgnacji: liliowce, irgi, derenie.
Ta niewielka przestrzeń wokół domu stanowiła spore wyzwanie zarówno dla mnie, jak i właścicieli, którzy okazali się uzdolnionymi ogrodnikami. Dzięki odkryciu nowej pasji doskonale radzą sobie z pielęgnowaniem ogrodu. Zyskali przestrzeń do wypoczynku i relaksu, miejsce, które pozwala odciąć się od codziennych problemów.
Skomentuj:
Projekty ogrodów: ogród w nowym stylu