Tę rabatę założono w eksponowanej części ogrodu, na lekkim wzniesieniu, w miejscu oddalonym od budynków i starych drzew. Posadzone tu rośliny tworzą dość zwartą bryłę, co pozwala im łatwiej przetrwać wichury. Wybrano gatunki o pędach odpornych na złamanie, lubiące słoneczne stanowiska. Rysunek przedstawia wygląd rabaty latem. - Grażyna Rodziewicz
Do ogrodu, w którym ciągle wieją wiatry, trzeba wybrać rośliny odporne na siły natury.
1 z 3Tę rabatę założono w eksponowanej części ogrodu, na lekkim wzniesieniu, w miejscu oddalonym od budynków i starych drzew. Posadzone tu rośliny tworzą dość zwartą bryłę, co pozwala im łatwiej przetrwać wichury. Wybrano gatunki o pędach odpornych na złamanie, lubiące słoneczne stanowiska. Rysunek przedstawia wygląd rabaty latem. - Grażyna Rodziewicz
2 z 3Berberys Thunberga 'Red Pillar' - Agnieszka Waszak
3 z 3Buk pospolity 'Purple Fontain' - Agnieszka Waszak
O takich miejscach mówimy, że są trudne. Znajdujemy je często w ogrodach świeżo założonych na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma jeszcze dużych drzew, a także na szczytach wzniesień i pagórków. Często wieje tu silny wiatr, a podczas burz podmuchy przyginają rośliny do ziemi, a nawet je łamią. Wiele okazów po przejściach nie potrafi się już wyprostować, więc ich pędy trzeba przywiązywać do palików.
Jak uniknąć takich kłopotów? Jedyna rada to zrezygnować z sadzenia gatunków o kruchych, łamliwych pędach (np. brzóz i modrzewi), a raczej postawić na rośliny odporne na działanie wiatru. Mają one zwarte korony i często krępą postać. Ich łodygi są elastyczne.
Wbrew pozorom znajdziemy sporo takich gatunków zarówno wśród drzew i krzewów, jak również wśród bylin. Jeśli posadzimy je na dobrze skomponowanej rabacie, będą się wzajemnie osłaniać od wiatru.
Skomentuj:
Projekty ogrodów. Rabata na wietrzne miejsce